Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Jak rozmieścić gniazdka w kuchni?

Opublikowany : 2019-08-27 - Kategorie : Gniazdka

Przy projektowaniu kuchni, bardzo ważne jest dokładne przemyślenie kwestii związanej z rozmieszczeniem kontaktów. Miejmy na uwadze, że w tym pomieszczeniu znajduje się duża ilość sprzętów tj. lodówka, piekarnik czy zmywarka i każde z nich musi mieć dostęp do prądu, który najczęściej znajduje się za szafkami. Jeżeli nie zaplanujemy tego z głową, możemy mieć później duży problem..

Gniazdka do sprzętu w zabudowie

Przed decyzją o rozmieszczeniu gniazdek warto zaplanować kuchnię oraz sprzęty, które znajdą się w zabudowie. Kiedy mowa o takich urządzeniach montowanych w szafkach należy przygotować gniazdka umieszczone na ścianie za nimi lub za plecami sąsiadujących szafek. Zazwyczaj umieszcza się je na wysokości 30-50 cm nad podłogą. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie większej listwy i zaplanowanie dostępu do niej w ramach awarii. Jeżeli planujesz podświetlenie pod wiszącymi szafkami, musisz pamiętać także o gniazdku umieszczonym nad szafkami, które nie będzie widoczne, a do którego będzie można podłączyć listwę świetlną..

Gniazdka na sprzęty wolnostojące

Inaczej trzeba rozplanować gniazdka, jeżeli w naszej kuchni będą królować sprzęty wolnostojące. Warto mieć na uwadze ich wysokość oraz długość kabla. Zazwyczaj niskie lodówki lub zamrażarki są podłączone na wysokości 30 cm nad podłogą, aby zapobiec ewentualnemu zalaniu. Gniazdo do wyższego sprzętu może być umieszczone nisko nad podłogą albo na ścianie na wysokości około 2,2 m. Istotnym elementem, o którym warto pamiętać jest też okap. Gniazdo do jego podłączenia powinno być zaplanowane w taki sposób, aby było niewidoczne po zainstalowaniu sprzętu. Można je umieścić w szafce, która sąsiaduje obok lub wybrać takie miejsce na ścianie, które zostanie przysłonięte przez komin okapu.

gniazdka w kuchni

Sprzęty drobne - one także potrzebują gniazdek

Pomyśl, że w Twojej kuchni nie będzie samych sprzętów zabudowanych. Na pewno masz blender, z którego korzystasz do przygotowywania porannych koktajli lub ulubiony toster. Warto pomyśleć o gniazdkach, które będą znajdować się niedaleko blatu, na którym będziesz mógł postawić dany sprzęt. Oczywiście, większość z tych drobnych AGD nie będzie na stałe podłączone, jednak trzeba zaplanować również taką możliwość. Zazwyczaj gniazdka na drobne AGD instaluje się 20-30 cm nad blatem. Przy wyborze kontaktów, miej na uwadze, że takie gniazda będą widoczne, dlatego dobierz je do stylu kuchni. Wygodne jest również umieszczenie gniazdek w blacie czy w parapecie. Często montuje się je także w zabudowie narożnika przy blacie. Uwaga - gniazdka naścienne montujemy w odległości minimum 60 cm od zlewu..

Ile gniazdek powinno znaleźć się w kuchni

Oczywiście na to pytanie najpoprawniej można odpowiedzieć mówiąc - lepiej więcej niż za mało. Każdy z nas ma inne potrzeby i korzysta z innej liczby sprzętu, dlatego liczbę kontaktów trzeba dopasować indywidualnie. Gniazdka kuchenne warto umieszczać w ramkach wielokrotnych, które będą wygodne i nie będą w zaburzać designu kuchni w wielu miejscach..

Rodzaj gniazdek kuchennych

W kuchni powinny się znaleźć gniazdka wyłącznie wtyczkowe z bolcem ochronnym albo ze stykami bocznymi w kontakcie. Do sprzętów AGD używane są zazwyczaj gniazda wtyczkowe dwubiegunowe, wchodzące w skład obwodów jednofazowych. Kontakty, które będą znajdować się w pobliżu zlewozmywaka, powinny posiadać klapkę zabezpieczającą przed ewentualnie pryskającą wodą. Także blaty drewniane rządzą się własnymi prawami. Jeżeli zdecydujesz się na montaż w tego typu powierzchni, pamiętaj, że gniazdka powinny mieć obudowę dostosowaną do umieszczenia ich w takim materiale..

Nablatowe i chowane w blat - nowoczesne rozwiązania

Wśród najnowocześniejszych rozwiązań największą popularność zyskują gniazda nablatowe schowane lub takie, które po naciśnięciu przycisku, wyskakują w formie kolumny. Są to bardzo wygodne rozwiązania, a przy tym zapewniają większe bezpieczeństwo. Gniazdka nablatowe, jak nazwa wskazuje, są umieszczone w blacie oraz przysłonięte są listwą, najczęściej wtapiającą się w kolor lady. Zależnie od modelu, gniazdka po naciśnięciu przycisku mogą wysuwać się w górę lub odkrywać się za pomocą przesuwnej listwy. Takie rozwiązanie jest estetyczne i praktycznie niewidoczne. W tym wypadku trzeba jednak uważać, ponieważ jeśli gniazdka są w użyciu i listwa nie jest zasłonięta, istnieje ryzyko zalania..

Dodatkowo coraz bardziej popularne są również gniazdka podszafkowe, które mocowane są od spodu szafek i blatów. Nie są widoczne, a więc nie wpływają na całościowy wygląd kuchni. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, jednak trzeba mieć na uwadze, że jeśli podłączymy sprzęty na stałe lub korzystamy z nich bardzo często, to musimy liczyć się z wiszącymi kablami.

Gniazdka mobilne

To rozwiązanie, dla tych, którzy zdecydowanie nie chcą ograniczeń. Jak to wygląda? Jest to system składający się z listwy umieszczonej nad blatem oraz zestawu gniazdek, które można po niej przesuwać. W każdej chwili możesz zdjąć niepotrzebne gniazdka albo w razie potrzeby dołożyć nowe.

Osobne obwody

Im mniej urządzeń jest zasilanych z jednego obwodu, tym instalacja będzie mniej zawodna. W kuchni ze względu na dużą ilość sprzętu, powinno znajdować się kilka obwodów elektrycznych. Postaraj się zaplanować osobne obwody dla urządzeń przenośnych tj. mikser czy czajnik. Osobny obwód powinny posiadać także sprzęty typu kuchenka czy piekarnik. Jeżeli planujesz umieścić w kuchni urządzenia o bardzo dużej mocy, również postaraj się zapewnić im oddzielny obwód. W innym wypadku możesz spodziewać się tego, że sprzęty podłączone do jednego obwodu i uruchomione w tym samym czasie mogą spowodować awarię prądu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)