Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Jakie są rodzaje wtyczek kontaktowych?

Opublikowany : 2019-07-17 - Kategorie : Wtyczki

Wtyczki kontaktowe zależnie od regionu świata są inne. Warto mieć to na uwadze szczególnie jeśli często podróżujemy. Niestety bez odpowiedniej przejściówki nie będziemy mogli korzystać z urządzeń, które ze sobą zabraliśmy. Wtyczki występujące na świecie określone są typami oznaczonymi literami alfabetu od A do N. Czym się charakteryzują poszczególne modele?

wtyczki

Typy wtyczek kontaktowych (elektrycznych)

Tak jak wspomnieliśmy, zależnie od regionu na świecie mamy zróżnicowane typy wtyczek. Jak wyglądają i czym się różnią? Poniżej przedstawiamy przegląd występujących wtyczek na kuli ziemskiej.

 • Typ A - jest to wtyczka charakterystyczna dla krajów Ameryki Północnej i Środkowej. Jest odpowiednia do gniazdek, w których napięcie wynosi 110 V i składa się ona z dwóch płaskich, równoległych blaszek.

 • Typ B - to wtyczka, która funkcjonuje w tych samych miejscach, co poprzedni typ. Jedyną różnicą jest to, że model B posiada dodatkowy bolec uziemiający.

 • Typ C - to dobrze Wam wszystkim znana wtyczka europejska. Gniazdka, do których pasuje ten egzemplarz posiadają napięcie 220 V. Jest to model zawierający tylko dwa okrągłe, równoległe bolce. Mimo jej potocznej nazwy nie jest stosowana we wszystkich krajach europejskich. Warto o tym pamiętać, wybierając się na przykład do Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Maltę czy Cypr.

 • Typ D - jest to wtyczka z trzema okrągłymi bolcami tworzącymi trójkąt. Uziemiający bolec znajdujący się na szczycie jest najgrubszym ze wszystkich kołków. Mimo że jest to staro-brytyjski model, stosowany jest w Indiach, Nepalu, na Sri Lance oraz w Namibii. Nadaje się do gniazdek o natężeniu 5 A.

 • Typ E - to także kolejna wtyczka określona mianem “europejskiej”. Od modelu C różni się tym, że posiada otwór na bolec uziemiający, umieszczony w gniazdku. To właśnie tych wtyczek używamy w Polsce, tak samo jak we Francji i w Belgii.

 • Typ F - wtyczka, którą potocznie nazywa się “schuko”. Nie posiada ona otworu na bolce, ale zamiast tego zawiera dwa metalowe klipy po bokach. Ten typ używany jest głównie w Niemczech, Holandii, Austrii, Norwegii czy Szwecji.

 • Typ G - jest to model “brytyjski” charakteryzujący się trzema płaskimi, prostokątnymi bolcami - dwa ułożone poziomo i jeden pionowo. Bardzo często wtyczki typu G posiadają bezpiecznik, umieszczony wewnątrz. Przed włożeniem do gniazdka warto sprawdzić, czy nie został już przepalony. Ten wtyk użytkowany jest w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Cyprze, a także w Hong Kongu.

 • Typ H - jest to wtyczka przeznaczona do gniazdek o napięciu 220 V, stosowana w Izraelu i w strefie Gazy. Złożona jest z trzech okrągłych bolców, które ułożone są w kształt trójkąta.

 • Typ I - to wtyczka określana mianem “australijskiej”. Przypomina nieco wtyk A, natomiast jej płaskie bolce są ustawione do siebie pod kątem. Używana jest w Australii, Nowej Zelandii, Nowej Gwinei i Argentynie. Czasami pojawia się w wersji z bolcem uziemiającym.

 • Typ J - mimo że potocznie nazywana “szwajcarską”, to poza Szwajcarią używa się jej również w Liechtensteinie, Etiopii, Rwandzie czy na Malediwach. Zbudowana jest z dwóch okrągłych kołków oraz bolca uziemiającego, znajdującego się pośrodku.

 • Typ K - jest to wtyczka typu “duńskiego”. Stosowana w Danii, Grenlandii, Bangladeszu, Senegalu i na Malediwach. Posiada dwa okrągłe bolce (podobna do wtyczki typu C), ale wyposażona jest dodatkowo w bolec uziemiający.

 • Typ L, czyli wtyczka “włoska”, posiadająca trzy bolce (dwa zasilania i jeden uziemiający) rozłożone w jednej linii. Używana jest głównie we Włoszech, a także w Chile, Etiopii, Tunezji oraz na Kubie.

 • Typ M - tzw. wtyczka “południowoafrykańska” która posiada trzy bolce, ułożone w kształt trójkąta. Różni się od innych znacznie większą grubością wtyków. Dodatkowo kołek uziemiający jest jeszcze większy od tych zasilających. Nadaje się do zasilania urządzeń o natężeniu prądu do 15 A. “Południowoafrykańska” wtyczka stosowana jest głównie w Republice Południowej Afryki.

 • Typ N - ostatnim typem wtyczki jest model stosowany w Brazylii i RPA. Charakteryzuje się trzema bolcami, które rozłożone są na kształt bardzo płaskiego trójkąta. Jego wierzchołek tworzy kołek uziemiający. Wtyk tego typu sprawdza się przy napięciu od 127-220 V.

Podróżnicy na mapie wtyczek

Kto by pomyślał, że tak wiele rodzajów wtyczek możemy zaznaczyć na świecie? Jest ich naprawdę sporo, dlatego warto przed wyjazdem zrobić dokładny reaserch oraz zaopatrzyć się w typ wtyczki obowiązujący w danym kraju. Można również skorzystać z dostępnych na rynku przejściówek, ale w tym wypadku trzeba także znaleźć tą odpowiednią.

Dlaczego wtyczki elektryczne są różne?

Niestety, ale na przełomie XIX i XX wieku nie myślano w perspektywie globalizacji. Gniazdka oraz wtyczki tworzono na potrzeby krajowych urządzeń, a to co funkcjonowało za granicami państw nie było istotne. Poza tym producentom łatwiej było wprowadzać własne rozwiązania niż kopiować z odległych krajów.

Czy istnieją uniwersalne wtyczki elektryczne?

Niestety, ale jak nie da się dogodzić wszystkim, tak nie da się dopasować jednej wtyczki do wszystkich gniazdek. Są jednak drobne wyjątki, kiedy niektóre wtyczki pasują do innych rodzajów gniazdek. W Europie takim wyjątkiem jest wprowadzenie wtyczki E/F, która jest połączeniem dwóch typów. Posiada ona zarówno miejsce na bolec, jak i zabezpieczające klipy. Dzięki temu będzie odpowiednia dla większości gniazdek europejskich, w tym Polski i Niemiec. Nie jest to natomiast wtyczka w 100 procentach uniwersalna. Nie sprawdzi się we wszystkich krajach i trzeba o tym pamiętać wybierając się w podróż np. do Wielkiej Brytanii.

Inaczej jest w przypadku Azji. Na tym kontynencie występują różnice zarówno w kwestii napięcia, jak i rodzaju wtyczek. Wybierając się w te rejony należy dokładnie sprawdzić standardy panujące w danym kraju, gdyż nie ma uniwersalnych rozwiązań.

Z kolei w Afryce główną różnicą jest rodzaj i kształt wtyczek. Mniejszą rolę odgrywa tutaj natomiast częstotliwość i wielkość napięcia, która jest w miarę ujednolicona. Niestety, ale w tym wypadku ze względu na odmienne kształty, także trzeba dokładnie rozeznać się w tematyce w zależności od kraju.

Ameryka Północna i Południowa, podobnie jak Azja, charakteryzuje się różnorodnością w zakresie parametrów technicznych, jak i kształtów wtyczek oraz gniazdek. Nie ma więc możliwości dopasowania jednakowych standardów dla tego regionu.

Ile krajów, tyle wtyczek oraz rodzajów gniazdek. Niestety ale nie zapowiada się, aby miałyby zostać ujednolicone na całym świecie. Mamy jednak nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam przy ewentualnych podróżach w rozmaite zakątki świata.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)