Włączniki dotykowe czy klasyczne - jakie wybrać?
Styl nowoczesny i minimalizm, który znajdujemy we wnętrzach, zmotywował także producentów włączników do tworzenia rozwiązań pasujących do ultranowoczesnych pomieszczeń. W ten sposób na rynku poza zwykłymi klawiszowymi włącznikami pojawiły się także włączniki dotykowe. Który z nich będzie lepszym wyborem dla Ciebie?
Klasyczne włączniki światła?
Klawiszowe włączniki światła dostępne są w wielu różnych wariantach do wyboru. Dzisiejsza oferta producentów jest bardzo bogata, dzięki czemu każdy znajdzie coś idealnie dopasowanego do swojego wnętrza. Mogą być one natynkowe i podtynkowe, a wykonywane są przeważnie z tworzyw sztucznych i naturalnych, dostępnych w szerokiej palecie barw.
Rozwiązanie w tradycyjnej, klawiszowej formie mogą występować z jednym lub dwoma przyciskami, które odpowiadają za dwa oddzielne obwody w domu.
Włączniki klawiszowe - nie takie straszne, jak je malują?
Zwykłe włączniki nie są już wcale takie zwykłe. Producenci wyszli naprzeciw potrzebom klientów i w ich asortymencie pojawiają się coraz nowocześniejsze egzemplarze, dostosowane do różnych typów pomieszczeń i modnych stylów. Z powodzeniem wpisują się one w nowoczesne kanony piękna, wykorzystywane w aranżacji. Na rynku możemy znaleźć na przykład rozwiązania ze szkła czy kamienia, a także innych materiałów, występujących w szerokiej palecie barw.
Obecne propozycje produktów nie ograniczają się tylko do białych, klasycznych klawiszy. Nowoczesne rozwiązania proponowane przez producentów cechuje wyjątkowy design, delikatne kształty i wykończenie. Nie szpecą już pomieszczeń jak kiedyś, tylko je dopełniają.
Zwierne, schodowe, z czujnikiem ruchu - rodzaje klasycznych włączników?
Włączniki klasyczne mogą pełnić różne funkcje w pomieszczeniach. Ciekawym rozwiązaniem są te określone mianem schodowych, umożliwiających sterowanie z dwóch miejsc - najczęściej na górze schodów znajduje się klasyczny włącznik, natomiast na dole włącznik z czujnikiem ruchu.
Z kolei typ zwierny pozwala na automatyczne wyłączenie światła po określonym czasie. Ma on przycisk odbijający, który powoduje, że światło jest zgaszone.
Do wyboru mamy także opcje z czujnikiem ruchu, które wykrywają obecność osoby w pobliżu danego obszaru i pod wpływem tego rozświetlają pomieszczenie.
Dodatki do klasycznych włączników?
W przypadku tradycyjnych włączników światła mamy do wyboru dodatkowe funkcjonalności. Jednym z nich jest ściemniacz światła, pozwalający na zmianę natężenia oświetlenia, zależnie od potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem jest też łącznik żaluzjowy, umożliwiający sterowanie żaluzjami.
Dotykowe włączniki - minimalistyczny design?
Nowoczesne rozwiązania, które proponują nam producenci włączników, znacznie odbiegają wizualnie od powszechnie nam znanych klawiszowych. Zazwyczaj są zupełnie płaskie, nierzucające się w oczy, wykonane ze szkła lub z metalu. Mechanizm montuje się w puszce, która schowana jest w ścianie, dzięki czemu włącznik nie odstaje znacząco od ściany. Taka budowa tworzy bardzo nowoczesny efekt, niemalże niezauważalny z odległości. W przypadku paneli dotykowych możemy postawić na włącznik w kolorze zbliżonym do ściany lub wybrać kontrastującą barwę, zrobioną na wysoki połysk.
Nowoczesne panele sprawdzą się w przypadku każdego stylu wnętrza. Ich minimalistyczny design może całkowicie wtopić się w aranżację lub nadać mu drobnego sznytu. Dotykowe panele to idealne rozwiązanie także do klasycznych wnętrz oraz takich, które charakteryzują się stylem retro. Szklane panele będą komponować się z eleganckimi wnętrzami, natomiast te metalowe dodatkowo podkręcą pomieszczenia w klimacie loftowym.
Komfort użytkowania?
Wielu producentów proponuje klientom rozwiązania wyposażone w specjalne moduły, umożliwiające podłączenie pilota, sterującego światłem. Dodatkowo włączniki dotykowe dostępne są w wersji z czujnikami ruchu, radiem podtynkowym, sterownikami temperatury i wieloma innymi dodatkami, które mają zapewnić jeszcze większy komfort użytkowania.
Nie tylko wygląd jest w cenie - zalety włączników dotykowych?
Włączniki dotykowe charakteryzują się nie tylko designerskim wyglądem, ale i posiadają inne zalety. Jedną z nich jest szybki i łatwy montaż. Z włącznikami tego typu poradzi sobie niemal każdy. W dodatku ich budowa umożliwia synchronizację z innymi urządzeniami, dzięki czemu przy pomocy jednego włącznika jesteśmy w stanie sterować różnymi rzeczami w domu.
Inną zaletą jest łatwość utrzymania włączników w czystości. Są one zupełnie płaskie i nie posiadają one żadnych zagłębień, co pozwala na dokładne czyszczenie jednym ruchem. Dodatkowo materiały, wykorzystywane do ich produkcji są lekkie i odporne na zarysowanie, dzięki czemu zachowują swój nieskazitelny wygląd na długi czas.
Wiele paneli dotykowych jest instalowanych wraz ze ściemniaczem, pozwalającym na regulację natężenia punktów świetlnych w pomieszczeniach. Jest to znakomita funkcjonalność, dzięki której idealnie dostosowujemy światło do potrzeb oraz możemy zaoszczędzić zużycie energii.
Włączniki dotykowe czy klasyczne - które wybrać?
Decyzja tak naprawdę zależy od Ciebie. Możesz zdecydować się na ultranowoczesne rozwiązania, jakimi są dotykowe tafle szkła lub włączniki klawiszowe w wersji designerskiej. Obydwie formy są atrakcyjne wizualnie i z pewnością nie będą zaburzać określonego przez Ciebie stylu w pomieszczeniu. Tak samo możesz dodać różne funkcjonalności, które pozwolą Ci iść za trendem smart home i umożliwić Ci sterowanie domem. Przewagę pod względem pełnej praktyczności w użytkowaniu w większym stopniu zapewniają dotykowe panele, które znacznie łatwiej utrzymać w nieskazitelnej czystości.
Dotykowe czy klasyczne? Odpowiedź na to pytanie, zależy głównie od Twoich potrzeb oraz potrzeb innych domowników, którzy na co dzień będą z nich korzystać. Jeżeli zależy Ci na niesamowitej wygodzie i nowoczesnym designie, postaw na włączniki dotykowe. Pamiętaj, że te z klawiszami także prezentują się nowocześnie i posiadają dodatkowe możliwości. Decyzja należy zatem do Ciebie.