Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Włącznik schodowy - schemat podłączenia, rodzaje i zastosowanie

Opublikowany : 2020-03-23 - Kategorie : Gniazdka

Nazywane przez fachowców łączniki elektryczne to inaczej powszechnie znane włączniki schodowe, których używamy na co dzień. Jakie rodzaje takich akcesoriów elektrycznych można wyróżnić? Gdzie je zastosować i w jaki sposób podłączyć? Dzisiaj przedstawiamy wszystko, co powinno się wiedzieć o włącznikach schodowych!

włączniki schodowe

Czym są włączniki schodowe?


Poprawnym i fachowym nazewnictwem elektrycznym na tego typu elementy instalacji oświetlenia schodowego jest nazwa łączniki schodowe - dla ułatwienia będziemy jednak stosować zamienne wyrażenia, czyli powszechnie znane włączniki, wyłączniki, a czasem również przełączniki schodowe.

Włącznik schodowy składa się z dwóch łączników, które służą do sterowania jednym źródłem światła z dwóch miejsc. Zazwyczaj jest to parter i piętro w klatkach schodowych w budynkach mieszkalnych lub biurowcach. Wygodne korzystanie z wyłączników schodowych umożliwiają nie tylko akcesoria widoczne na ścianach, ale przede wszystkim poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna.

Zasada działania włączników schodowych


Chcąc zrozumieć istotę działania takich przełączników, trzeba zapoznać się z jej schematem, który dobrze obrazuje poniższa grafika:

schemat 1

  • L - przewód zasilający fazowy N - przewód neutralny
  • PE - przewód ochronny P1 i P2 - przewody łączące wyłączniki schodowe
  • WS1 i WS2 WS1 i WS2 - wyłączniki schodowe

To schemat połączenia wyłączników schodowych przy obwodzie otwartym. Ustawienie wyłącznika WS2 w pozycji dolnej rozłącza obwód i prąd doprowadzony do źródła światła nie płynie, przez co źródło światła nie świeci. W tej sytuacji należy przestawić dowolny wyłącznik w drugie położenie, dzięki czemu zamyka się obwód i przepływ prądu będzie zapewniony, a źródło światła zapali się. Ten proces przedstawia kolejny rysunek:

schemat 2

Zastosowanie łączników schodowych


Głównym zastosowaniem łączników schodowych jest sterowanie oświetleniem schodów z różnych kondygnacji. Oprócz wykorzystania łączników w związku z ich nazewnictwem takie elementy instalacji elektrycznej mają również zastosowanie w:

długich korytarzach, ciągach komunikacyjnych, przedpokojach, dużych pomieszczeniach.

Takie akcesoria można zainstalować między innymi w piwnicy czy na strychu. Rozwiązanie sprawdza się również w sypialni, gdzie drugi włącznik światła głównego znajduje się przy łóżku.

Do zamontowania takiej instalacji potrzebna jest para łączników schodowych. Im większa liczba łączników różnego rodzaju, tym więcej jest potrzebnych połączeń między punktami i przewodów. Tak skomplikowane instalacje warto powierzyć w ręce wykwalifikowanych specjalistów-elektryków.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie włącznika schodowego?


Przy wyborze łączników schodowych warto skonsultować się z elektrykiem lub specjalistą, który doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie. Cena przełączników schodowych będzie zależała od producenta, serii, a nawet designu danego elementu. Łączniki są dostępne na rynku z osprzętem, w formie gotowego zestawu do instalacji, bądź do kupienia osobno mechanizmu i klawisza.

Produkty występują również w wersji z podświetleniem lub bez podświetlenia. Kolor ewentualnego podświetlenia zależy od serii danego modelu. Włączniki schodowe można wybierać spośród szerokiej gamy kolorystycznej, dzięki czemu w prosty sposób dostosowuje się natynkowe akcesorium do stylistyki danego wnętrza. Można wybierać włączniki zbliżone do koloru ścian lub odwrotnie - takie, które zapewnią przyjemny dla oka kontrast.

ZOBACZ PRODUKTY!

W naszym asortymencie znajdują się włączniki w najbardziej popularnych kolorach: zarówno białe, jak i czarne, ale można wybierać także wśród pozostałych barw - dużą popularnością cieszą się włączniki srebrne, złote, beżowe, brązowe czy grafitowe. To akcesoria o stonowanej kolorystyce, które można w prosty sposób dopasować do designu danego pomieszczenia.

Rodzaje łączników schodowych


Wśród rodzajów łączników schodowych można wyróżnić pojedynczy (jednobiegunowy), czyli najbardziej standardowy wyłącznik, wyposażony w jeden klawisz, który umożliwia włączenie i wyłączenie światła w obrębie jednego obwodu. Dostępny jest także włącznik podwójny (świecznikowy), dzięki któremu możliwe jest łączenie dwóch niezależnych obwodów oświetleniowych z jednego zasilania. Najczęściej stosuje się go do załączania żyrandoli, które są podzielone na dwie strefy.

Łącznik schodowy, w parze z drugim włącznikiem, pozwala sterować oświetleniem z dwóch różnych miejsc, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Przełączenie jednego łącznika z pary powoduje zmianę stanu obwodu (otwarty, zamknięty) na stan przeciwny. Na rynku dostępne są także łączniki potrójne, wyposażone w trzy klawisze, które również najczęściej stosowane są do załączania żyrandoli.

W naszym asortymencie znajduje się szeroka gama standardowych łączników oraz specjalnych włączników schodowych. Tego typu rozwiązania znajdują zastosowanie na klatkach schodowych, w których nie ma oświetlenia z czujnikiem ruchu. Wówczas łącznik schodowy najczęściej okazuje się jedynym dobrym rozwiązaniem.

Proponowane przez nas włączniki są wykonane z wysokojakościowych materiałów, które wpływają na funkcjonalność i jednocześnie estetyczny wygląd całej konstrukcji. Pozwalają włączyć światło w jednym miejscu i wyłączyć w innym. Tego typu elementy można często znaleźć w domach, hotelach, długich holach, korytarzach, a także w budynkach firmowych.

Jaki wybrać przełącznik?


Wybór odpowiedniego przełącznika światła zależy od kilku czynników - między innymi funkcjonalności oraz walorów estetycznych. Polecamy między innymi porcelanowy włącznik biały lub czarny, który świetnie wpisuje się w charakter klasycznych wnętrz retro.

Znajdują się tu również włączniki schodowe o prostym minimalistycznym kształcie, które są bardzo uniwersalne i pasują zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Chętnie doradzimy wybór najkorzystniejszego rozwiązania - zapraszamy do bezpośredniego kontaktu ze specjalistami z naszego sklepu internetowego!

ZOBACZ PRODUKTY!

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)