Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Czujniki ruchu: rodzaje i zalety

Opublikowany : 2020-01-30 - Kategorie : Oświetlenie

Inteligentne systemy oświetlenia cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, którym zależy na bezpieczeństwie i wygodzie w sterowaniu światłem w domu lub na posesji. Można wyróżnić kilka rodzajów czujników ruchu, które różnią się parametrami, wyglądem i zastosowaniem. Na które rozwiązanie warto się zdecydować?

czujniki ruchu do oświetlenia

ZOBACZ PRODUKTY!

Rodzaje czujników ruchu do oświetlenia


Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w systemach alarmowych są czujniki ruchu. Z biegiem czasu zdobyły one uznanie również wśród osób, którym zależało nie tylko na ochronie danego mienia, ale także na własnej wygodzie. Na rynku zaczęły pojawiać się coraz nowsze rozwiązania - teraz mamy do wyboru elementy, które wyróżnia wiele ciekawych systemów i funkcjonalności ułatwiających codzienne życie. Sercem każdego sprzętu tego typu jest zastosowana technologia, dzięki której można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje czujników:

  • Czujniki pasywne

Znane również jako czujniki PIR (ang. passive infra red - pasywna czujka podczerwieni), reagują na zmiany promieniowania podczerwonego w przestrzeni objętej działaniem. Tego typu urządzenie uruchamia oświetlenie w momencie, gdy wykryje jakąkolwiek zmianę temperatury w obrębie zasięgu czujnika. Sprzęt bazuje na detekcji zmiany temperatury, dlatego lepiej stosować go w pomieszczeniach lub na terenach, gdzie nie występują klimatyzatory, kominki czy nieszczelność w otworach okiennych lub drzwiowych.

  • Czujniki aktywne

Emitują promieniowanie podczerwone lub mikrofalowe. Można je ukryć za zasłoną płyty gipsowo-kartonowej lub w podwieszanym suficie. W momencie, gdy emitowane fale zmieniają swój schemat, czujka ruchu uruchamia oświetlenie. Dzieje się tak, gdy ruchomy obiekt pojawi się w zasięgu urządzenia i zmieni wcześniej zaprogramowany schemat. Akcesoria inteligentnego oświetlenia różnią się między sobą również kątem detekcji, w wersji podstawowej mogą dotyczyć pola:

  • 140° - czujniki ruchu do lamp są przeznaczone do detekcji ruchu i poziomu natężenia oświetlenia;
  • 200° - sprzęt sprawdza się przy montażu na elewacji budynku;
  • 360° - jest przystosowany do zabezpieczenia obszarów narożnych, nadaje się również do montażu sufitowego w centrum pomieszczenia.

Im większy kąt detekcji, tym obszar działania danego czujnika będzie większy. Czujniki ruchu do oświetlenia występują w wersji ze stałym lub regulowanym polem detekcji. Tym, co wyróżnia je na tle innych akcesoriów oświetleniowych, jest również regulowany czas opóźnienia. Lampa z czujnikiem ruchu jest zatem funkcjonalna i sprawdza się w wielu miejscach.

Zastosowanie czujników ruchu


Czujniki ruchu można wykorzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. To popularne rozwiązanie nie tylko w obiektach mieszkalnych, ale także w budynkach publicznych czy komercyjnych.

  • Oświetlenie wybranego wnętrza

W mieszkaniu lub domu czujnik można zamontować na przykład w garderobie, piwnicy czy przedpokoju. Często z użyciem tego typu urządzeń doświetla się klatki schodowe i korytarze. To nie tylko wygodne rozwiązanie, ale także możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za prąd. Nie trzeba martwić się o to, że gdzieś pozostawiło się włączone światło, ponieważ po określonym czasie ono wyłączy się automatycznie.

  • Element systemu alarmowego

Czujniki ruchu zewnętrzne włączają oświetlenie za każdym razem, gdy wykrywają ruch i mogą dzięki temu stanowić także skuteczny sposób na odstraszenie złodzieja. Właśnie wykorzystywanie czujnika ruchu w systemach alarmowych jest tak popularne - nie tylko ze względu na możliwe wygenerowanie dźwięku ostrzegawczego, ale również oświetlenia, które może spłoszyć nieproszonego gościa.

  • Doświetlenie konkretnego miejsca

Częstą praktyką przy użyciu czujników ruchu jest ich montaż bezpośrednio nad drzwiami. W tym przypadku warto wybrać urządzenia z detekcją pod czujnikiem. Chcąc wykorzystać czujnik ruchu do sterowania oświetleniem w wybranych pomieszczeniach lub miejscach, można zdecydować się na podstawową wersję tego urządzenia. To równie funkcjonalne rozwiązanie, a zdecydowanie tańsze, prostsze w obsłudze i łatwiejsze w montażu. Wybierając urządzenia do montażu zewnętrznego, warto skonsultować ze specjalistą parametry czujnika dotyczące odporności na działanie warunków atmosferycznych. Te, które montuje się zewnętrznie, powinny mieć wyższy stopień ochrony IP, ponieważ są one narażone na działanie czynników pogodowych, takich jak deszcz czy śnieg.

Zalety czujników ruchu


Wśród głównych zalet czujników ruchu można wyróżnić: Automatyczne włączanie i wyłączanie światła; Możliwość regulacji czasu opóźnienia i natężenia światła; Łatwy montaż sufitowy, ścienny lub narożny; Szerokie zastosowanie - zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne; Możliwość wyboru oprawy z wbudowanym czujnikiem ruchu; Oszczędność energii elektrycznej - ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie.

Montaż czujników ruchu


Czujniki ruchu to urządzenia proste w montażu - można skonsultować sprawę ze specjalistą lub podjąć się tego działania samodzielnie. Ze względu na odmienne parametry, możemy wybrać urządzenia natynkowe lub podtynkowe. Można zamontować je na suficie, ścianie lub w narożniku - wszystko zależy od możliwości danej powierzchni oraz indywidualnych preferencji użytkowników. Czujniki ruchu stosowane do włączania i wyłączania oświetlenia są zazwyczaj montowane w traktach komunikacyjnych. Każdorazowe wykrywanie ruchu spowoduje włączenie światła i uruchomienie modułu, który jest odpowiedzialny za jego wyłączenie w określonym czasie.

Odległość montażu powinna być dobrana w zależności od miejsca, w którym chce się zamontować czujnik. Montując wyżej czujnik ruchu, zwiększa się obszar wykrywania, jednak można przez to zmniejszyć czułość urządzenia. Zazwyczaj zalecaną maksymalną wysokością montażu jest 5 metrów. Należy pamiętać, że na działanie sprzętu mogą mieć wpływ odblaskowe powierzchnie, takie jak lustrzane fasady czy warunki pogodowe (śnieg). Nagła zmiana temperatury pomieszczenia (np. otwarcie okna zimą) również może wpływać na nieprawidłowe funkcjonowanie czujnika PIR.

Jako podstawowe elementy inteligentnego oświetlenia, czujniki ruchu zapewniają użytkownikom wygodę, bezpieczeństwo i oszczędność pieniędzy. Przed ich wyborem warto skonsultować sprawę z ekspertem, który z pewnością doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie.

ZOBACZ PRODUKTY!

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)