Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Jak zaprojektować oświetlenie w salonie?

Opublikowany : 2021-07-21 - Kategorie : Gniazdka

Salon to pokój, w którym spędza się znaczną część wolnego czasu, ponieważ służy do wielu czynności: rozrywki, jedzenia, wypoczynku i zacieśniania więzi z bliskimi. Warto, aby podkreślić te funkcje pomieszczenia za pomocą światła, szczególnie jeśli wnętrze jest przestronne. Jak zaprojektować oświetlenie w salonie? Oto garść praktycznych porad.

Oświetlenie w salonie

Jak zaprojektować oświetlenie w salonie i od czego zacząć?

O odpowiedni projekt oświetlenia w salonie warto zadbać, aby wyróżnić strefy w aranżacji wnętrza. Jest to szczególnie ważne przy dużych pomieszczeniach albo przestrzeniach wielofunkcyjnych, w których mieści się również aneks kuchenny i część jadalna. W takim przypadku jeden żyrandol to stanowczo zbyt mało, należy więc uzupełnić go na przykład lampami stołowymi, podłogowymi albo halogenami w salonie.

Źródła światła to nie wszystko – warto zwrócić także uwagę na odpowiednie umiejscowienie włączników. Tutaj umeblowanie również ma spore znaczenie. Biorąc pod uwagę duże obiekty, znacznie łatwiej jest zaplanować włączniki, aby żaden z nich nie znalazł się pod stołem lub za regałem z książkami. Standardowo włączniki światła górnego umieszczane są przy wejściu, jednak guziki do światła dekoracyjnego można ulokować przy sekcji wypoczynkowej. Wówczas nie trzeba będzie wstawać, aby wieczorem doświetlić i zmienić nieco klimat wnętrza.

Na początku warto więc wziąć pod uwagę układ mebli oraz zapotrzebowanie świetlne poszczególnych stref i elementów dekoracyjnych wnętrza. Doskonałym narzędziem mogą się również okazać profesjonalne programy graficzne i dekoratorskie, które zwizualizują efekty świetlne w trójwymiarze. Takie oprogramowanie jest często dedykowane amatorom, a korzystanie z niego powinno być dość proste.

Sufitowe oświetlenie w salonie

Właściwy projekt oświetlenia w salonie warto zacząć od źródeł światła odpowiedzialnych za największą przestrzeń, czyli lamp wiszących. Żyrandol jako główne światło powinien znaleźć się nad częścią wypoczynkową w salonie, a także nad stołem w części jadalnej. Światło wydzieli dwie strefy pomieszczenia i dodatkowo podkreśli znaczenie wspólnego spożywania posiłków oraz rozrywki. Dzięki niemu spotkania z rodziną i przyjaciółmi przy grach czy obiedzie będą znacznie przyjemniejsze.

Zamiast tradycyjnego żyrandola można też wykorzystać nowoczesne oprawy z reflektorami. W naszym sklepie znajduje się wiele tego rodzaju źródeł światła, dlatego zachęcamy do sprawdzenia, czy pasują do wizji idealnego salonu. Sufitowe oprawy wielokrotne z reflektorami świetnie pełnią również funkcję światła dekoracyjnego. Za ich pomocą dekoratorzy wyróżniają półkę z rodzinnymi zdjęciami, okazałe rośliny albo wiszące na ścianie obrazy.

Podłogowe oświetlenie w salonie

Doskonałym dodatkiem do wiszącego oświetlenia w salonie są lampy stojące. Najczęściej używane są do czytania lub jako światło dodatkowe, nadające odpowiedni klimat wnętrzu. Korzystanie z oświetlenia podłogowego pozytywnie wpływa również na wzrok użytkowników salonu, ponieważ ekran telewizora nie jest jedynym źródłem światła. Podczas wyboru żarówek do takich lamp, warto sprawdzić ich moc – powinny stwarzać warunki do komfortowej lektury, aby zapobiec wytężaniu wzroku.

Oświetlenie podłogowe należy umieścić więc przy kanapie, wówczas włączenie go po zapadnięciu zmroku nie będzie wymagało wstawania. Kąciki do czytania aranżuje się coraz częściej w polskich domach, nie tylko tych należących do moli książkowych. Oprócz pojemnego regału, wygodnego fotela i stolika na kubek z gorącą herbatą powinna znaleźć się tam również odpowiednia lampa stojąca. Takie akcesoria skutecznie rozświetlą ciemniejsze miejsca, warto więc wyposażyć salon w kilka świateł podłogowych.

Światło do pracy – halogeny w salonie

Chociaż pokój dzienny to przestrzeń przede wszystkim do odpoczynku, korzystanie z niej w dużej mierze zależy od stylu życia użytkowników. Pod koniec projektowania oświetlenia w salonie należy ustalić więc ewentualne miejsca pracy. Mamy tutaj na myśli biurko oraz szafki kuchenne, jeśli w salonie znajduje się również część do przygotowywania posiłków. Oświetlenie nad blatem roboczym to bardzo często listwa z diodami LED, która znacznie ułatwia precyzyjną pracę. Równie dobrze można wykorzystać także halogeny w salonie połączonym z kuchnią – po ich wyłączeniu aneks kuchenny staje się niewidoczny dla użytkowników części wypoczynkowej.

Do oświetlenia tradycyjnych biurek polecamy natomiast lampy stołowe z odpowiednio mocnymi żarówkami. One również uprzyjemnią korzystanie z komputera, czytanie dokumentów i wyeliminują konieczność wytężania wzroku. Halogeny w salonie, a właściwie przy biurku, świetnie sprawdzą się z meblami zabudowanymi, na przykład kiedy nad blatem umieszczono półki z bibelotami czy książkami.

Akcesoria do oświetlenia w salonie i fachowe doradztwo

Osobom, którym zależy na klimatycznym oświetleniu, polecamy wykorzystanie trwałych akcesoriów oświetleniowych od sprawdzonego dostawcy. Elmar to hurtownia elektrotechniczna, oferująca włączniki, oprawy, żarówki, halogeny do salonu i wiele więcej. Zapewniamy fachową pomoc w doborze produktów, zatem jeśli wybór odpowiednich rozwiązań sprawia problemy – zapraszamy do kontaktu. Firma gwarantuje szybkie oszacowanie cen projektów świetlnych, warto więc skorzystać z konsultacji z profesjonalistami.

FAQ

1. Od czego zacząć projekt oświetlenia w salonie?

Projekt pomieszczenia z układem mebli pomoże wyróżnić strefy aranżacyjne wnętrza, a także ułatwi rozplanowanie włączników światła. Projekt oświetlenia w salonie warto rozpocząć więc od analizy zapotrzebowania świetlnego poszczególnych części pomieszczenia oraz mebli.

2. Jak zaprojektować oświetlenie w salonie?

Właściwy projekt oświetlenia w salonie należy rozpocząć od lamp wiszących – mogą stanowić światło główne lub punktowe. Dodatkowo warto uzupełnić je lampami podłogowymi do czytania i dekoracji, a jeśli w pomieszczeniu znajdują się stanowiska pracy (jak blaty kuchenne czy biurko), także światłem do zadań precyzyjnych. Doskonałe narzędzie do sprawdzenia oświetlenia w salonie stanowią specjalne programy graficzne.

3. Jak wykorzystać halogeny w salonie?

Halogeny w salonie dobrze sprawdzą się w wielu funkcjach. Przede wszystkim warto wypróbować je jako oświetlenie punktowe do podkreślenia dekoracji na ścianach lub okazałych roślin doniczkowych. Halogeny zamontowane pod półkami doskonale oświetlą ścianę za kanapą, telewizorem, a także blat biurka czy szafki w aneksie kuchennym.

Przeczytaj także:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)