Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Gniazdo hermetyczne podtynkowe a natynkowe

Opublikowany : 2020-04-27 - Kategorie : Gniazdka

gniazdko hermetyczne

Poszczególne elementy instalacji elektrycznej mogą być zarówno funkcjonalne, bezpieczne, jak i estetyczne. Przykładem jest gniazdo hermetyczne, które można zamontować pod lub nad tynkiem. Które z nich sprawdzi się lepiej w wybranych sytuacjach?

Co to jest gniazdo hermetyczne?

Gniazdo hermetyczne, znane również pod pojęciem gniazda bryzgoszczelnego, charakteryzuje się zintegrowaną klapką, która zabezpiecza element instalacji elektrycznej przed wodą czy dostępem niepowołanych osób. Gniazdo hermetyczne jest najczęściej montowane w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności, takim jak łazienka, kuchnia, warsztat. Często tego typu gniazda elektryczne montuje się również w szkołach i przedszkolach.

Chcąc podłączyć wtyczkę do gniazdka, wystarczy jedynie podnieść wspomnianą klapkę. Bezpieczne gniazdo hermetyczne powinno zostać dodatkowo wyposażone w wysokojakościową uszczelkę, która zapewni odpowiednią izolację gniazdka od wody i wilgotności na wiele lat.

Klasy szczelności

Przy wyborze hermetycznego kontaktu można sugerować się oznaczeniami, które wskazują konkretną klasę szczelności według normy IP. Stopień ochrony klasyfikuje pierwsza i druga cyfra - pierwsza mówi o szczelności przed pyłem, druga o wodoszczelności. Wśród hermetycznych gniazdek elektrycznych najczęściej można spotkać się z oznaczeniami: IP44, IP45, IP55 oraz IP65.

  • 0 - brak ochrony,
  • 1-3 - ochrona przed deszczem,
  • 4-5 - ochrona przed silnymi strugami wody.

Zarówno podtynkowe gniazda hermetyczne, jak i natynkowe kontakty są zabezpieczone przed rozbryzgami wody.

Podtynkowe czy natynkowe gniazdo hermetyczne?

Na rynku znajdują się gniazdka bryzgoszczelne w różnych formach, a nawet kolorach. Wśród dwóch głównych rodzajów można wyróżnić gniazdo hermetyczne podtynkowe i natynkowe.

Gniazdo hermetyczne natynkowe jest instalowane z puszką bezpośrednio na ścianie. Puszka znajduje się na powierzchni ściennej. Taki sposób montażu sprawia, że nie ma konieczności prowadzenia przewodów elektrycznych w bruździe i naruszania wykończonych już ścian. Tego typu gniazdka elektryczne były najczęściej montowane w warsztatach, garażach lub innych przemysłowych budynkach bądź pomieszczeniach. Stale rosnąca popularność stylu industrialnego oraz eklektycznego sprawia, że natynkowe gniazda bryzgoszczelne są jednak coraz częściej wykorzystywane również w domowych wnętrzach. Można je zakupić w wielu kolorach, wymiarach lub kształtach.

Podtynkowe gniazda hermetyczne najczęściej są montowane tam, gdzie wymagany jest bardziej dyskretny wygląd elementów instalacji elektrycznej. W przypadku takiego modelu przewody znajdują się w stanie. Zamontowanie podtynkowego gniazda hermetycznego wymaga kucia ścian.

Uziemienie dla kontaktów bryzgoszczelnych

Zarówno w wewnętrznych, jak i zewnętrznych gniazdach hermetycznych warto zastosować uziemienie. Stosuje się w je celach ochronnych i dla poprawnego funkcjonowania różnego rodzaju urządzeń elektrycznych. To zabezpieczenie dla człowieka przed porażeniem prądem i jednocześnie dla sprzętu w przypadku przebicia. Wiele osób, przy wyborze hermetycznych gniazdek, decyduje się na modele z uziemieniem.

Jakie gniazdo hermetyczne wybrać?

Podsumowując, przy wyborze poszczególnych elementów instalacji elektrycznej warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

  1. Sposób montażu - można zastosować natynkowe lub podtynkowe gniazdo hermetyczne, które opisaliśmy wyżej;
  2. Miejsce zastosowania - ten model może być stosowany jako gniazdo zewnętrzne bądź wewnętrzne, w domu, na balkonie, tarasie, na elewacji budynku, w garażu, warsztacie i wielu innych miejscach;
  3. Ochrona - przy wyborze warto zwrócić uwagę na klasę ochrony (IP44, IP45 itd.) przed wilgocią i wodą, a także na to, czy gniazdko jest dostępne z uziemieniem;
  4. Liczba gniazd - standardowo na rynku do wyboru są gniazda pojedyncze, jednak można zdecydować się również na podwójne, potrójne, a nawet poczwórne gniazda. Zajmują nieco więcej miejsca, jednak zwiększają możliwości w zakresie bezpiecznego podłączania różnego rodzaju sprzętów elektronicznych.
  5. Wygląd - dla wielu osób nie tylko funkcjonalność i bezpieczeństwo elementów instalacji elektrycznej ma znaczenie, ale również ich wygląd. Na rynku można znaleźć tego typu akcesoria w wielu kolorach i kształtach. Można wybrać między innymi okrągłe natynkowe gniazdka w standardowym kolorze białym lub srebrnym, a także w bardziej niestandardowych i modnych barwach: czarnym, złotym, brązowym, grafitowym itp. 

Wybór gniazdek może okazać się ciekawym przedsięwzięciem. Należy jednak pamiętać o tym, żeby instalacja elektryczna była przede wszystkim bezpieczna dla jej użytkowników. Gniazda zewnętrzne są narażone na styczność z czynnikami atmosferycznymi, jednak zintegrowana klapka oraz wysokojakościowa uszczelka może ochronić je przed deszczem, wiatrem, śniegiem, pyłem lub innymi zanieczyszczeniami.

Specjaliści z naszego przedsiębiorstwa chętnie doradzą wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z ofertą na funkcjonalne gniazdka elektryczne: hermetyczne, natynkowe, podtynkowe, zewnętrzne, wewnętrzne, z uziemieniem i w wielu innych konfiguracjach. W naszym asortymencie znajdują się produkty znanych i zaufanych marek: Ospel, Berker, Simon, Hager, Karlik, KOS, ABB i innych. Stawiamy tylko na najlepsze rozwiązania i pełne zadowolenie naszych Klientów. Zainteresowanych zamówieniem niezawodnych gniazd hermetycznych zachęcamy do kontaktu!

ZOBACZ PRODUKTY!

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)