Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Ile kosztuje montaż listwy LED?

Opublikowany : 2023-04-06 - Kategorie : Oświetlenie

Montaż listwy LED z pozoru wydaje się prostą czynnością. Teoria zakłada, że wystarczy taśmę podłączyć do zasilacza, a sam zasilacz do prądu. Praktyka pokazuje jednak, że kroków jest minimum kilkanaście. Część z nich da się bez większego problemu przeprowadzić samodzielnie, część może jednak wymagać spotkania z fachowcem, którego usługa wiąże się z pewnymi wydatkami. Ile kosztuje profesjonalny montaż listwy LED? Odpowiadamy!

Oświetlenie LED – najważniejsze parametry

Oświetlenie LED w formie pojedynczych taśm (listew) co roku zyskuje na popularności wśród konsumentów, czyli prywatnych klientów, oraz dużych i mniejszych firm. Bardzo duży wpływ na ten stan rzeczy mają zalety wynikające z samej technologii.

Taśmy LEDowe składają się z wielu diod LED, które różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim mocą świecenia, barwą oraz rozmiarem, a także zagęszczeniem punktów świetlnych na 1 metr bieżący (np. 60/mb). Wszystkie te parametry mają bezpośredni wpływ na intensywność snopu światła oraz to, co można oświetlić daną taśmą LED. Szczególnie istotna w kwestii efektywności jest barwa światła:

  • 1800 K – barwa bardzo ciepła, podobna do światła generowanego przez palącą się świeczkę,
  • 2000 K – barwa lampy sodowej,
  • 2700 K – barwa przypominającą odcień światła emitowanego przez współczesną żarówkę,
  • 2800 K – barwa żarówki halogenowej, reklamowanej jako biała-ciepła,
  • 3000 K – kolor wschodu oraz zachodu słońca,
  • 3000 K – barwa typowej żarówki halogenowej o mocy 50W,
  • 3200 K – barwa żarowych lamp studyjnych,
  • 3300 K - 4000 K – barwa biała neutralna,
  • 5000 K – barwa biała chłodna,
  • 5500 K – barwa lampy błyskowej (flesza),
  • 6500 K – barwa dzienna (zimna).
  • 10000 K - 15000 K – barwa błękitnego nieba.

Równie istotnym parametrem jest moc taśmy LED, którą określa się za pomocą parametru [W] (wat) na 1 metr bieżący listwy. Oczywiście im parametr ten jest wyższy, tym także mocniejsza będzie dana taśma. Wraz ze wzrostem mocy rośnie również zapotrzebowanie na prąd, dlatego w przypadku niektórych instalacji niezbędny będzie zakup np. wydajniejszego zasilacza.

Bezpośrednio z mocą łączy się także strumień świetlny [lm]. Mówi on o ilości światła generowanego przez daną listwę (również na 1 mb) i, podobnie jak w powyższym przypadku, większa liczba oznacza także mocniejsze światło. Dla przykładu oświetlenie LEDowe o strumieniu wynoszącym np. 500 lm/mb daje delikatną poświatę, podczas gdy te o wartości np. 1500 lm/mb dają mocne, intensywne światło widoczne doskonale nawet w dzień.

Taśmy LED – do czego służą i jak je wykorzystać?

Taśmy LED mają wiele różnych zastosowań, które dzielą się na te firmowe oraz domowe. W obu przypadkach wykorzystujemy ich jedną, podstawową zaletę – możliwość stworzenia jednolitego oświetlenia LED na dłuższym odcinku.

  • Taśma LED jako oświetlenie długich i rozłożystych powierzchni mebli, które można z łatwością oświetlić za pomocą taśm LED. Światło będzie jednolite na całej długości i będzie wyglądało szczególnie dobrze w przypadku nowoczesnych aranżacji.
  • Listwę LED można także zastosować jako doświetlenie ciągów komunikacyjnych, np. w korytarzu. Wystarczy zamontować ją na listwach przysufitowych, wykorzystując np. profile aluminiowe lub na listwach podłogowych i w ten sposób stworzyć delikatne oświetlenie przedpokoju lub klatki schodowej.
  • Taśmę LED wiele firm wykorzystuje także jako sposób oświetlenia banerów reklamowych, gdyż zapewnia jednolite światło na całej powierzchni i równomierne oświetlenie liter czy grafiki. Doskonale sprawdzi się w przypadku kasetonów reklamowych, liter blokowych, podświetlenia niektórych elementów dekoracyjnych oraz ekspozytorów.

Montaż listwy LED – czy da się go przeprowadzić samodzielnie?

Zdecydowanie tak, jednak nie jest to zadanie proste, które zajmie jedynie kilka minut niedoświadczonej osobie. Warto mieć na uwadze fakt, iż w trakcie montażu listwy LED liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo. Monter podczas pracy z urządzeniami elektrycznymi powinien zachować jak najwyższą ostrożność i przeprowadzić proces instalacji wyłącznie po przyswojeniu niezbędnej wiedzy na ten temat.

  • Pracę należy rozpocząć od przycięcia listwy LED do odpowiedniej długości, dzięki czemu nie będzie trzeba jej modyfikować już po procesie montażu. Prawie każda taśma LED ma na swojej powierzchni zaznaczone miejsca bezpiecznego cięcia, co zdecydowanie ułatwi wykonanie tego etapu nawet początkującemu monterowi.
  • Zasilacz ma z dwóch stron po dwa przewody – z jednej strony (wyjściowej-output) należy podłączyć taśmę LED, a z drugiej (wejściowej-input) wysokie napięcie z wtyczki bądź bezpośrednio z sieci. Istotne są kolory przewodów. W większości zasilaczy i taśm LED czerwona koszulka oznacza przewód plusowy, a czarna – minusowy.
  • Po połączeniu wszystkich elementów taśmy LED, a jeszcze przed ostatecznym zmontowaniem całości, warto przeprowadzić próbę świecenia. Pomyłkę w polaryzacji widać doskonale po braku zasilania.
  • Na koniec wystarczy zastosować mocną dwustronną taśmę klejącą i przykleić nowe oświetlenie w sufitach podwieszanych, szafkach lub w przedmiotach reklamowych.

Ile za montaż listwy LED biorą profesjonaliści?

Montaż taśmy LED jest dość prosty, jednak nie wszyscy sobie z nim poradzą. Listwa LED powinna być zamontowana zgodnie z wymaganiami jej producenta i z zachowaniem szczególnej ostrożności, dlatego zachęcamy do skorzystania z pomocy profesjonalistów.

Cena za montaż listwy LED nie należy do zbyt wysokich i waha się, w zależności od wielkości zlecenia, od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr bieżący. Kwota może oczywiście wzrosnąć, jeśli cena za montaż listwy LED ma obejmować także wykonanie zabudowy.

FAQ:

  • Montaż listwy LED – jaka jest cena?

Doświadczony i certyfikowany elektryk za podłączenie tego typu źródła światła nie weźmie więcej, niż kilkadziesiąt złotych za metr bieżący. Może jednak znacznie wzrosnąć, gdy praca będzie obejmować także wykonanie zabudowy. Oczywiście znacznie tańszym rozwiązaniem będzie samodzielny montaż listwy LED – cena nie powinna wówczas odgrywać żadnej roli.

  • Ile za montaż listwy LED bierze elektryk?

Dla certyfikowanych elektryków montaż profili LED to kilkadziesiąt minut mało intensywnej pracy, z tego względu większość z nich za swoją pracę nie będzie oczekiwała więcej niż kilkadziesiąt złotych. Nie warto szukać oszczędności – niektórzy elektrycy bez certyfikatów i zezwoleń, mogą pracę wykonać nieprawidłowo i w ten sposób narazić użytkownika na niebezpieczeństwo.

  • Jak zamontować listwę LED samodzielnie?

Montaż listwy LED nie należy do zbyt trudnych czynności. Trzeba przede wszystkim dociąć ją do odpowiedniej długości, podłączyć do zasilacza, a następnie do prądu. Można także wpiąć się bezpośrednio do sieci.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)