Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Jakie oświetlenie wybrać do biura?

Opublikowany : 2019-11-28 - Kategorie : Gniazdka

oświetlenie do biura LED

Oświetlenie biurowe odgrywa znaczącą rolę przy komfortowej pracy. Lampy, ich umiejscowienie oraz dobór żarówek nie może być przypadkowy. Światło przeznaczone do pracy biurowej powinno być odpowiednio dobrane. Na jakie oświetlenie się zdecydować, planując aranżację przestrzeni firmowej?

Oświetlenie biura — światło dzienne najlepsze, ale niewystarczające


Oświetlenie miejsca pracy jest bardzo ważne. Najlepsze dla naszych oczu jest światło naturalne, dlatego jeżeli jest taka możliwość, przesuńmy biurko jak najbliżej okna. Oczywiście, nie jest wskazane, aby przy pracy korzystać tylko z samego światła dziennego. Bardzo ważne jest doświetlenie miejsca pracy także dodatkowymi źródłami, zapewniającymi komfort. Przy urządzaniu biura trzeba wziąć pod uwagę lampy sufitowe, lampki zadaniowe, a także lampki akcentujące, przy pomocy których będziemy mogli stworzyć odpowiednie warunki. Mimo że przy urządzaniu biura skupiamy się głównie na lampach do pracy, to bardzo ważnym elementem jest też oświetlenie dekoracyjne. Buduje ono przyjazną atmosferę oraz dodatkowo podnosi komfort wśród pracowników.

ZOBACZ PRODUKTY!

Podział oświetlenia w biurze


W firmie powinny znaleźć się trzy typy źródła światła, które zagwarantują odpowiednie warunki wszystkim pracownikom. Oświetlenie główne - są to lampy, które dbają o ogólny poziom oświetlenia w biurze. Przykładem są lampy sufitowe, oprawy montowane na suficie lub oprawy wpuszczane. Oświetlenie zadaniowe - jest to światło przeznaczone do pracy przy komputerze. Oświetleniem tego typu może być lampka biurkowa lub lampa podłogowa. Oświetlenie dekoracyjne - zwane często również akcentującym. Ten rodzaj oświetlenia jest do podkreślenia charakteru wystroju i aranżacji całego wnętrza. Mogą być to kinkiety ścienne, punkty zainstalowane w zagłębieniach ścian czy podłodze.

Jak wybrać oświetlenie do biura?


Oświetlenie w biurze powinno być równomiernie rozłożone i estetyczne. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku lampy z oprawami świetlnymi, wbudowanymi w sufit lub w formie klasycznej lampy sufitowej. Nieruchome punkty świetlne sprawdzają się głównie w nowoczesnych wnętrzach i zapewniają one punktowe źródło światła. Z kolei lampy sufitowe wiszące, gwarantują rozproszony i subtelny efekt oświetlenia biura. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też instalacja lamp o regulowanej mocy. Dzięki temu możesz dopasować oświetlenie do pory dnia, roku oraz warunków atmosferycznych.

Jakie lampy wybrać do biura?


Przy wyborze lamp bardzo istotną kwestią są żarówki. Warto zwrócić uwagę na ich kolor oraz zakres intensywności. Bardzo ważne jest, aby zadbać o zachowanie równowagi pomiędzy wszystkimi lampami w firmie i dostosować ich barwę tak, aby była jednakowa w całym oświetleniu biura. Do głównego oświetlenia wybierz świetlówki o temperaturze około 4100-5000 Kelwinów, których intensywność przypomina naturalne światło.

W domowym gabinecie sytuacja jest trochę inna. W domowym biurze możemy postawić na cieplejsze oświetlenie. Jeżeli chcemy wykorzystać białe żarówki led, to te również będą dobrym wyborem do domowego gabinetu. Pamiętajmy jednak, żeby nie ustawiać świateł głównych w pobliżu ekranu komputera. Lampa może tworzyć odblask, który będzie przeszkadzał w sprawnej pracy i może powodować nawet ból głowy czy problemy ze wzrokiem. Warto zaplanować światło ogólne pośrodku pomieszczenia, a na biurku postawić lampkę biurową, którą możemy dokładnie dopasować według preferencji.

To samo dotyczy lamp w biurze. Sufitowe oświetlenie powinno przypominać światło słoneczne. Nie może ono być zbyt intensywne i umieszczone bezpośrednio nad stanowiskiem pracy. Spowoduje to utrudniające wykonywanie zadań na komputerze blaski i może przyczynić się do złego samopoczucia pracowników.

Jakie oświetlenie sufitowe możemy zastosować w biurze?


Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór oświetlenia do biura, który pomoże zapewnić pracodawcom dobre warunki pracy dla swoich pracowników. Jaki typ oświetlenia głównego będzie najlepszy?

Jednym z najbardziej popularnych w ostatnim czasie rozwiązań jest oprawa sufitowa led z regulowaną mocą o jasnym, białym świetle. Jest to bardzo nowoczesna opcja, która zapewnia bardzo dobre warunki pracy. Innym rodzajem, który będzie idealny do powierzchni biurowych są klasyczne świetlówki liniowe oraz oprawy rastrowe, czyli takie, które są osłonięte lustrzaną kratą, odbijającą światło. To rozwiązanie jest szczególnie zalecane przy wysokich pomieszczeniach. Z drugiej strony wariant ten nie jest najbardziej energooszczędny i może mieć momentami problem z odwzorowaniem barw, powodując zbyt chłodne lub zbyt ciepłe światło. Ostatnim typem lamp jest oświetlenie sufitowe. Do niedawna były one wykorzystywane głównie w mieszkaniach, ale dziś odnajdują się również w nowoczesnych biurach.

Lampa dekoracyjna do firmy


Bardzo ważnym elementem oświetlenia biurowego są lampy dekoracyjne. Uzupełniają one oświetlenie główne, a jednocześnie podkreślają charakter całego wnętrza. W nowoczesnych biurach znajdziemy bardzo dużo miejsc, gdzie mamy możliwość zastosowania dodatkowego oświetlenia dekoracyjnego. Mogą być to podświetlane donice, podłogi czy półki na książki. Możliwości jest naprawdę wiele. Miejmy jednak na uwadze, że zbyt mocne oraz intensywne oświetlenie dekoracyjne, także może powodować odblask na ekranie. Światło akcentujące wybrane elementy w naszym biurze powinno być zatem miękkie i delikatne, a w dodatku ustawione w odpowiednim miejscu. Ma tylko być ono dekoracją, a nie konkurencją dla oświetlenia głównego czy zadaniowego. Dobrze rozplanowane oświetlenie wzmocni efekt aranżacji oraz zdecydowanie umili pracę w biurze.

Strefy wydzielone oświetleniem


Jeżeli posiadasz w biurze salę do spotkań z klientami, warto pomyśleć o zawieszeniu lampy nad stołem lub stolikiem kawowym, która wyodrębni tę część od reszty pomieszczenia. Można również tutaj wzbogacić wnętrze dekoracyjnym oświetleniem, które będzie podkreślać półki na książki, a jednocześnie doda im elegancji i podniesie prestiż przy odbiorze przez klientów. Również strefa wypoczynkowa w gabinecie, to miejsce na umieszczenie designerskich lamp oraz abażurów o interesujących kształtach.

Temperatury oświetlenia - ciepło - zimno


Istnieje przekonanie wśród wielu osób, że zimne źródła światła nie są naturalne i że lepiej funkcjonuje się w ciepłych barwach. Z tej przyczyny, zazwyczaj stawia się na ciepłe światło, jednak myślenie w ten sposób jest bardzo błędne. To właśnie na chłodne barwy nasze oczy reagują znacznie lepiej. Poniżej przedstawiamy podział świetlówek LED zawierający skalę temperatury barwowej i przykłady miejsc, gdzie sprawdzą się one najlepiej.

  • temperatura powyżej 5000 K - te żarówki należą do grupy światła bardzo zimnego, wręcz neonowego. Nie nadają się one ani do biura ani do domu, ponieważ bardzo szybko męczy się przy nich wzrok. Bardzo często stosuje się je jako oświetlenie garażowe.
  • temperatura pomiędzy 4100 a 5000 K - jest to barwa chłodna. Właśnie ten zakres temperatur sprawdza się najbardziej w przypadku biur. Bardzo często nie jest wybierane, ze względu na to, że wydaje się zbyt jasne i nieprzyjemne do pracy, jednak oczy się przyzwyczajają, a koncentracja pracowników jest przy nich znacznie większa.
  • temperatura 3600 - 4000 K - jest to przedział opisany jako światło neutralne, czyli najbardziej uniwersalne. Może być zastosowane zarówno jako oświetlenie w mieszkaniu, w biurze, ale i we wszystkich miejscach według Twojego uznania.
  • temperatura od 3000 do 3500 K. Ten przedział uznawany jest za barwę ciepłą. Żarówki te nie nadają się do łazienki ani kuchni. Także instalowanie ich w biurze nie jest wskazane. Sprawdzają się one głównie w mieszkaniach, ale tylko w zwykłych pokojach.
  • temperatura 2500 - 2900 K - jest to już bardzo ciepła barwa. Lampy tego typu sprzyjają relaksowi oraz budowaniu przyjaznej atmosfery. Najczęściej jest ono wybierane do sypialni lub pomieszczeń, w których zazwyczaj odpoczywamy.

Do biura najlepiej wybrać temperaturę z przedziału 3600 - 5000 K, czyli barwy neutralne albo chłodne. W takich warunkach pracownicy osiągną najwyższy poziom koncentracji, a oświetlenie będzie komfortowe dla oczu.

Oświetlenie biurowe to bardzo ważna kwestia przy planowaniu i aranżowaniu przestrzeni w firmie. Właściwy dobór odpowiednich żarówek i umiejscowienie ich w idealnych miejscach to element, który jest kluczowy przy komfortowej pracy. Zadbaj o to, aby Twoi pracownicy mieli wygodne warunki do wykonywania zadań na komputerze czy pisania i czytania, jakie zapewni im oświetlenie. Pamiętaj również, że lampy do biura powinny posiadać odpowiednie normy.

ZAPYTAJ O OŚWIETLENIE!

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)