Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Gniazdka ramkowe - rodzaje i planowanie instalacji elektrycznej

Opublikowany : 2020-09-09 - Kategorie : Gniazdka

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni osprzęt do instalacji elektrycznej? Musisz zdać sobie sprawę z tego, że wpływ na wybór odpowiedniego gniazda ramkowego ma wiele czynników. Od specyfiki pomieszczenia, po poziom napięcia, jaki ma się w nim znajdować. Rodzaj kontaktu określa także jego konstrukcja, a nie bez znaczenia pozostaje komfort użytkowania i odpowiedni montaż.

gniazdka ramkowe elektryczne

Gniazdka elektryczne ramkowe mogą być z bolcem, zwykłe, natynkowe i podtynkowe, bezpieczne dla dzieci i wielu innych konfiguracjach. Możliwości do wyboru masz bardzo dużo. Również w naszym sklepie znajdziesz szeroką gamę asortymentu, który z pewnością sprosta Twoim wymaganiom. Jeśli chcesz w pojedynkę zamontować instalację elektryczną, powinieneś to zrobić zgodnie ze sztuką inżynierską i normą elektryczną. Ponadto powinieneś dobrać osprzęt do funkcji, jakie będzie pełnił. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat gniazdek ramkowych oraz planowania instalacji w taki sposób, aby była ona bezpieczna i funkcjonalna.

ZOBACZ PRODUKTY!

Do czego służą gniazdka ramkowe?

Gniazdka ramkowe, a także tradycyjne i inne popularne modele, odpowiadają za podłączenie do instalacji energetycznej odbiorników, które pobierają prąd za pomocą wtyczki. Kontakty powinieneś dobierać odpowiednio do funkcji, jaką mają pełnić i pomieszczenia, w którym będą się znajdować. Mogą one być:

  • antenowe,
  • telefoniczne,
  • internetowe.

W instalacjach jednofazowych najczęściej stosowane są gniazda elektryczne typu E, rzadziej spotyka się typu C. Zbudowane one są z dwóch otworów na przewód neutralny i fazowy oraz bolca, który jest umieszczony między nimi i służy jako przewód uziemiający, oznaczony PE. Takie kontakty stosuje się także w Czechach, Francji i Słowacji.

Drugim bardzo popularnym typem gniazdek ramkowych jest F. Jego natomiast można spotkać w Niemczech, Holandii, Norwegii i Chorwacji. Charakteryzuje się on tym, że ma wbudowany z boku styk ochronny, gdzie połączenie kabla ochronnego gwarantują dwa sprężyste styki, kontaktujące się z blaszkami znajdującymi się na powierzchni bocznej wtyczki.

Na świecie jest bardzo dużo typów wtyczek, dlatego też bardzo często wyjeżdżając za granicę, najlepiej jest zorientować się, jaki standard obowiązuje w danym kraju. Do urządzeń, które wymagają znacznie wyższego napięcia, wykorzystuje się gniazda trójfazowe z systemami ramkowymi lub podtynkowymi. Pamiętaj, aby do nich podłączać takie urządzenia, jak lodówka, pralka czy kuchenka elektryczna.

Jakie są rodzaje gniazdek elektrycznych z uwzględnieniem montażu i funkcji

Jeśli chcesz planować instalację elektryczną, musisz zdać sobie sprawę, że jest to prawdziwa sztuka. Nie chodzi tutaj tylko o spełnienie wszystkich wymagań bezpieczeństwa, ale także o komfort użytkowania. Wybierając się do sklepu z gniazdkami elektrycznymi, z pewnością zderzysz się z ogromem różnorodnych rodzajów i pojawi się pierwszy problem, którym jest wybranie odpowiedniego modelu. Rozplanowanie ich rozmieszczenia w każdym pomieszczeniu wymaga także wyobraźni użytkowej, dzięki czemu stworzysz optymalny układ instalacji elektrycznej.

Do najpopularniejszych kontaktów elektrycznych zaliczyć można natynkowe i podtynkowe. Wyróżnia je sposób montażu, przy czym te drugie wymagają ingerencji w struktury ściany, jeśli będą zakładane na gotowych ścianach. Ponadto wymienić musimy także gniazdka pojedyncze, podwójne, a nawet potrójne.

Gniazdka elektryczne podtynkowe charakteryzuje nowoczesność. Cała ich konstrukcja wraz z obudową znajduje się w ścianie, a na zewnątrz widoczny jest tylko otwór na wtyczkę. Tego typu rozwiązanie zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, chociażby ze względu na to, że większość osób urządza wnętrza w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Jeśli chcesz zastosować takie gniazdko, musisz także dokupić specjalną puszkę, w której będzie znajdować się okablowanie. Gniazdka ramkowe podwójne lub pojedyncze natynkowe stosuje się w pomieszczeniach, gdzie nie przykłada się większej uwagi do estetyki. Ich zaletą jest to, że do ich montażu nie musisz skuwać ścian. Wysokiej jakości gniazda ramkowe znajdziesz w ofercie naszego sklepu wraz z ramkami, które bez problemu dobierzesz do aranżacji wnętrza.

Najczęściej popełnianym błędem podczas projektowania instalacji elektrycznej jest zostawienie na ostatni etap planowania rozmieszczenia gniazdek. Efekty takiego postępowania odczujesz bardzo szybko, podczas korzystania z kuchni. Pamiętaj, aby zagwarantować oddzielne kontakty dla lodówki, kuchenki elektrycznej i zmywarki. Ponadto muszą one być schowane i znajdować się na odpowiedniej wysokości, aby nie uległy zalaniu. W kuchni zapewne będziesz mieć jeszcze ekspres do kawy, czajnik elektryczny, czy też toster. Zastanów się, w jakim miejscu będzie najwygodniej Ci z nich korzystać i dostosuj odpowiednią ilość kontaktów.

Rodzaje gniazdek elektrycznych z uwzględnieniem stopnia ochrony IP

Rodzaje gniazdek elektrycznych można rozróżniać także ze względu na stopień ochrony IP. Jest on informacją o odporności danego modelu na wpływy z zewnątrz, które zapewnia mu obudowa. Pierwsza cyfra tuż po IP oznacza zabezpieczenie kontaktu przed dostaniem się do jego wnętrza ciał stałych, takich jak kurz, a druga przed dostaniem się wody. Gniazdka z systemem ramkowym i nie tylko, przeznaczone do pomieszczeń biurowych i mieszkalnych zazwyczaj mają stopień ochrony określany jako IP22. W kuchniach, łazienkach oraz innych wnętrzach o wysokim zawilgoceniu i ryzyku przedostania się wody do gniazda, musisz koniecznie stosować modele z poziomem ochrony IP44.

Jeśli chcesz rozplanować instalację elektryczną również w innych pomieszczeniach, takich jak kotłownie, czy garaże, a także za budynkiem, powinieneś wziąć pod uwagę jeszcze wyższy stopień ochrony. W przypadku tych pierwszych nie powinien on być niższy niż IP56, natomiast do ogrodu minimum wynosi IP67. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru odpowiedniej klasy zabezpieczenia, możesz skontaktować się z nami, a my pomożemy Ci w doborze odpowiedniego modelu gniazda. Klasyfikację stopni zabezpieczenia znajdziesz także w opisie normy PN-EN 60529:2003. Pamiętaj, że im wyższa liczba po IP, tym wyższy stopień ochrony!

Jak prawidłowo zaplanować instalację elektryczną w domu?

Wiesz już, jakie masz gniazda do wyboru, więc masz też lepszy obraz tego, jak powinna wyglądać instalacja rozprowadzona w Twoim mieszkaniu. Wielokrotnie już wspominaliśmy o tym, że bardzo istotna jest ilość kontaktów, która będzie wyznaczona na etapie projektowania. Tak naprawdę, im więcej ich będzie, tym lepiej. Będziesz mieć wyższy komfort z ich użytkowania i więcej urządzeń będziesz mógł podłączyć do sieci elektrycznej. Wiele osób popełnia jednak błąd, wybierając zbyt małą ilość gniazd, które na dodatek są źle rozmieszczone. W późniejszym czasie będzie to rodzić komplikacje i konieczność montażu następnych kontaktów. W konsekwencji niezbędne okaże się kucie ścian i przeprowadzenie kosztownego remontu.

Dlatego też musisz pamiętać o tym, aby stworzyć sobie wizualizację pomieszczeń, rozstaw mebli i to jakie urządzenia oraz sprzęty będą się w nich znajdować. Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie wszędzie podwójnych gniazd ramkowych lub podtynkowych. Jeśli Twój salon będzie miał duży metraż, staraj się montować kontakty średnio co dwa lub trzy metry. W pokojach dziennych, korytarzach i sypialni powinny one znajdować się na wysokości około 20 centymetrów nad podłogą. W łazience optymalna wysokość to około półtora metra. Kuchnia to specyficzne pomieszczenie, gdzie każdy kontakt musi znajdować się nad blatem roboczym, a w przypadku lodówek, kuchenek elektrycznych i zmywarek w niewidocznym miejscu.

Gniazdka – ramkowe – podsumowanie

Wiesz już gdzie i jakie gniazdka powinny być zamontowane. Pamiętaj, że do zaplanowania i rozprowadzenia instalacji elektrycznej niezbędna jest fachowa wiedza oraz umiejętności. Wszystkie prace muszą odbywać się przy zachowaniu szczególnej ostrożności, a osprzęt powinien być najwyższej jakości. Kontakty i gniazda, które spełniają wszelkie normy, dostępne są w naszym sklepie. Posiadamy szeroką gamę asortymentu, który z pewnością sprosta Twoim wymaganiom i będzie Ci służył przez wiele lat. Jeśli masz wątpliwości, który model będzie odpowiedni do danego pomieszczenia, możesz skontaktować się z naszym biurem obsługi klienta. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie.

ZOBACZ PRODUKTY!

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)