Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Sterowanie oświetleniem - inteligentny dom

Opublikowany : 2019-09-19 - Kategorie : Gniazdka

Nowoczesne domy charakteryzują się niezwykłą wygodą i komfortem, z którym spotykamy się na każdym kroku. Silnym trendem w dostosowywaniu inteligentnego domu jest wykorzystanie mechanizmów sterujących światłem. Co kryje się pod pojęciem sterowania oświetleniem? Dziś opowiemy nieco o ściemniaczach oraz ich zaletach.

Ściemnianie i rozjaśnianie


Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych przy sterowaniu światłem są tzw. ściemniacze. Dzięki nim jesteśmy w stanie sterować natężeniem oświetlenia danej lampy czy żarówki. Ściemniacz daje nam możliwość sterowania mocą światła od zera do stu procent jego mocy, poprzez zmianę napięcia wejściowego w oświetleniu.

Rodzaje ściemniaczy i ich parametry


Na rynku są dostępne różnego rodzaju ściemniacze, charakteryzujące się różnymi parametrami oraz zupełnie innym przeznaczeniem. Wybierając ściemniacz ważne jest określenie żarówki i mocy lampy. Ściemniacze mogą także być połączone z innymi elementami w domu tj. żaluzje czy ogrzewanie, aby zapewnić nam jeszcze większy komfort. Modele ściemniaczy możemy podzielić ze względu na sposób sterowania. Dostępne na rynku są warianty sterowane zdalnie podczerwienią, ściemniacze z okablowaniem (obrotowe, dotykowe, obrotowo-przyciskowe), ze sterowaniem radiowym oraz tzw. inteligentny budynek. Ostatni charakteryzuje się centralną jednostką programowalną, łączącą w sobie wszystkie odbiorniki i przyciski oraz umożliwiającą obsługę także innych urządzeń.

sterowanie oświetleniem w inteligentnym domu

Wśród ściemniaczy możemy wyróżnić także ściemniacze schodowe, które montujemy zazwyczaj przy schodach. Popularnym rozwiązaniem są modele z wtykiem typu Euro oraz z regulacją na gałkę. Jednym z nowocześniejszych modeli są ściemniacze LED ze szklanymi panelami dotykowymi, umożliwiającymi regulację oświetlenia ledowego.

Czy warto zamontować ściemniacze?


Jest to rozwiązanie, które ma kilka zalet. Po pierwsze jest świetnym wyjściem, które pozwoli zmniejszyć nam opłatę za prąd. Przyciemnienie światła pozwala na ograniczenie zużywanej energii, a zatem i oszczędzenie na płatności za rachunek. Inną korzyścią instalacji ściemniaczy jest możliwość sterowania oświetleniem z różnych zakątków domu, co zdecydowanie zwiększa komfort funkcjonowania. Regulacja natężenia światła to również idealne dopasowanie do potrzeb naszych oczu. Możliwość sterowania oświetleniem niweluje także dyskomfort, spowodowany rażącym światłem zaraz po przebudzeniu.

Jak podłączyć ściemniacz światła?


Instalacja ściemniacza nie jest trudnym do wykonania procesem. Jeżeli zależy Ci na sterowaniu oświetleniem głównym, wystarczy zamontować go zamiast tradycyjnego włącznika. Wszystkie inne, konkretne zalecenia, o ile takie występują, znajdziesz na opakowaniu wybranego modelu. Jeżeli natomiast chcesz postawić na ściemniacze, które będą regulować natężenie światła w lampkach czy listwach ledowych, zazwyczaj montuje się urządzenie na przewodzie, a następnie integruje się je z wyłącznikiem.

SZYBKI KONTAKT

Zautomatyzowane oświetlenie w domu


W przypadku kiedy bierzemy pod uwagę nie tylko sam ściemniacz, ale i cały inteligentny dom, musimy pomyśleć o tym zawczasu, najlepiej już na etapie projektowania. Wtedy jesteśmy w stanie wprowadzić konieczne okablowanie.

Jak działa automatyczne oświetlenie?


Bardzo często do automatycznego oświetlenia wykorzystuje się radiowy przesył sygnałów. Dobrane nadajniki oraz odbiorniki zezwalają na zdalne sterowanie wybranych urządzeń. Specjalnie założony i dobrany system instaluje się w domu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie regulować pracę wielu mechanizmów z poziomu np. aplikacji.

Sterowanie światłem przez pilota


Jeśli tego chcesz, możesz sterować jasnością światła za pomocą pilota, nie ruszając się z własnej kanapy. Aby mieć pewność, że dany model pilota będzie odpowiedni do zainstalowanych przez Ciebie sprzętów najlepiej zakupić go od razu w zestawie. Jeśli tego nie zrobiłeś, możesz dokupić ten element w prawie każdym markecie budowlanym, natomiast zwróć wtedy uwagę na jego parametry.

Ściemniacz - rozwiązanie nie dla wszystkich źródeł


Nie wszystkie oświetlenia mogą być regulowane ściemniaczami. Duże znaczenie ma w tym przypadku rodzaj zastosowanych elementów elektronicznych czy sposób wytwarzania światła. Żarówki tradycyjne bardzo dobrze współgrają ze ściemniaczami, natomiast żarówka halogenowa może być do nich podłączona, ale tylko w momencie, gdy jej napięcie to minimum 230 V. Z kolei nie wszystkie świetlówki energooszczędne są w stanie pracować z regulatorami światła. Świetlówka jest modelem, który nie pracuje od początku na pełnej mocy, a czas jej rozruchu wydłuża się wraz z wiekiem. Jeżeli mowa o oświetleniu ledowym, to możliwa jest współpraca ze ściemniaczem, natomiast źródło światła powinno być przystosowane swoimi parametrami do regulacji.

Jeżeli chcesz, aby oświetlenie w Twoim domu było regulowane ściemniaczami, najpewniejszą drogą przed zakupem będzie pytanie do sprzedawcy. Niestety, ale duża część żarówek nie posiada informacji na ten temat, zamieszczonych na opakowaniu.

Ile kosztuje ściemniacz?


Wszystko zależy od modelu, na jaki się zdecydujesz oraz tego, czy postawisz na wersję z pilotem czy bez niego. Mechanizmy, sterowniki oraz ściemniacze wiodącej firmy Berker znajdziesz w naszym sklepie w przedziale cenowym od 150-400 zł. Jest to wyższy koszt niż w przypadku tradycyjnych włączników światła, natomiast generuje duże oszczędności oraz gwarantuje wygodę użytkowania.

Ściemniacze światła to bardzo dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie komfortowe życie oraz niwelowanie kosztów. Dzięki regulatorom światła możesz także ograniczyć ryzyko niedopasowanego oświetlenia do Twoich oczu. Twój wzrok jest bardzo cenną wartością, dlatego należy o tym pamiętać, również wtedy, kiedy stajesz przed decyzją o wyborze oświetlenia.

DORADZIMY W DOBORZE STEROWNIKÓW

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)