Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Gniazdo antenowe - jakie wybrać?

Opublikowany : 2020-04-27 - Kategorie : Gniazdka

gniazdka antenowe

Przesył sygnału radiowego, telewizyjnego oraz satelitarnego jest możliwy przy wykorzystaniu gniazda antenowego. Można wybierać spośród modeli przelotowych, końcowych, zakończeniowych lub typu F. Rodzaj stosowanego gniazdka będzie zależał od typu instalacji radiowo-telewizyjnej. Doradzamy, jakie gniazdo antenowe wybrać.

ZOBACZ PRODUKTY!

Krok pierwszy: rozpoznanie typu sieci


Instalacja telewizji kablowej i satelitarnej może być prowadzona w sposób szeregowy lub równoległy, co ma istotne znaczenie w wyborze typu gniazda.

  • Instalacja równoległa (gwiaździsta) charakteryzuje się tym, że do każdego gniazdka od anteny prowadzony jest osobny kabel. To najbardziej popularna i stosowana w domach jednorodzinnych instalacja. Poleca się ją ze względu na jej niezawodność - ta na tę z kolei duży wpływ ma niezależność każdego połączenia. Do instalacji równoległej wybiera się gniazda końcowe.

gniazdo antenowe

ZOBACZ INNE GNIAZDKA!

  • Instalacja szeregowa (przelotowa) jest nieco starszym rozwiązaniem. W sieci wykorzystywany jest jeden kabel, który jest prowadzony od anteny przez wszystkie odbiorniki szeregowo. Tego typu instalacje często są jednak niefunkcjonalne i podatne na usterki. Ewentualne uszkodzenie w jednym gnieździe może nieść negatywne skutki w odbiorze sygnał również w gniazdach następujących. W instalacji szeregowej stosuje się gniazdo antenowe przelotowe. Często to gniazdo antenowe typu F.

Gniazdo antenowe natynkowe czy podtynkowe?


Tak, jak w przypadku większości gniazd elektrycznych, podczas montażu tych elementów instalacji można zdecydować się na formę natynkową lub podtynkową. Łatwiej zamontować gniazda antenowe natynkowe, jednak są one bardziej widoczne niż te drugie. Podtynkowe gniazda z kolei wymagają przygotowania specjalnej puszki - w związku z czym najczęściej montuje się je na wczesnym etapie prac remontowych.

Gniazdo antenowe R-TV-SAT (radio, telewizja, SAT, internet)


Kable TV od anteny satelitarnej oraz z telewizji kablowej są takie same. Na rynku można znaleźć jednak różne modele gniazd antenowych:

  • gniazdo RTV końcowe to gniazdo antenowe z jednym wejściem sygnału i dwoma końcówkami wyjściowymi do radia i telewizji;
  • gniazdo RTV przelotowe, czyli, podobnie jak wyższy model, posiada jedno wejście sygnały i dwa wyjścia, dodatkowo nadaje się do przekazania sygnału do kolejnego gniazda;
  • gniazdo RTV-SAT końcowe to gniazdo posiadające jedno wejście sygnału oraz trzy końcówki wyjściowe: radio, TV i SAT;
  • gniazdo RTV-SAT przelotowe jest odpowiednikiem gniazda przelotowego z dodatkowym wyjściem SAT.

Dostępne w naszym asortymencie gniazdka antenowe charakteryzuje wysoka jakość wykonania, funkcjonalność, a także estetyczny wygląd zewnętrznych obudów. Proponujemy elementy tego typu instalacji w różnych kolorach: od klasycznych białych, po nowoczesne czarne, srebrne, ecru, brązowe, grafitowe, a nawet złote. Dzięki temu nawet najmniejsze detale mogą pasować do aranżacji danego pomieszczenia.

W asortymencie znajdują się również gniazda antenowe pojedyncze i podwójne. Podłączenie i sprawne działanie gniazda antenowego to w wielu gospodarstwach domowych sprawa priorytetowa. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej instalacji i zamontowaniu tego typu elementów możliwe jest niezawodne odbieranie sygnału telewizyjnego, satelitarnego i radiowego.

Jak zainstalować gniazdo antenowe?


Montaż gniazda antenowego należy rozpocząć od przygotowania końcówki kabla koncentrycznego do podłączenia. W tym celu należy odizolować przewód wewnętrzny, odcinając na tej samej wysokości izolację zewnętrzną. Na gniazdku należy odkręcić śrubę dociskową, a następnie wprowadzić kabel antenowy do zacisku. Ostrze zacisku powinno znaleźć się między ekranem a izolacją zewnętrzną kabla. Po sprawdzeniu poprawności wprowadzenia kabla należy dokręcić śrubę dociskową. Następnie gniazdo antenowe wkłada się do puszki instalacyjnej, a później mocuje łapkami lub wkrętami - w zależności od rodzaju puszki. Na końcu nakłada się ramkę i pokrywę.

Gniazdo abonenckie typu IEC lub F - jakie warto kupić?


Gniazda antenowe potocznie nazywa się również gniazdami abonenckimi. Przed ich wyborem należy jednak zapoznać się z charakterystyką poszczególnych modeli.

Gniazda pojedyncze TV typu IEC lub SAT typu F to jedne z najprostszych i najbardziej popularnych gniazd wykorzystywanych w prostych instalacjach w domu. Nie posiadają elektroniki tłumiącej czy takiej, która rozdzielałaby sygnały różnych częstotliwości. Zarówno pojedyncze, jak i podwójne gniazdka tego typu można stosować do wszystkich typów sygnałów telewizji kablowej, satelitarnej, naziemnej oraz radia i internetu.

Gniazda końcowe stosuje się do instalacji antenowych indywidualnych oraz zbiorczych. Znajdują zastosowanie w przyłączaniu odbiorników telewizyjnych i radiowych. Modele są najczęściej wyposażone w zacisk do bezpośredniego podłączenia kabla koncentrycznego.

Wybór gniazdek antenowych najlepiej skonsultować ze specjalistą. Eksperci z naszego przedsiębiorstwa chętnie doradzą wybór najkorzystniejszego rozwiązania! Zapraszamy do bliższego zapoznania się z ofertą naszego sklepu, a w razie jakichkolwiek pytań o instalacje elektryczne - do kontaktu.

ZOBACZ PRODUKTY!

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)