Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Jak podłączyć lampy LED w domu?

Opublikowany : 2023-01-26 - Kategorie : Oświetlenie

Intensywne i mocne światło w każdym domu pełni dwie funkcje – rozświetla pomieszczenia w celu praktycznym, a także poprawia atmosferę panującą w danym domu. Nic więc dziwnego, że współcześni projektanci właśnie w oświetleniu widzą największy wpływ na samopoczucie domowników. Chcąc obniżyć cenę związaną z ich zakupem, wiele osób zastanawia się, jak podłączyć lampy LED w domu. Czy da się to zrobić samodzielnie? Jakie narzędzia będą potrzebne? Dowiedz się już dziś!

lampy led

Montaż lampy LED – najważniejsze informacje


Warto zacząć od tego, że podłączenie LED w domu wielu osobom kojarzy się wyłącznie z trudnościami, niebezpieczeństwami oraz zbyt długą, dość niewdzięczną pracą. Tak naprawdę jednak nie jest to proces tak trudny, lecz mocno demonizowany wśród większości osób. Wszystko rozchodzi się głównie o bezpieczeństwo – praca z prądem wymaga w szczególności odpowiedzialności, umiejętności i doświadczenia.

Przede wszystkim miej przy sobie probówkę do prądu, czyli niewielkie narzędzie w kształcie śrubokręta, którym sprawdzisz, czy w danym przewodzie płynie prąd. Noś go ze sobą przez cały czas – wielu nawet profesjonalnych elektryków zapomina o czymś tak prozaicznym, jak ponowne wyłącznie korków, np. w celu poprawy krzywo wiszącej lampy.

Wyłącz bezpiecznik – zawsze i bezwzględnie przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac na „gołych” kablach. Możesz odłączyć prąd wyłącznie w jednym obszarze, np. w kuchni, łazience czy przedpokoju, dzięki czemu nie wpłyniesz negatywnie na komfort życia domowników w innych pokojach.

Zidentyfikuj przewody elektryczne. Z sufitu wystają dwa, trzy lub cztery przewody, które tak naprawdę oznaczają to, jaki rodzaj lamp będziemy w stanie do nich podłączyć.

  • Przewód fazowy L, czasami L1 oraz L2 – to przewód w kolorze czarnym lub brązowym, czasami także czerwonym, którym płynie prąd o napięciu 230V.
  • Przewód zerowy – to przewód, przez który – przynajmniej w założeniu – nie powinien płynąć prąd.
  • Przewód ochronny – zazwyczaj żółto zielony, doskonale widoczny już na pierwszy rzut oka.

Przewody w lampach opisane są zazwyczaj w taki sam sposób, a na ich końcach powinniśmy znaleźć kostkę, która znacznie ułatwia proces montażu. Wystarczy odkręcić jedną ze śrubek i w tak powstałą szczelinę wsunąć kabel z sufitu.

Liczba przewodów wystających z sufitu ma podstawowy wpływ na to, jaką funkcjonalność będzie miała dana lampa i czy będziemy w stanie operować tylko konkretnym obszarem, czy też całą lampą w całości.

Jak podłączyć lampy LED w zależności od ich rodzaju?


Podłączenie LED w domu to w wielu przypadkach dość proste zadanie, opierające się tak naprawdę o ochronę swojego zdrowia i życia – reszta czynności zależy od tego, czy nasza lampa jest kompatybilna z instalacją. Podłączenie lampy sufitowej różni się w zależności od tego, czy jest to standardowa lampa LED na jedną żarówkę, czy może bardziej skomplikowane oświetlenie LED zawierające kilka zupełnie oddzielnych stref, zazwyczaj dwie, którymi można sterować oddzielnie. Aby zmniejszyć liczbę niewiadomych już po zakupie lampy, skontaktuj się ze sprzedawcą w celu oceny liczby jej przewodów oraz ich koloru.

W instalacji jednostrefowej znajdują się przewody – niebieski (neutralny), brązowy (fazowy) oraz zielono-żółty (ochronny), podczas gdy w instalacji dwustrefowej należy liczy się z dodatkowym przewodem fazowym (brązowym).

Jak podłączyć lampę LED w zależności od liczby przewodów


Podstawowym problem, jeśli chcesz samodzielnie podłączyć lampę, jest oczywiście liczba oraz rozmieszczenie przewodów i ich kompatybilność z wybranym modelem oświetlenia LED. Warto wiedzieć, że podłączenie lampy powinno trwać dość krótko, ale tylko w przypadku, gdy przewody do siebie pasują i mają identyczny kolor. Sytuacja zmienia się, gdy przewodu różnią się oplotem bądź, gdy liczba przewodów się nie zgadza.

  • Standardowa lampa na 3 przewody do 3 przewodów z sufitu – nic prostszego – w tym wariancie wystarczy podłączyć przewód fazowy do przewodu fazowego oraz pozostałe znajdujące się od strony lampy. To zazwyczaj lampa z jednym źródłem światła bądź kilkoma, jednak sterowanymi łącznie.
  • Żyrandol na większą liczbę żarówek do 3 przewodów z sufitu – trzy przewody wystające z sufitu oznaczają, że mamy możliwość sterowania lampą wyłącznie jako całością – nie ma opcji rozdzielenia stref, nawet wtedy, gdy producent danej lampy przewidział to rozwiązanie, montując w niej cztery przewody. Co wtedy zrobić? Wystarczy podwójnie występujący kabel z lampy (brązowy i czarny), zespolić w kostce z kablami w tych samych kolorach wystających z sufitu – przewód ochronny powinien zostać podłączony w pojedynkę. Oczywiście w tym rozwiązaniu możesz sterować lampą jedynie w całości.
  • Żyrandol na 4 kable + 4 kable z sufitu – aby podłączyć taką lampę LED, wystarczy podłączyć kable w tych samych kolorach, analogicznie do sytuacji, kiedy z lampy i sufity wystają po 3 analogiczne kable. Podłącz przewód fazowy do przewodu fazowego, przewód ochronny żółto zielony do przewodu ochronnego i całą resztę w taki sam sposób. To najprostsze rozwiązanie, które pozwala nam sterować poszczególnymi strefami lampy i w ten sposób dopasować oświetlenie LED do aktualnego zapotrzebowania na światło.
  • Lampa na 3 przewody do 4 kabli z sufitu – to sytuacja, w której instalacja została przystosowana do montażu lampy dwustrefowej, lecz sama lampa jest jednostrefowa. Wówczas wystarczy podłączyć ją za pomocą trzech przewodów (kolor do koloru), a jeden przewód fazowy zaizolować w taki sposób, aby nie generował żadnego niebezpieczeństwa.

FAQ:


Jak podłączyć lampy LED?

Jak podłączyć żyrandol LED? Przede wszystkim bezpiecznie. Praca w obrębie instalacji elektrycznej wymaga szczególnie dużej ostrożności. Podłączenie lampy sufitowej różni się w zależności od liczby przewodów wystających z sufitu oraz liczby przewodów znajdujących się w samej lampie. Najlepiej jest, gdy jest ich tyle samo – wówczas nie trzeba wykonywać żadnych modyfikacji instalacji elektrycznej.

Podłączenie LED w domu – jakie narzędzia są najważniejsze?

Jak podłączyć lampy LED? Wystarczy mieć przy sobie minimum kilka standardowych narzędzi, takich jak probówka elektryczna oraz wkrętarka i śrubokręt. Te narzędzia powinny wystarczyć do montażu lampy. Warto także mieć przy sobie element ochronny, np. aby zaizolować wystający kabel taśmą izolacyjną.

Czy da się podłączyć lampy LED samodzielnie?

Zdecydowanie tak! Praca ta jest względnie prosta – wystarczy zobaczyć, ile przewodów znajduje się w lampie, a ile w suficie, po czym podłączyć ją za pomocą kabli w tym samym kolorze. Istotne jest jednak to, że nie zawsze da się to zrobić. Warto wówczas skontaktować się z elektrykiem w celu przeprowadzenia instalacji.

Przeczytaj także:


Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)