Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Jak wybrać czujnik ruchu na schody?

Opublikowany : 2021-04-12 - Kategorie : Gniazdka

Coraz więcej osób przekonuje się o korzyściach wynikających z posiadania schodowego czujnika ruchu, dlatego też rynek tych urządzeń rośnie bardzo szybko. Producenci dostarczają wiele akcesoriów wartych uwagi, a podjęcie decyzji jest dość trudne. Jaki czujnik ruchu na schody wybrać i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy w poniższym tekście.

Czujnik ruchu na schodach

Dlaczego warto kupić czujnik ruchu na schody?

Najczęściej czujniki ruchu kojarzone są z bezpieczeństwem – wykrywany ruch może wyzwalać alarm, dzięki czemu to idealne urządzenia do kontroli osób wchodzących na posesję. Z powodzeniem takie akcesoria wykorzystuje się także do oświetlania schodów nocą. Wystarczy podłączyć je do lampy i przechodzący nie muszą poszukiwać włącznika światła. Jaki czujnik ruchu na schody jest najlepszy? Produkt z oferty sklepu Elmar trzeba dokładnie dopasować do miejsca instalacji oraz potrzeb użytkowników stopni.

Wiele osób zastanawiających się, jak wybrać schodowy czujnik ruchu, nie zna sposobu działania poszukiwanego urządzenia. Warto być dobrze zaznajomionym z podstawowymi procesami, ponieważ warunkuje to podjęcie korzystnej decyzji przy zakupie. Zrozumienie parametrów czujnika ruchu na schody pozwala dopasować parametry konkretnych modeli do indywidualnych potrzeb użytkownika. Trzeba chociażby wiedzieć, że rodzaj mechanizmu warunkuje sposób jego działania.

Rodzaje i sposób działania schodowych czujników ruchu

Czujnik PIR (podczerwieni) wykrywa zmianę temperatury danego elementu otoczenia, co interpretuje jako ruch. Dlatego też takie urządzenia najlepiej działają zimą, kiedy temperatura powietrza najbardziej różni się od temperatury ciała człowieka. Po wykrytym ruchu akcesorium uruchamia oświetlenie, zatem to dobry wybór jako schodowy czujnik ruchu na zewnątrz. Idealnie sprawdzi się przy północnej ścianie budynku, gdzie nie docierają promienie słoneczne i często panuje chłód.

Nieco inaczej działają czujniki mikrofalowe lub radarowe. Emitują one promieniowanie elektromagnetyczne, które odbija się od elementów otoczenia, a następnie wraca do urządzenia. Ruch zniekształca odbite promienie, co szybko uruchamia akcesorium. Jak wybrać schodowy czujnik ruchu na mikrofale? Trzeba zwrócić uwagę na czułość i częstotliwość promieniowania danego modelu, ponieważ niektóre fale przenikają cienkie ściany, a światło jest nawet wyzwalane przez krążące owady czy ruch roślin na wietrze.

Czujniki dualne, czyli podwójne, to połączenie urządzeń na podczerwień i mikrofalowych. Światło jest zatem uruchamiane, jeśli obydwie metody rejestrują ruch w otoczeniu, co eliminuje fałszywe alarmy. Dzięki temu nawet czułe promieniowanie elektromagnetyczne nie będzie wyzwalało lampy, jeśli poruszający się obiekt nie będzie różnił się temperaturą od otoczenia. Takie czujniki ruchu na schody są bardzo skuteczne, jednak ich wadą jest dość wysoka cena.

Parametry schodowych czujników ruchu

Aby jak najlepiej dopasować odpowiedni model do potrzeb użytkowników schodów, warto przeanalizować poniższe kryteria. Ich znajomość sprawi, że zakup schodowego czujnika ruchu będzie znacznie łatwiejszy. Oprócz parametrów z listy, trzeba także sprawdzić, czy czujnik ruchu na schody oferuje możliwość regulacji natężenia światła, czułości oraz zwłoki czasowej. Wówczas korzystanie ze schodów stanie się znacznie bardziej komfortowe.

  • Czas reakcji z reguły powinien być jak najkrótszy. Jeśli czujnik jest zainstalowany nieco dalej od schodów, można wybrać model o nieco dłuższym czasie reakcji.
  • Źródło zasilania czujnika ruchu na schody może wymagać konkretnego miejsca montażu, warto więc wziąć pod uwagę produkt podłączany do sieci lub na baterie. Obydwa rodzaje mają swoje zalety: zasilanie bateriami pozwala zmieniać położenie czujnika, natomiast jednostki przewodowe oszczędzają więcej energii. Zazwyczaj do schodów zewnętrznych wykorzystuje się modele sieciowe, zaś wewnętrznych – akumulatorowe.
  • Typ czujnika to bardzo ważna kwestia, szczególnie przy modelach schodowych. Czujnik ruchu (zazwyczaj mikrofalowy) wyłącza światło, jeśli obiekt przestaje się poruszać, albo porusza się bardzo delikatnie. Z kolei czujnik obecności jest bardzo czuły, dlatego lepiej działa we wnętrzach.
  • Zasięg w czujnikach ruchu na schody nie powinien być zbyt duży – szeroki kąt detekcji zwiększa ryzyko niepotrzebnego uruchamiania lampy. 180° zazwyczaj wystarcza zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Jak wybrać schodowy czujnik ruchu względem miejsca montażu?

Aby schodowy czujnik ruchu działał jak najkorzystniej, należy zapoznać się z wielkością pola detekcji i czułością modelu, a następnie przemyśleć, czy sprawdzi się na danych schodach. Zewnętrzne czujniki powinny być odporne na zmienne warunki atmosferyczne, albo osłonięte przed deszczem oraz śniegiem. Ochrona przed promieniami UV także jest ważna dla bezusterkowej pracy akcesorium. Wewnętrzne jednostki trzeba zainstalować z dala od grzejników i klimatyzatorów (zwłaszcza urządzenia PIR), a także dużych roślin doniczkowych.

Podsumowanie

Każdy, kto zastanawia się, jaki czujnik ruchu na schody kupić, powinien przeanalizować potrzeby ich użytkowników. Schody to miejsce, gdzie bardzo łatwo o wypadki, zatem koniecznie trzeba zadbać o ich odpowiednie oświetlenie. Niska cena nie zawsze oznacza, że sprzęt będzie bezawaryjny i skuteczny. Dostępne w naszym sklepie włączniki schodowe i czujniki ruchu można z łatwością wybrać na podstawie sposobu ich działania oraz innych opisanych wyżej parametrów.

FAQ

1. Jakie są rodzaje czujników ruchu?

Na rynku można znaleźć wiele czujników ruchu, które różnią się sposobem działania. Czujniki PIR dzięki działaniu podczerwieni wykrywają obiekty, których temperatura jest inna od temperatury otoczenia. Czujniki mikrofalowe i radarowe wysyłają fale elektromagnetyczne, promienie odbijają się od przedmiotów, a później wracają do czujnika. Obiekt w ruchu zniekształca fale, co wyzwala światło lub alarm. Natomiast czujniki dualne stanowią połączenie dwóch powyższych rodzajów, są więc wyjątkowo skuteczne.

2. Na jakie parametry schodowych czujników ruchu trzeba zwrócić uwagę?

Znajomość kryteriów odróżniających poszczególne modele schodowych czujników ruchu w sklepie Elmar pozwala dopasować konkretny produkt do potrzeb użytkowników. Czas reakcji, zasięg pola detekcji, typ czujnika, źródło zasilania – to większość niezbędnych do przeanalizowania parametrów. Warto również sprawdzić, czy czujnik oferuje możliwość regulacji natężenia światła, czułości oraz zwłoki czasowej.

3. Czy miejsce montażu schodowych czujników ruchu ma znaczenie przy zakupie?

Tak. Urządzenia przeznaczone do montażu na zewnątrz muszą być odporne na deszcz, śnieg i promienie UV, a dodatkowo powinny działać podczas mgły. Wewnętrzne czujniki ruchu na schody trzeba natomiast zainstalować z dala od grzejników, klimatyzatorów oraz dużych roślin doniczkowych. Dopasowanie akcesorium do miejsca montażu gwarantuje bezawaryjną pracę i ograniczenie fałszywego włączania światła.

Przeczytaj także:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)