Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Barwa światła – czym się kierować przy wyborze?

Opublikowany : 2022-12-02 - Kategorie : Oświetlenie

Z barwą światła mamy do czynienia na co dzień, rzadko jednak przywiązujemy do niej odpowiednio dużą wagę. To spory błąd – temperatura barwowa ma podstawowy wpływ na efektywność pracy, przyjemność płynącą z wypoczynku, a nawet na głębokość snu w przypadku osób, które nocą doświetlają swój pokój. Z tego względu warto podczas wyboru nowych opraw oświetleniowych zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, lecz także na żarówki. Jaka barwa światła sprawdzi się we wnętrzu najlepiej? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

jaka barwa światła

Temperatura barwowa światła – co to jest?


Temperatura barwowa to termin, który odnosi się do „koloru światła”, opisywanego z kolei za pomocą parametru Kelvinów [K]. Wiele osób wyposażających swój dom w nowe źródła oświetlenia zupełnie błędnie zakłada, że światło jest po prostu białe, sięgając po standardowe, najtańsze żarówki dostępne w większości marketów budowlanych. To mit, który ma niewiele wspólnego z prawdą, a właściwie z cechami fizycznymi światła. Biel może wpadać w zupełnie różne barwy, zyskując z tego tytułu zarówno pewne wady, jak i zalety. Wybór odpowiedniej ma absolutnie kluczowe znaczenie z punktu widzenia wszystkich domowników oraz gości. Poniżej znajdziesz ściągę – skorzystaj z niej podczas wyposażania swojego domu w nowe oprawy oświetleniowe:

  • barwa ciepła zbliżona do światła generowanego przez świeczkę – poniżej 3200 K,
  • barwa neutralna przypominająca zabarwienie światła słonecznego – od 3300 K do 4900 K,
  • zimne światło zabarwione błękitem lub granatem – od 5000 K wzwyż.

Jaka barwa światła do pokoju wypoczynkowego?


W pokoju wypoczynkowym, w którym spędzamy zdecydowanie najwięcej czasu, warto postawić na ciepłe światło, zapewniające przyjemne uczucie relaksu i domowej, ciepłej atmosfery. Fakt ten nie powinien dziwić – pomarańczowy kolor światła nawiązuje do zachodzącego słońca, co odczuwamy jako czas idealny na odpoczynek. Wtedy też większość domowników stara się wyciszyć niż być aktywnym.

Światło ciepłe znakomicie uzupełnia salony, domowe sale kinowe oraz sypialnię, w której będzie potęgować chęć odpoczynku i może pozytywnie wpłynąć na głębokość i jakość snu. Sięgnij zatem w tych pomieszczeniach po ciepłe światło o barwie poniżej 3200 K – będzie przyjemnie pomarańczowe, nastrojowe i bardzo uspokajające.

Barwa światła we wnętrzu pokoju rozrywkowego – jaka będzie idealna?


W pokojach rozrywkowych jest zupełnie odwrotnie. W takich miejscach warto postawić na światło neutralne lub chłodne, które będzie zbliżone do światła dziennego lub będzie od niego nieco bardziej błękitne. Taka barwa sprzyja aktywności fizycznej, rozbudza i sprzyja koncentracji, dlatego sprawdzi się idealnie w przypadku bawialni, siłowni lub pomieszczeń przeznaczonych do pracy. Wybierz źródło światła w barwie pomiędzy 3300 K a 4900 K i pamiętaj, że im bliżej wyższej granicy, tym bardziej niebieskie światło.

Jak dobrać barwę światła do wnętrza łazienki?


Łazienka to pomieszczenie, w którym warto postawić na jak najlepszą funkcjonalność, szczególnie z uwagi na wykonywanie w nim codziennych czynności pielęgnacyjnych. Dobrym wyborem jest kilka oddalonych od siebie opraw, dzięki którym będzie można z łatwością doświetlić różne obszary łazienki. Jaka barwa światła jest najlepsza właśnie do niej? Postaw na barwę dzienną, oscylującą wokół 4500 K, która będzie przypominać standardowe światło słoneczne. To doskonałe rozwiązanie między innymi dla osób wykonujących makijaż, który może wyglądać zupełnie inaczej w przypadku oświetlenia barwą zbyt niebieską lub pomarańczową. W ten sposób make-up będzie za dnia wyglądał dokładnie tak, jak w sztucznym świetle łazienkowym.

Jakie światło do domu warto wybrać – podsumowanie


Jak się okazuje, ciepła barwa światła zapewnia strumień świetlny nastrajający pozytywnie, pozwala się wyciszyć i lepiej przygotować do snu. Z kolei światło zimne, w błękitnym kolorze, może zwiększać aktywność mózgu i pobudzać do działania, dlatego jest znacznie lepszym wyborem do pracy. Ciężko zatem stawiać obie te barwy w jednym szeregu, gdyż różnice pomiędzy nimi są tak duże, że mają ogromne znaczenie w kwestii codziennego spędzania czasu w biurze lub we własnym domu.

Neutralne światło sprawdzi się w praktyce wszędzie, a w szczególności w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Podkreśli kolorystykę mebli i nie zmieni ich odcienia, co może mieć duże znaczenie w przypadku pomieszczeń zaaranżowanych we wzorzyste, kolorowe i kontrastowe elementy wyposażenia i dekoracje.

Prawidłowo dobrana temperatura światła ma zatem ogromne znaczenie w kwestii komfortu życia wszystkich domowników, jednak niekiedy konieczne jest pójście na kompromis, jeśli korzystamy ze standardowych żarówek. Warto rozważyć oświetlenie LED z możliwością sterowania barwą światła w szerokim zakresie np. za pomocą pilota dołączonego do zestawu lub aplikacji w smartfonie. Takie rozwiązania pozwala na szybką zmianę temperatury światła i dostosowanie jej do potrzeb w danym momencie.

FAQ:


Jaka barwa światła jest najlepsza do domu?

Nie ma jednego źródła światła, które sprawdzi się wszędzie. Do odpoczynku warto wybierać żarówki o temperaturze barwowej do 3200 K, a do aktywności fizycznej – od 5000 K wzwyż. Na rynku znajdziemy też żarówki zapewniające światło neutralne o temperaturze od 3300 K do 4900 K, które cechuje się dużą uniwersalnością.

Barwa światła we wnętrzu – jak jest określana?

Barwę światłą określa się za pomocą parametru [K] – Kelwinów. Im liczba znajdująca się przed [K] jest wyższa, tym światło coraz bardziej niebieskie i odwrotnie – im niższa wartość Kelwinów, tym intensywniej pomarańczowe światło.

Jak dobrać barwę światła do wnętrza, aby każdy domownik był zadowolony?

Nie zawsze jest możliwe zaspokojenie potrzeb wszystkich domowników co do światła – czasami jeden pokój służy do kilku celów, np. wieczorem do odpoczynku, a w ciągu dnia do zabawy z dziećmi lub jako sala treningowa. Warto postawić wówczas na źródło z funkcją zmiany barwy za pomocą dołączonego pilota lub aplikacji w smartfonie.

Przeczytaj także:


Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)