Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Gdzie umieścić włączniki światła?

Opublikowany : 2019-08-27 - Kategorie : Gniazdka

Włączniki światła znajdują się w każdym mieszkaniu i domu. Jest to drobny element, któremu przy urządzaniu wnętrz nie poświęcamy zbyt wiele czasu. Jednak warto zawczasu zastanowić się nad ich sensownym rozmieszczeniem tak, aby były wygodne w użytkowaniu. Gdzie powinny znaleźć się włączniki światła, żeby wyznaczały się funkcjonalnością?

Gdzie powinny znajdować się włączniki światła?

Włączniki do sterowania światłem powinny znajdować się wewnątrz pomieszczenia, zaraz przy wejściu. Idealnym miejscem do tego jest intuicyjna powierzchnia na ścianie, znajdująca się przy drzwiach od strony klamki. Najczęściej umieszczamy włączniki na wysokości około 140 cm od podłogi oraz w odległości 15 cm od otworu drzwiowego. Przed aranżacją wnętrza, trzeba dokładnie zaplanować włączniki światła oraz odpowiednią liczbę otworów przeznaczonych do ich montażu. Liczba gniazd i wypustów oświetleniowych zależy zazwyczaj od standardu wyposażenia. Najbardziej popularna liczba gniazd waha się w przedziale od 7 do 11 sztuk, a przedział liczby wypustów umieszczanych we wnętrzach to od 2 do 3.

włączniki światła

Ile włączników światła w pomieszczeniu?

W pomieszczeniu bardzo często znajduje się aż kilka punktów oświetleniowych, dlatego trzeba wszystko zaplanować odpowiednio wcześnie. Jeżeli lampy są we wspólnym obwodzie, uruchamia się je jednocześnie jednym klawiszem. Natomiast, jeśli mają działać niezależnie od siebie, powinny być włączone do osobnych obwodów, a każdy z nich wymaga osobnego przycisku. Aby połączyć dwa obwody, stosuje się łączniki podwójne nazwane świecznikowymi. Czasem stosuje się też łączniki potrójne. Obecnie obwody mają budowę modułową, czyli można je umieścić tuż obok siebie oraz schować pod jedną ramką. Niestety, ale nie da się określić idealnej liczby włączników światła dla każdego. Ich liczba jest indywidualną kwestią.

Rodzaje włączników światła

Włączniki światła możemy dobierać nie tylko pod względem koloru czy stylu, ale także pod względem innych parametrów. Na jakie rodzaje możemy podzielić włączniki światła?

 • jednobiegunowe - są to włączniki z jednym przyciskiem. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj. Występuje wszędzie, gdzie znajduje się jeden obwód.
 • dwubiegunowe - posiadają jeden przycisk, ale umożliwiają sterowanie dwoma obwodami oświetlenia,
 • świecznikowe - umożliwiają sterowanie grupami źródeł światła. Najczęściej posiadają dwa przyciski. Sprawdzają się szczególnie do oświetleń z kilkoma żarówkami,
 • natynkowe - są to tradycyjne włączniki, które posiadają własną obudowę zabezpieczającą,
 • podtynkowe - jest to rozwiązanie bardziej nowoczesne. W tym przypadku istnieje możliwość wyboru różnych pokryw,
 • schodowe – są to włączniki, które pozwalają na sterowanie jednym obwodem przy pomocy dwóch włączników. Przeznaczone w szczególności do wygodnego użytkowania oświetlenia przy schodach. Jeden włącznik znajduje się na górze, a drugi na dole,
 • z czujnikiem ruchu – włączanie światła następuje automatycznie po wykryciu ruchu,
 • krzyżowe – jest to rodzaj, który pozwala na włączenie oświetlenia dowolnym włącznikiem. Dzięki niemu można sterować światłem z co najmniej trzech miejsc,
 • zwierne – to rozwiązanie umożliwia automatyczne gaszenie światła, po upływie określonego czasu. Bardzo często włączniki zwierne znajdują zastosowanie na klatkach schodowych,
 • z automatycznym wyłączeniem - ten rodzaj, wyłącza światło w momencie, gdy czujnik nie wykryje ruchu przez ustalony okres czasu.

Kilka wskazówek - gdzie umieścić włączniki światła?

 1. Pokój dziecka. Standardowo w pomieszczeniach umieszcza się włączniki na wysokości 140 cm, jednak pokój dziecka jest wyjątkiem. W tym przypadku warto umieścić włącznik oświetlenia nieco niżej tak, aby maluch miał do niego dostęp.
 2. Łazienka oraz małe pomieszczenia. W tym przypadku wygodniejsze będą włączniki światła, umieszczone przed wejściem do pomieszczenia. Jeżeli wnętrze graniczy z przedpokojem, rozważ umieszczenie włącznika właśnie tam.
 3. Włączniki drobnego oświetlenia. Jeżeli planujemy podświetlenie led pod szafkami albo punkty świetlne np. nad lustrem, to warto umieścić włączniki możliwie blisko nich.
 4. Przemyśl, czy chcesz poprzez wciśnięcie jednego włącznika, uruchamiać kilka punktów świetlnych jednocześnie. Tak samo, jeśli planujesz lampę z kilkoma żarówkami, możesz uruchamiać ich część przy pomocy jednego przycisku, a drugą część drugim. Zastanów się, jak będzie funkcjonalnie i wygodnie dla Ciebie.
 5. Włączniki przy łóżku. Jeżeli mowa o sypialni, to warto zaplanować dodatkowe włączniki światła tuż przy łóżku. Dzięki temu będziesz mógł wygodnie położyć się w łóżku, wyłączyć światło i zapomnieć o wędrowaniu po ciemku.
 6. Ściemniacze. Dzięki nim możesz dostosować natężenie światła w oświetleniu. Jest to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające na dostosowywanie intensywności światła do swoich potrzeb.
 7. Lampy podłogowe. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale je także możesz podłączyć do obwodu i uruchamiać przy pomocy włącznika na ścianie. Pomyśl, czy takie rozwiązanie nie będzie dla Ciebie wygodniejsze.
 8. Pamiętaj o włączniku głównym. Dlaczego jest to ważne? Dzięki niemu jesteś w stanie przy pomocy jednego przycisku wyłączyć zasilanie w całym domu.

Estetyka - dobierz włączniki do pomieszczenia

To może nie najważniejsza kwestia, ale wciąż bardzo ważna. Producenci oferują nam różnego rodzaju włączniki świateł, które bardziej lub mniej pasują do naszego wnętrza. Warto rozejrzeć się za takimi, które sprostają naszym oczekiwaniom i podbiją dodatkowo charakter i styl pomieszczenia.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)