Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Jakie są rodzaje gniazdek elektrycznych?

Opublikowany : 2019-07-05 - Kategorie : Gniazdka

Gniazdko elektryczne jest odpowiedzialne za podłączenie do instalacji elektrycznej rozmaitych urządzeń – odbiorników energii elektrycznej za pomocą wtyczki. Ich odpowiedni wybór ma ogromne znaczenie. Powinno się to robić z uwzględnieniem funkcji, jakie mają pełnić, ale nie tylko. Pod uwagę trzeba wziąć również pomieszczenie, w którym będą zamontowane. Jedno jest pewne – dobrze dobrane będzie służyło przez długie lata, a rodzaje gniazdek zasilających są różne, więc naprawdę jest w czym wybierać.

Aktualnie stosuje się różne rodzaje gniazdek elektrycznych. Kontakty dzieli się ze względu na sposób montażu i funkcje, a także stopień ochrony IP.

Rodzaje gniazdek elektrycznych ze względu na sposób montażu i funkcje

Wyróżnia się gniazdka elektryczne natynkowe i podtynkowe. Te pierwsze przy montażu nie wymagają kucia ścian. Montuje się je głównie w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie estetyka nie ma większego znaczenia. Z kolei kontakty podtynkowe, tak jak wskazuje na to sama nazwa, wbudowuje się w ścianę. Tego rodzaju gniazdka wyglądają zdecydowanie estetyczniej. Można więc stosować je w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych. Nic więc dziwnego, że w nowych instalacjach elektrycznych są praktycznie standardem. Aktualnie w sprzedaży dostępne są różne rodzaje gniazdek podtynkowych. Wymienić należy pojedyncze i łączone ze sobą za pomocą specjalnych ramek. To jednak nie wszystko, gdyż oferta gniazdek elektrycznych jest zdecydowanie większa.

Do popularnych należą między innymi gniazdka z klapką i w szczelnej obudowie. Te stosuje się głównie w pomieszczeniach wilgotnych. Ciekawą opcją są kontakty z wyrzutnikiem wtyczki. Funkcja ta ułatwia wyjmowanie i zarazem uniemożliwia wyrwanie gniazda z puszki, w którą jest wmontowane. Na uwagę niewątpliwie zasługują gniazdka z ogranicznikiem przepięć klasy D. Jeżeli w jakimś kontakcie będzie podłączany sprzęt elektroniczny, to warto, aby był to właśnie ten rodzaj kontaktu. W sprzedaży dostępne są gniazdka elektryczne z wyłącznikiem różnicowoprądowym, które zostały opracowane dla zwiększania bezpieczeństwa użytkowania wciąż starych instalacji elektrycznych, których nie można już w całości zmodernizować. Zaleca się stosowanie ich w takich pomieszczeniach jak łazienka, kuchnia i garaż, czyli tam, gdzie są narażone na kontakt z wilgocią.

Bardzo bezpiecznym rodzajem są kontakty ze specjalną blokadą czy ogranicznikiem, dzięki któremu kontakt działa tylko wtedy, kiedy wkłada się do niego wtyczkę. W tym przypadku włożenie w otwory innego przedmiotu nie wywołuje żadnej reakcji. Mniej popularnym rodzajem, ale bez problemu dostępnym w sprzedaży, jest gniazdko z kluczem, do którego można podłączyć tylko wtyczkę ze specjalną nakładką pasującą wyłącznie do tego konkretnego gniazdka. Bardzo nowoczesnym kontaktem jest gniazdo z portem USB, przeznaczone do ładowania urządzeń mobilnych. Istnieją również bardziej specjalistyczne kontakty, takie jak na przykład antenowe, telefoniczne, sieci komputerowej czy głośnikowe.

Rodzaje gniazdek elektrycznych ze względu na stopień ochrony IP

Wymienia się różne rodzaje gniazd elektrycznych także ze względu na stopień ochrony IP.

Stopień ochrony IP informuje o odporności gniazda na wpływy z zewnątrz. Pierwsza cyfra, która znajduje się zaraz po IP, oznacza zabezpieczenie gniazda przed dostaniem się do wnętrza ciał stałych, a druga zaś wody. Te, które są przeznaczone do zastosowania w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych, najczęściej mają następujący stopień ochrony: IP22. W pomieszczeniach wilgotnych – kuchnia, łazienka – stosuje się gniazda ze stopniem ochrony IP44. W garażach, saunach, kotłowniach czy na basenach stopień ten jest równy IP56. Bardzo często gniazdka montuje się w ogrodach. Najlepszym rodzajem w tym przypadku są gniazda o stopniu ochrony IP65, które montuje się dodatkowo w specjalnej skrzynce. Tak więc, co można zresztą łatwo zaobserwować, im wyższa jest liczna, tym lepsza jest ochrona. Przed wyborem kontaktu, trzeba wziąć pod uwagę to, w jakim miejscu będzie on montowany i w jakim zakresie użytkowany.

Dobra rada!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest pozostawienie planowania rozmieszczenia gniazdek elektrycznych oraz jej ilości, na sam koniec. Niektórzy na początku w ogóle o tym nie myślą, a później żałują, ponieważ przeoczenie tej kwestii wiąże się z szeregiem komplikacji w przyszłości. Na przykład w kuchni trzeba pamiętać o tym, aby zamontować gniazdko dla lodówki, zmywarki, kuchenki elektrycznej, okapu i wszystkich pozostałych urządzeń, które znajdują się w tym pomieszczeniu i muszą to być gniazdka o mocy 230 V. Ważne jest również to, aby nie były na widoku. Ma to ochronić je przed zalaniem. Dlatego już na etapie tworzenia projektu instalacji elektrycznej należy zastanowić się nad tym, gdzie najlepiej umieścić wszystkie te sprzęty i jakie sprzęty zostaną w pomieszczeniu zastosowane. To pozwoli określić ilość niezbędnych gniazdek, a także ustalić, jakie rodzaje kontaktów sprawdzą się w konkretnej przestrzeni.

Podsumowanie

Zdawać by się mogło, że w temacie zakupu kontaktów wystarczy poprzestać na wyborze kolorystyki czy sposobu ich wykończenia. Tymczasem wybór jest znacznie trudniejszy i wiąże się z koniecznością ustalenia wielu dodatkowych, bardzo ważnych kwestii. Ponieważ wyróżnia się różne typy gniazdek elektrycznych, trzeba koniecznie je poznać. Najpopularniejszymi są gniazda typu E, z kolei rzadziej spotykany to typ C. Gniazdka typu pierwszego składają się z dwóch otworów na przewód fazowy i neutralny oraz z jednego bolca, który jest umieszczony pomiędzy tymi otworami. Bolec jest przeznaczony na przewód uziemiający.

Jak widać, wybór gniazdek elektrycznych jest na chwilę obecną bardzo duży, więc na ustaleniu samego wyglądu, np. koloru, nikt poprzestawać nie powinien. Należy pamiętać, że elektryka w domu czy nawet w jakimkolwiek innym pomieszczeniu jest bardzo ważna. Trzeba ją wykonać profesjonalnie, a skoro kontakty się na nią składają, także i tę kwestię trzeba dobrze przemyśleć.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)