Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Jak podłączyć żyrandol na kilka przewodów? Schemat działania

Opublikowany : 2022-06-14 - Kategorie : Oświetlenie

Lampy domowe, niezależnie od rodzaju, mocy czy liczby obwodów, należy podłączyć do instalacji elektrycznej zgodnie z zasadami BHP. Większość z nas decyduje się na skorzystanie z pomocy fachowców, jednak przy minimum samozaparcia i niedużych umiejętnościach manualnych można wykonać to samodzielnie. Jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć żyrandol, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

jak podłączyć żyrandol

Podłączenie lampy sufitowej – niezbędne narzędzia i akcesoria


Podłączenie żyrandola jest stosunkowo proste i zazwyczaj zajmuje nie więcej, niż kilka-kilkanaście minut. Tyle w teorii, lecz jak jest w praktyce? Absolutną podstawą jest zawsze zakup odpowiednich narzędzi. Bez nich przeprowadzenie prac jest nie tyle trudne, co po prostu niemożliwe.

Niezbędna okaże się między innymi wiertarka lub wiertarko-wkrętarka. Można za jej pomocą przeprowadzić podłączanie żyrandola połączone z wierceniem w suficie. Oczywiście przed rozpoczęciem prac warto zakupić również pasujący zestaw wierteł i kołki rozporowe, na których można stabilnie zamocować gotową lampę. Warto posiłkować się podczas prac dobrej jakości taśmą izolacyjną. Nie można pominąć również próbnika napięcia, który służy do testowania, czy w przewodach płynie prąd. Jest bardzo tani – warto kupić model dobrej jakości.

Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. W przewodach, przy których będziesz pracować, płynie prąd o dużym natężeniu – przy nieprawidłowym podejściu może spowodować ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia. Sprawdź także instalację elektryczną i wyłącz zasilanie całego domu, a jeśli nie ma takiej możliwości, choćby w wybranym pomieszczeniu lub obwodzie.

Przewody fazowe, przewód neutralny i ochronny – jak je rozpoznać i czym się różnią?


Zazwyczaj z sufitu wystają przewody z oplotem w kilku barwach. Kolory kabli mają duże znaczenie w kwestii dalszych prac, dlatego należy zapoznać się z nimi jeszcze przed rozpoczęciem kolejnych działań. To bardzo istotny moment. Warto mieć na uwadze fakt, że podłączenie oświetlenia może różnić się w zależności od tego, kiedy i przez kogo została wykonana instalacja elektryczna. Oznaczenia mogą się zatem różnic i to nawet w obrębie jednego lokalu.

  • Kable fazowe, oznaczone literą L, mają z reguły kolor czarny lub brązowy. Płynie w nich standardowe napięcie 230 V, dlatego nie należy ich pod żadnym pozorem dotykać bez wyłączenia zasilania w domu.
  • Kable neutralne (N) mają zazwyczaj kolor niebieski lub szary (w przypadku instalacji starszego typu). Nie powinno płynąć w nich napięcie, dlatego przed przejściem do kolejnego etapu prac, warto je sprawdzić za pomocą próbnika (probówki).
  • Przewód ochronny (uziemienie - PE) oznacza się zazwyczaj kolorem żółtym lub żółtozielonym. Nie jest co prawda niezbędny do montażu lampy, lecz może pomóc w razie awarii i uchronić przed niebezpieczeństwem, np. porażeniem prądem.

Podobnie oznacza się także przewody w lampach. L (oraz L1) to przewody fazowe, N to kable neutralne, a PE – ochronne. Dzięki temu podłączenie ze sobą poszczególnych modeli nie powinno stanowić żadnego problemu. Praktyka pokazuje jednak, że bywa zupełnie odwrotnie.

Podłączenie żyrandola – 3 kable z sufitu


Proces podłączenia żyrandola jednostrefowego do 3 kabli jest zdecydowanie najprostszy, jednak w dalszym ciągu łączy się z pewnym ryzykiem prac pod wysokim napięciem. Rozpocznij od wyłączenia zasilania w domu bądź w pomieszczeniu.

Kostka instalacyjna w lampie sufitowej na jeden obwód ma 3 otwory, do których należy podłączyć, oczywiście zgodnie ze schematem, wszystkie trzy przewody wystające z sufitu. Sam proces instalacji jest bardzo prosty i sprowadza się do poluźnienia śrub w kostce i włożenia do odpowiednich otworów przewodów we właściwym kolorze. Po zakończeniu tego etapu należy je ponownie zacisnąć. W efekcie otrzymamy lampę, w której można zapalić wszystkie źródła światła za pomocą pojedynczego włącznika.

Pamiętaj – jeśli z sufitu wystają tylko 3 przewody, nie będzie możliwości zapalenia oddzielnie kilku źródeł światła. Oświetlenie dekoracyjne będzie można w takim przypadku uruchomić zero-jedynkowo, tj. włączyć lub wyłączyć wszystkie źródła jednocześnie.

Jak podłączyć żyrandol na kilka żarówek i dwie strefy na 3 kable z sufitu?


Instalacja elektryczna dostosowana do rozdzielenia stref świecenia w obrębie jednego żyrandola różni się od standardowej tym, że z sufitu nie będą wystawały 3 przewody (fazowy, neutralny i ochronny), lecz 4 - fazowy L, fazowy L1 oraz neutralny i ochronny. Niestety w starym budownictwie standardem jest ta pierwsza sytuacja, podczas gdy producenci lamp wykorzystują połączenia poczwórne. Co zatem zrobić, gdy kupimy lampę z dzielonymi strefami, lecz mamy podłączyć ją do trzech kabli? Należy włożyć do kostki wszystkie przewody w sposób zgodny ze schematem, tj. dwa kable fazowe w kolorze brązowym oraz dwa niebieskie (neutralne) włożyć do dwóch odpowiednich otworów w kostce.

Podłączenie żyrandola na 4 przewody


Jak podłączyć żyrandol na dwa włączniki? Nie ma z tym żadnego problemu, jeśli z sufitu wystają 4 przewody – wówczas możemy zastosować włącznik podwójny i w ten sposób operować dwiema strefami świecenia niezależnie. Problem zaczyna się wtedy, gdy zakupiona lampa jest jednostrefowa i przeznaczona na 3 kable. Wówczas należy podłączyć trzy przewody, tj. fazowy L1 lub L1, neutralny oraz ochronny. W ten sposób jeden klawisz z podwójnego włącznika będzie sterował całą lampą, podczas gdy drugi stanie się bezużyteczny.

FAQ:


1. Jak podłączyć żyrandol na 5 żarówek do 3 kabli?

Podłączenie żyrandola dwustrefowego na 5 żarówek w konfiguracji 3 kabli z sufitu oznacza, że otrzymamy w efekcie lampę sterowaną w całości, bez funkcji rozdzielenia stref świecenia. W tym celu należy podłączyć dwa kable fazowe i dwa neutralne do jednego otworu.

2. Podłączenie żyrandola na 3 żarówki do 3 kabli – na czym polega?

Aby podłączyć jednostrefowy żyrandol na 3 żarówki do 3 kabli z sufitu, należy poluźnić śruby w kostce instalacyjnej i włożyć końcówki przewodów w prawidłowej barwie do poszczególnych otworów. Lampa będzie świecić tak, jak przewidział to producent.

3. Jak podłączyć lampę w postaci żyrandola dwustrefowego do 4 kabli?

To proste zadanie. Aby podłączyć żyrandol dwustrefowy, np. na 5 żarówek, do 4 kabli z sufitu, należy rozkręcić kostkę i włożyć odpowiednie przewody do prawidłowych otworów znajdujących się w lampie.

Przeczytaj także:


Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)