Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Ile umieścić gniazdek w łazience?

Opublikowany : 2020-01-30 - Kategorie : Gniazdka

Przy projektowaniu instalacji elektrycznej w łazience warto przemyśleć i zaplanować umieszczenie gniazdek tak, by przez lata korzystanie z nich było wygodne oraz bezpieczne. W łazience należy odpowiednio rozprowadzić instalację elektryczną, a także zabezpieczyć ją przed bezpośrednim i pośrednim działaniem wody (para wodna). Gdzie powinny zatem znaleźć się gniazdka w tym pomieszczeniu i ile gniazdek w łazience należy umieścić?

ile gniazdek w łazience

ZOBACZ PRODUKTY!

Instalacja elektryczna w łazience


Liczba gniazd wtykowych w łazience powinna być na tyle duża, żeby użytkowanie poszczególnych urządzeń elektrycznych nie było kłopotliwe. Na początku warto przemyśleć, jakiego sprzętu elektrycznego w łazience używa się zarówno codziennie, jak i okazjonalnie. Najczęściej są to różnego rodzaju lampki, pralka automatyczna, suszarka, prostownica czy lokówka do włosów, a także elektryczne szczoteczki, depilatory lub golarki albo dodatkowy grzejnik elektryczny - do ich prawidłowego funkcjonowania lub ładowania potrzebne jest zasilanie elektryczne. Wcześniejsze rozplanowanie układu gniazd w łazience pozwoli uniknąć sytuacji, gdy nie będzie można użyć wybranego sprzętu przez brak "wolnych" gniazdek. Jak zatem podejść do zaprojektowania instalacji elektrycznej w łazience?

Strefy ochronne w łazience


Ze względu na wyższy poziom wilgoci w łazience i bliskość wody, osprzęt elektryczny w tym pomieszczeniu podlega nieco bardziej restrykcyjnym wymaganiom niż w przypadku pozostałych pomieszczeń. Dobrze wykonana instalacja elektryczna w łazience powinna zapewniać domownikom zarówno wygodę użytkowania, jak i bezpieczeństwo. Zgodnie z normą dotyczącą instalacji elektrycznych w budynkach budowlanych można podzielić łazienkę na 4 strefy ochronne: 0, I, II i III.

W strefach 0 i I nie można montować gniazd elektrycznych ani łączników oświetleniowych - mogą znaleźć się w nich wyłącznie podgrzewacze wody, które są zamontowane na stałe. Chcąc zastosować w strefie II oprawy oświetleniowe, powinny być one bryzgoszczelne, o drugiej klasie ochronności. W ostatniej strefie (III) możliwe jest montowanie gniazd, włączników oraz urządzeń elektrycznych, jednak pod warunkiem zasilania z obwodu zabezpieczonego wyłącznikiem różnicowoprądowym. Łazienkę można podzielić również na strefę suchą oraz mokrą.

  • Strefa sucha w łazience

W tej strefie kontakty łazienkowe powinny znaleźć się w odległości minimum 60 centymetrów od strefy mokrej (wanny, prysznica). Względem podłogi należy umieścić włączniki oświetlenia i gniazdka elektryczne 230 V kolejno 1,4 m oraz 1,2 m nad podłogą, natomiast oprawy oświetleniowe 2 metry nad podłogą. Ważne, by w tym pomieszczeniu stosować osprzęt elektryczny, który jest szczelny i posiada bolce uziemiające.

Osprzęt elektryczny do łazienki


Ostatnim etapem projektowania instalacji elektrycznej w łazience jest wybór osprzętu. Przepisy budowlane określają, że w pomieszczeniach, takich jak łazienka, przynajmniej jedno gniazdko elektryczne powinno być bryzgoszczelne, uziemione i zamontowane na wysokości 1,4 m - takie akcesorium musi być przeznaczone do pralki automatycznej. Co ważne, po zakończonej pracy pralki zazwyczaj nie wyjmuje się z gniazda wtyczki, dlatego warto, by w pomieszczeniu znajdowały się również inne elementy instalacji elektrycznej, do których można podłączyć wybrany sprzęt zasilany prądem.

Oferta producentów osprzętu elektrycznego jest tak szeroka, że można wybierać spośród gniazdek, włączników oraz ramek pasujących zarówno do nowoczesnej, jak i klasycznej łazienki. Bryzgoszczelne gniazda są dostępne w różnych kształtach, wzorach i kolorach - nie tylko w uniwersalnych barwach, takich jak biel, czerń czy odcienie szarości.

Gniazdka elektryczne w łazienkach – przepisy


Oprócz wyżej wymienionych wymogów w prawie i etyce budowlanej istnieją uniwersalne zasady dotyczące instalacji elektrycznych w pomieszczeniach wilgotnych:

  • jedno gniazdo powinno być montowane co 2-2,5 m na ścianie;
  • zaleca się montowanie gniazd bryzgoszczelnych z oznaczeniem IP44;
  • min. 3 kontakty w łazience (w tym jeden osobny obwód do pralki);

Zazwyczaj w tym pomieszczeniu potrzeba więcej niż 3 gniazdka. Jedno warto zaplanować przy lustrze, które będzie przeznaczone do suszarki, golarki lub stacji ładującej szczoteczkę elektryczną. Przeważnie z tych urządzeń lub akcesoriów korzysta się zamiennie, dlatego warto postawić na 2-3 gniazda przy lustrze. Można przewidzieć także konieczność podłączenia dodatkowego źródła ogrzewania, np. elektrycznego grzejnika, między innymi do dodatkowego ogrzania pomieszczenia podczas kąpieli dziecka.

Przy planowaniu rozmieszczenia tych elementów instalacji elektrycznej można od razu pochylić się nad kwestią włączników światła. W przypadku łazienki najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie włączników głównego oświetlenia przy wejściu do pomieszczenia oraz przy lustrze, gdzie znajduje się lampa z dodatkowym oświetleniem punktowym. Umieszczenie włączników w tej strefie pozwoli na wygodną kontrolę oświetlenia w całym pomieszczeniu, a nawet, w razie potrzeby - na stworzenie w niej przytulnej atmosfery.

Gniazdka łazienkowe


Zaprojektowanie gniazd jest kwestią indywidualną i dostosowaną do preferencji domowników. Warto wziąć pod uwagę zarówno funkcjonalność, jak i wygląd tego typu akcesoriów. Gniazda i włączniki mogą podkreślić charakter oraz styl pomieszczenia. Wybierając niewłaściwy osprzęt, nie tylko działa się niezgodnie z obowiązującymi przepisami, ale także naraża się domowników na niebezpieczeństwo korzystania ze sprzętu elektrycznego w wilgotnym pomieszczeniu. Już na etapie projektowania instalacji elektrycznej, jak i wyborze osprzętu do łazienki, można skonsultować sprawę z doświadczonymi specjalistami.

Fachowiec doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę preferencje przyszłych użytkowników danego gniazdka czy włącznika. Warto wspólnie uwzględnić potrzeby domowników i zliczyć urządzenia elektryczne, z których korzysta się na co dzień.

ZOBACZ PRODUKTY!

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)