Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Jakie gniazdka elektryczne wybrać do domu?

Opublikowany : 2019-07-05 - Kategorie : Gniazdka

Gniazda elektryczne zwane też kontaktami są elementem osprzętu elektroinstalacyjnego, który montuje się już w końcowym etapie wykonywania przyłączy elektrycznych. Przy wyborze należy kierować się nie tylko walorami estetycznymi, ale również, a może przede wszystkim bezpieczeństwem potwierdzonym atestami i certyfikatami adekwatnymi dla danej kategorii. Wbrew pozorom wybór gniazda elektrycznego nie jest łatwym zadaniem. Warto więc udzielić kilku wskazówek, jak się za to zabrać.

Rodzaje gniazd elektrycznych

Wiele osób pyta – jakie gniazdka do domu wybrać, ponieważ wybór jest na tyle duży, iż trudno jest zdecydować się na konkretne. Nic w tym dziwnego, różnią się nie tylko wyglądem, ale i rodzajem. Wyróżnia się kilka rodzajów gniazd elektrycznych. Oto i one: gniazdo pojedyncze z uziemieniem, gniazdo pojedyncze z uziemieniem i przesłonami torów prądowych, gniazdo pojedyncze bez uziemienia, gniazdo pojedyncze z przesłonami torów prądowych, gniazdo pojedyncze z uziemieniem schuko, gniazdo pojedyncze z uziemieniem DATA, gniazdo pojedyncze z uziemieniem DATA z kluczem uprawniającym, gniazdo podwójne z uziemieniem, gniazdo podwójne z uziemieniem i przesłonami torów prądowych, gniazdo podwójne bez uziemienia, gniazdo elektryczne podwójne bez uziemienia z przesłonami torów prądowych, gniazdo podwójne z uziemieniem schuko, oraz gniazdo podwójne z funkcją niezamienności faz. Gniazda te różnią się montażem i celem przeznaczenia. Wbrew pozorom każde z nich jest inne, co tłumaczy konieczność dokonania właściwego wyboru.

Gniazda elektryczne z uziemieniem czy bez uziemienia

Wybór pomiędzy gniazdem elektrycznym z uziemieniem a bez uziemienia powinien zależeć od typu urządzeń, które będą w nim podłączone. Z uwagi na to, że wiele urządzeń wymaga zastosowania gniazda z uziemieniem, przyjęło się praktykę montowania ich wszędzie, tak na wszelki wypadek. Wymagania te mają następujące urządzenia: kuchenki mikrofalowe, pralki, telewizory, monitory, komputery stacjonarne i laptopy, odkurzacze oraz drobny sprzęt AGD. Należy mieć na uwadze to, że w praktyce każdą wtyczkę niewymagającą uziemienia, można bez problemu podłączyć do gniazda z uziemieniem. Jednak nie powinno się podłączać urządzeń wymagających uziemienia w gniazdach, które tej funkcji nie posiadają. Dlatego gniazdka bez uziemienia powinno się montować tylko i wyłącznie w tych miejscach, w których na pewno uziemienie to nie będzie potrzebne. W dzisiejszych czasach nie jest łatwo to ustalić, ponieważ w różnych miejscach podłączamy drobny sprzęt AGD, czy np. komputery. W związku z tym przed rozpoczęciem montażu trzeba ustalić, jakie gniazdka elektryczne najlepiej sprawdzą się w konkretnych miejscach.

Dobre gniazdka do łazienki i kuchni - czyli jakie?

Łazienka i kuchnia to pomieszczenia, które mają szczególne wymagania, jeżeli chodzi o ich wykończenie. Tak właśnie jest w przypadku gniazdek elektrycznych. Dlatego nie montuje się w nich zwykłych gniazd, chyba że w szczególnych i jasno określonych sytuacjach. Do łazienek poleca się gniazdka elektryczne hermetyczne podtynkowe, które nie tylko estetycznie wyglądają, ale również są dobrze zabezpieczone przed wodą. W związku z tym są bezpieczne również w przypadku podniesionej wilgotności. W kuchni tego rodzaju gniazda nie są konieczne, choć warto je zamontować w przestrzeni nad zlewozmywakiem i przede wszystkim w tych miejscach, które są narażone na zachlapanie. Rodzaj gniazda w tym pomieszczeniu zależy między innymi od jego lokalizacji. Jedno jest w obu przypadkach najważniejsze, aby były to dobre gniazdka elektryczne. Nie ma sensu kierować się ceną czy tak bardzo skupiać się na wyglądzie, kiedy w tego rodzaju pomieszczeniach najbardziej liczy się bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Walory estetyczne gniazdek elektrycznych

Kiedy już ustalimy, jakie to mają być gniazda elektryczne i które z nich w określonym pomieszczeniu będą bezpieczne, możemy przejść do walorów estetycznych. Nie są najważniejsze, ale nie ma co się oszukiwać, wygląd ma znaczenie. W końcu jakby nie było, jest to pewnego rodzaju element wykończeniowy pomieszczenia. Tak więc przechodząc do rzeczy, należy podkreślić, że najnowsze trendy w osprzęcie elektroinstalacyjnym ukierunkowane są na minimalizm oparty na ostrych liniach i kątach, a także na smukłym wykończeniu, które tylko minimalnie odstaje od ściany. Najczęściej gniazda oferowane są w dwóch kolorach – białym i ecru. Zdarzają się natomiast również inne – szare czy czarne. Niektóre gniazda są obudowane ramką, w której mieści się tylko jedno gniazdo lub kilka. Takie ramki do gniazdek elektrycznych są zawsze dopasowane stylem i kolorem do samego gniazda. Wspólnie tworzą estetyczny zestaw. W sprzedaży dostępne są również gniazdka z klapką, która skutecznie osłania wnętrze kontaktu i tym samym czyni go jeszcze bezpieczniejszym.

Wiele osób decyduje się na eleganckie gniazdka elektryczne, które wyróżniają się minimalistycznym projektem. Nie rzucają się w oczy, są wykonane w neutralnych kolorach. Stanowią świetne rozwiązanie do eleganckiego salonu, biura czy hotelu. Ciekawą opcją są gniazdka w stylu retro. Tak wykonane doskonale komponują się z wieloma efektami dekoracyjnymi. Mogą być idealnym wyborem do wnętrz vintage lub w stylu prowansalskim.

Różnorodność gniazdek elektrycznych uwzględniając walory estetyczne, jest ogromna. Każdy bez problemu znajdzie dla siebie idealne. Wystarczy określić swoje potrzeby i oczekiwania względem tego produktu. Decydując się jednak na klasyk, można mieć pewność, że będą pasować do każdego wnętrza, bez względu na to, jaki styl w nim panuje. Te potrafią się dopasować praktycznie do każdej aranżacji.

Podsumowanie

Wybór gniazdek elektrycznych aktualnie na rynku jest bardzo duży. Produkty te różnią się rodzajem, wyglądem, sposobem działania… Trudno jest wskazać najlepsze kontakty, które będą idealnie pasować do domu. Wszystko zależy od potrzeb i sposobu ich użytkowania. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na funkcjonalność i bezpieczeństwo, dopiero później można kierować się estetyką i ceną.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)