Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Gniazda elektryczne do zabudowy - jak wybrać odpowiedni kontakt?

Opublikowany : 2021-02-10 - Kategorie : Gniazdka

Wybór odpowiednich gniazd elektrycznych powinien być zależny od ich konkretnego zastosowania i miejsca użytkowania. Nie bez znaczenia jest ich także natomiast wartość wizualna. W niniejszym artykule opowiemy o tym, jak wybrać odpowiedni kontakt elektryczny do zabudowy w przypadku określonych warunków.

Gniazdka i włączniki do zabudowy

Gniazdko do zabudowy - zastosowanie

Podstawową funkcją gniazd i włączników jest umożliwienie bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej wszystkim mieszkańcom danego domu lub mieszkania. Codzienne życie bez ich obecności z pewnością nie byłoby możliwe. Ich dobór powinien być determinowany wysoką jakością wykonania, designem oraz rodzajem miejsca użytkowania. Innego rodzaju gniazdo elektryczne powinno znaleźć się w łazience, piwnicy lub w obecności dzieci. Nie bez znaczenia jest także cena i dogodność w zakupie potrzebnego osprzętu elektrycznego.

Gniazda do zabudowy - design

Gniazda, włączniki i kontakty powinny zapewniać przede wszystkim komfort użytkowania, ale kreując swoją przestrzeń, zaczynamy oczekiwać coraz więcej - nawet od pozornie małych znaczących elementów. Warto pamiętać, że dodatki takie jak osprzęt elektryczny mogą stanowić akcent całego wnętrza i decydować o jego ostatecznym odbiorze. Preferencje i upodobania klientów w tym zakresie jest niezwykle zróżnicowane. Istnieje bowiem opcja postawienia na elegancję, prostotę i minimalizm lub na odważniejsze i nieco bardziej kontrastowe rozwiązania. Najważniejsze jest jednak, by poszczególne wybory odzwierciedlały charakterek i wyczucie estetyki mieszkańca danej przestrzeni.

Gniazdko do zabudowy - czym charakteryzować się przy wyborze?

Istnieje kilka kluczowych zasad, którymi należy kierować się przy wyborze osprzętu elektrycznego do zabudowy. Należy do nich między innymi konieczność montażu kontaktów przynajmniej na wysokości 30 cm nad ziemią, przy czym gniazdo wtykowe do lodówki powinno być na nieco większej wysokości, niż pozostałe kontakty. Gniazda w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia powinny być natomiast montowane przynajmniej 60 cm od źródła wody, nawet jeśli gniazdo elektryczne zawiera osłonkę.

Gniazda elektryczne do zabudowy ze względu na miejsce użytkowania

Salon - w salonie znajdzie się z pewnością nie jedno gniazdko elektryczne. Co więcej, jest to miejsce, w którym wygląd i design włączników światła i gniazd elektrycznych będzie miało niebagatelne, a być może nadrzędne znaczenie. Dobór gniazd dla tej przestrzeni domowej powinien być oparty przede wszystkim o priorytet bezpieczeństwa, ale także o określony styl aranżacyjny. Do tej pory najczęściej wybieranym modelem były gniazda i włączniki minimalistyczne, białe i wykonane z plastiku. Zalecamy jednak na odważenie się na powiew świeżości i zdecydowanie się na nieco bardziej niestandardowe rozwiązania. Należeć mogą do nich między innymi szklane włączniki i gniazda lub osprzęt elektryczny w niestandardowych kolorach.

ŚCIEMNIACZ NACISKOWO-OBROTOWY 20-500 W ZŁOTY MAT

Salon jest miejscem ogniska domowego, w którym spędza się relatywnie najwięcej czasu. W jego przypadku warto zainwestować w rozwiązania wyjątkowo atrakcyjne i funkcjonalne. Przykładem takiego elementu jest ściemniacz naciskowo-obrotowy obecny w asortymencie sklepu internetowego Elmar. Metaliczne złoto, którym został ozdobiony, jest nieodpartym wyrazem luksusu i elegancji. Doskonale pasuje to najmodniejszych obecnie trendów aranżacyjnych. Jego funkcjonalność natomiast wynika z możliwości regulacji stopnia intensywności światła.

Sypialnia - kwestie gniazd i włączników w sypialni można rozważyć, uwzględniając te same kryteria, co w przypadku sypialni. Nie można jednak zapomnieć także o dobrze przemyślanym projekcie rozmieszczenia poszczególnych włączników. Aspekt ten jest bardzo indywidualny, ponieważ tryb życia i użytkowanie rozmaitych sprzętów elektrycznych w przypadku poszczególnych użytkowników może się bardzo różnić. Najważniejszy jest w tym przypadku pełny komfort użytkowania. Specyfika doboru kontaktów do sypialni polega jeszcze na konieczności uwzględnienia wieku jej przyszłego lub obecnego mieszkańca. Jeśli z sypialni będą korzystać dzieci lub osoby starsze potrzebujące opieki, konieczna może okazać się inwestycja w gniazda elektryczne z osłonką.

Kuchnia i łazienka - do kuchni i łazienki klienci swoje kontakty i włączniki dobierają zazwyczaj na podstawie ich walorów wizualnych i kompatybilności z pozostałymi elementami wnętrza. Nie jest to do końca właściwe rozwiązanie, ponieważ są to pomieszczenia o specyficznych warunkach, które charakteryzują przede wszystkim się podwyższoną wilgotnością i temperaturą. Warto w tym względzie zachować szczególne bezpieczeństwo i postawić na włączniki i kontakty bryzgoszczelne, alternatywnie nazywane hermetycznymi.

RAMKA PIONOWA 3-KROTNA STAL SZLACHETNA/BIAŁA

Aneks kuchenny charakteryzuje się obecnością dużej ilości sprzętu elektrycznego. Dla zachowania porządku kompozycji i estetyki miejsca warto zakupić 3-krotną ramkę kontaktową. Szlachetna stalowa ramka w sklepie Elmar cechuje się elegancją i wysoką jakością wykonania, która dodatkowo podkreśli piękno danego wnętrza. Warto zauważyć, że tego typu ramka świetnie odnajdzie się także przy domowym miejscu pracy.

O czym warto pamiętać?

Dla kuchni i łazienki typowa jest obecność sprzętów wymagających dużej siły elektrycznej, co często natomiast determinuje wybór siłowych gniazd elektrycznych. Podsumowując, osprzęt elektryczny dla kuchni i łazienki charakteryzuje się: podwójnym kontaktem, gniazdami bryzgoszczelnymi, a także siłowymi.

Piwnice i pralnie - to kolejne pomieszczenia charakteryzujące się nieco bardziej wymagającymi warunkami dla osprzętu elektrycznego, jak i całej elektryki. Oprócz wcześniej wspomnianych opcji, takich jak gniazdo z osłonką lub przesłoną, lub gniazdo siłowe, warto rozważyć także gniazdo podświetlane. Pomoże to w komfortowym użytkowania gniazd i kontaktów w szczególnie zacienionych miejscach.

Jak wybrać kontakty i gniazda elektryczne do zabudowy?

Wybierając osprzęt elektryczny, zawsze warto najpierw poznać wszystkie dostępne rodzaje i możliwości poszczególnych modeli i rozwiązań, także pod ich kątem technicznym. Pozwoli to na szersze spojrzenie i wyobrażenie planowania swojej przestrzeni, które powinno być komfortowe i piękne jednocześnie. W przypadku wszelkich wątpliwości względem wyboru właściwego kontaktu warto skontaktować się ze sprzedawcą detalicznym, który z pewnością wskaże optymalne rozwiązanie w tym zakresie. Idealnym tego przykładem jest sklep internetowy Elmar, w którego zakresie osprzętu elektrycznego można znaleźć właściwie wszystko.

Rodzaje gniazd elektrycznych

  • Nadtynkowe i wtynkowe
  • Bryzgoszczelne (hermetyczne)
  • Siłowe
  • Pojedyncze, podwójne lub potrójne
  • Z bolcem lub bez bolca
  • Podświetlane

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Jaki dobrać kontakt do zabudowy?

Podstawowymi kwestiami, na które należy zwracać podczas wyboru konkretnych kontaktów do zabudowy, jest odpowiednia odległość kontaktów i gniazd elektrycznych od podłogi i źródła wody.

2. Ile w kuchni może znaleźć się gniazd wtykowych?

Przyjmuje się, że bezpieczną ilością gniazd wtykowych przy aneksie kuchennym wynosi 5, przy czym przynajmniej dwa z nich powinno się umieścić nad blatem.

3. Co jest funkcją bolca znajdującego w kontakcie elektrycznym?

Zadaniem bolca jest dodatkowe uziemienie kabla w kontakcie i zapewnienie jego poprawnego styku ze źródłem prądu. Co więcej, bolce w kontakcie mają także działanie przeciwpożarowe.

Przeczytaj także:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)