Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Co to jest wyłącznik nadmiarowo-prądowy i jak działa?

Opublikowany : 2020-03-23 - Kategorie : Gniazdka

Podstawowym zabezpieczeniem domowej instalacji elektrycznej jest wyłącznik nadmiarowo-prądowy, potocznie nazywany również wyłącznikiem nadprądowym, bezpiecznikiem, “korkami” czy eską. Znajduje się praktycznie w każdej rozdzielnicy domowej, mieszkaniowej oraz przemysłowej. Czym jest i w jaki sposób działa wyłącznik instalacyjny?

wyłącznik nadmiarowo prądowy sklep

Wyłącznik nadmiarowo-prądowy - charakterystyka


Jednym z podstawowych zabezpieczeń niemalże każdej domowej instalacji elektrycznej jest wyłącznik nadmiarowo-prądowy, instalacyjny, nadprądowy, znany również pod powszechnymi pojęciami, takimi jak: bezpiecznik, “korek” lub eska.

ZOBACZ PRODUKTY!

Podstawowym zadaniem wyłącznika nadmiarowo-prądowego jest zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed skutkami przepływu prądu o większym od dopuszczalnego natężeniu. Powszechnie mówi się, że wyłącznik nadmiarowo-prądowy zabezpiecza również człowieka przed porażeniem prądem elektrycznym w przypadku uszkodzeń instalacji. Proces nazywa się samoczynnym wyłączeniem zasilania (SWZ).

Eksploatacja różnego rodzaju instalacji elektrycznych jest tak powszechna, że niestety nie wszyscy zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą ich napotkać w przypadku ewentualnego nagłego zwarcia. Wyłącznik instalacyjny działający w niektórych przypadkach samoczynnie, chroni zarówno instalacje elektryczne, jak i ich użytkowników.

Zobacz nasz produkt:

wyłącznik

Budowa wyłącznika nadmiarowo-prądowego


Przeglądając przekrój poszczególnych wyłączników instalacyjnych, można znaleźć w nich dźwignię napędową, styk stały i ruchomy, zaciski, a także wyzwalacze:

  • przeciążeniowy (termobimetalowy/termiczny) - wpływa na funkcjonowanie wyłącznika w przypadku długotrwałego, ale stosunkowo niewielkiego przekroczenia prądu znamionowego wyłącznika (1,13-1,45 In), przy czym czas zależny jest od kilku czynników, jednak nie może przekraczać godziny.
  • zwarciowy (elektromagnetyczny) - odpowiada za działanie wyłącznika wtedy, gdy wykryje zwarcie, czyli duży wzrost natężenia prądu w chronionym obwodzie elektrycznym. Działa natychmiastowo.

Po otwarciu drzwiczek rozdzielnicy domowej można ujrzeć widok dźwigni napędowych wraz z oznaczeniami. Przeróżne symbole, litery i liczby bywają różne, jednak w Polsce (zwłaszcza w dokumentacji projektowej) rodzaje wyłączników określa się często przy zastosowaniu dawnej symboliki firmy Fael:

  • S301 - wyłącznik nadprądowy 1-torowy,
  • S302 - wyłącznik nadprądowy 2-torowy,
  • S303 - wyłącznik nadprądowy 3-torowy,
  • S304 - wyłącznik nadprądowy 4-torowy.

Istotne są również oznaczenia A, B, C i D. Modele z grupy A charakteryzuje działanie natychmiastowe. W przypadku zwarcia następuje bezzwłoczne rozłączenie obwodu. Są one przeznaczone do ochrony urządzeń elektroniki. Wyłączniki B, C i D cechuje opóźnione działanie. Wyłączniki z grupy B zabezpieczają odbiorniki o małych prądach rozruchowych, które są niewrażliwe na przeciążenia termiczne. Modele z grupy C to nieodzowne elementy instalacji zasilających o niewielkich mocach osiągających kilka kilowatów. Silniki o dużych mocach zabezpieczane są z kolei za pomocą wyłączników z grupy D.

Do czego służy wyłącznik nadmiarowo-prądowy?


Wyłącznik nadmiarowo-prądowy jest elementem instalacji elektrycznej, który towarzyszy nam każdego dnia, jednak przypominamy sobie o nim zazwyczaj wtedy, gdy gaśnie światło lub nieoczekiwanie wyłączają się wszystkie urządzenia elektryczne w domu. Aparatura modułowa dostępna w naszym asortymencie odznacza się wysoką jakością wykonania, funkcjonalnością i skutecznością w działaniu. Dzięki poszczególnym modułom można stworzyć bezpieczną i nowoczesną instalację elektryczną.

Głównymi zadaniami wyłączników nadmiarowo-prądowych jest:

  • Zabezpieczenie przewodów przed uszkodzeniem, które jest wywołane płynącym prądem o zbyt dużym natężeniu;
  • Zabezpieczenie przewodów oraz urządzeń elektrycznych przed skutkami, które może spowodować zwarcie w obwodzie elektrycznym;
  • Zapobieganie przyspieszonemu starzeniu się izolacji elektrycznej, która może być przyczyną awarii, a nawet pożaru.

Dzięki rozdzielnicy wszystkie elementy aparatury modułowej znajdują się w jednym miejscu. Wyłącznik instalacyjny nie zajmuje zatem dużo przestrzeni, jest łatwy w montażu, zapewnia maksimum ochrony zarówno dla użytkownika, jak i instalatora, a także zapewnia prosty sposób wymiany ewentualnych uszkodzonych elementów.

Obecnie wyłączniki nadmiarowo-prądowe instaluje się w niemalże wszystkich domach, biurach czy innych budynkach - po to, by w skuteczny sposób chronić przewody elektryczne przed uszkodzeniem. W naszym asortymencie znajdują się również pozostałe akcesoria elektryczne, które wraz z wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym pozwolą stworzyć bezpieczną i funkcjonalną instalację elektryczną.

Wyłączniki nadprądowe Hager


Dostępne w naszej ofercie wyłączniki nadprądowe Hager w skuteczny sposób zabezpieczają instalacje elektryczne przed skutkami zwarć oraz przeciążeń. Jak informuje producent, mogą one także służyć jako środek chroniący przed porażeniem elektrycznym - wszystko dzięki wspomnianym wcześniej samoczynnym wyłączaniu.

W asortymencie znajdują się wyłączniki nadprądowe typu A, B, C i D o różnych parametrach. Można wybierać wyłączniki jednobiegunowe lub wielobiegunowe. Szeroki zakres akcesoriów oraz parametrów sprawia, że z naszej oferty korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i specjaliści z branży elektrycznej. Hager to znany europejski producent rozwiązań z zakresu osprzętu elektroinstalacyjnego, dlatego proponujemy produkty właśnie tej marki.

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z ofertą na aparaturę modułową i różnego rodzaju gniazda oraz włączniki, które nie tylko poprawiają funkcjonalność instalacji elektrycznej, ale także wpływają na estetyczny wygląd każdego pomieszczenia. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących wyłączników instalacyjnych zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami naszego przedsiębiorstwa!

ZOBACZ PRODUKTY!

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)