Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Jakie oświetlenie schodowe wybrać do domu?

Opublikowany : 2021-11-22 - Kategorie : Oświetlenie

Oświetlenie schodowe to niesamowicie ważny element wyposażenia każdego domu, zarówno pod względem estetycznym, jak i bezpieczeństwa. Nawet jeśli nie przemieszczamy się po schodach w nocy zbyt często, w sezonie jesienno-zimowym może być przydatne już we wczesnych godzinach popołudniowych. Dowiedz się, jakie oświetlenie schodowe wybrać, aby być z niego zadowolonym.

Jakie oświetlenie na schody

Jakie powinno być oświetlenie schodowe?

Oświetlenie schodów wewnętrznych musi cechować nieco niższe natężenie światła, niż w pomieszczeniach. Powinno być przytłumione, tworzyć odpowiedni nastrój i nie razić, podczas gdy będziemy używać go w nocy. 

Montując podświetlenie schodów, trzeba pamiętać o zakupie włącznika schodowego, ponieważ umożliwi zapalanie i gaszenie światła zarówno z góry, jak i z dołu. Najlepiej wybrać sposób, w jaki chcemy oświetlać schody już na etapie remontu lub budowy domu, żeby odpowiednio rozplanować przebieg instalacji. 

Jeśli decydujemy się na punkty świetlne, trzeba pamiętać o tym, że powinny być montowane na każdym stopniu, co kilka schodów lub nie rzadziej niż co metr. Warto wybrać oświetlenie schodów bez kabli, z zamaskowanymi, ukrytymi w puszkach i listwach przewodami.

Oświetlenie schodów wewnętrznych - zamiast włącznika czujnik ruchu na schody

Dla włącznika świetną alternatywą może być czujnik ruchu na schody, ukierunkowany na obszar schodów, który będzie zapalał światło za każdym razem, gdy będzie potrzebne, a następnie automatycznie je gasił. Jest to bardzo dobry sposób na oszczędność, ponieważ minimalizujemy ryzyko zostawiania światła niepotrzebnie. 

Lampki schodowe z czujnikiem ruchu mogą być wyposażone również w czujnik zmierzchu. Dzięki temu oświetlenie nie będzie zapalało się w dzień, a jedynie wtedy, kiedy wykryje, że natężenie światła w pomieszczeniu jest na odpowiednio niskim poziomie. Światło wyłącza się po tym, kiedy czujnik nie wykrywa już ruchu w okolicy klatki schodowej. Czas, po którym powinno się gasić, przeważnie można ustawić samodzielnie. 

Czujnik ruchu na schody należy zamontować pod stopniami tak, aby obejmował całą klatkę, albo zdecydować się na dwa czujniki – w okolicach pierwszego i ostatniego stopnia.

Oświetlenie schodowe LED – wady i zalety

Ledy schodowe są bardzo wygodne i estetyczne. Tworzą wrażenie delikatnego oświetlenia, które umożliwia swobodne poruszanie się. Podświetlone schody za pomocą ledów to sposób na nowoczesny i elegancki design. Jeśli takie rozwiązanie w dłuższej perspektywie czasowej się nie sprawdzi, bardzo łatwo będzie wymienić je na inne. 

Taśmy ledowe można zamontować w różny sposób – pod stopniami, na ich krawędziach lub po bokach, a nawet na poręczy, zależnie od preferencji. Oprócz taśm mamy do wyboru również żarówki i pojedyncze diody.

Wśród zalet ledów schodowych można wymienić między innymi to, że nie pobierają dużo prądu w porównaniu do pozostałych możliwości oświetlania schodów. Poza tym są odporne na zmiany temperatur czy wilgoć, a ich nietypowa budowa i kształty pozwalają na montaż w miejscach, w których tradycyjne oświetlenie schodowe nie byłoby możliwe do zamocowania. 

Ledy na etapie montażu mogą być droższe, niż kinkiety i halogeny, ale jest to wydatek, który się zwraca ze względu na ich bardzo długą żywotność. Występują w różnych wariantach kolorystycznych, co jest szczególnie ważne dla osób, które wolą nietypowe rozwiązania lub dla dzieci. Wyróżniają się także wyjątkowo długą żywotnością.

Dyskretne lampki przy schodach

Doświetlenie schodów w domu można wykonać także z pomocą niewielkich, dyskretnych lampek montowanych regularnie tuż nad stopniami lub za pomocą kinkietów w różnych kształtach przymocowanych pod sufitem, których funkcją jest doświetlanie ciągów komunikacyjnych. Zaletą kinkietów jest to, że słup światła można ustawić w dowolną stronę, a także regularnie zmieniać sposób jego padania. Przeważnie wykorzystuje się je we wnętrzach urządzonych klasycznie, chociaż nie stanowi to reguły. Oferta kinkietów dostępnych na rynku jest na tyle szeroka, że z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Lampy przypodłogowe montuje się bezpośrednio nad schodami, co kilka, albo na każdym stopniu. Występują najczęściej w formie pojedynczych punktów świetlnych w okrągłym lub kwadratowym kształcie. Montuje się je w specjalnie przeznaczonych do tego puszkach. Ich wadą jest to, że w czasie eksploatacji mogą wymagać wymiany. 

Oświetlenie w postaci punktów świetlnych świetnie sprawdza się po zmroku, ale zazwyczaj trzeba je uzupełnić dodatkowym, mocniejszym źródłem światła nad klatką schodową. Oprawa schodowa w takiej postaci będzie pobierać więcej prądu, niż przykładowo ledy. Niektórzy decydują się także na montaż żyrandoli lub lamp wiszących na ścianie przez całą długość schodów w zależności od potrzeb, jednak są to rozwiązania cieszące się coraz mniejszą popularnością.

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie schodowe?

Podczas wybierania oświetlenia schodowego jednym z najistotniejszych czynników będzie wybór odpowiedniej barwy światła. Oferty producentów są na tyle szerokie, że do wyboru mamy oświetlenie z kategorii ciepłe, zimne oraz neutralne, których zalety i wady przedstawiają się następująco:

  • Światło ciepłe – o temperaturze barwowej do 3300 K. Chociaż nie każdy za nim przepada, dobrze sprawdza się do odpoczynku np. w salonie oraz w sypialni. Kojarzone z ciepłem i przytulnością do tej pory jest najczęściej wybieranym światłem do domu.
  • Światło zimne – czyli to, którego temperatura wynosi powyżej 5300 K. Pobudza i motywuje do działania, ale może przekłamywać ciepłe kolory i męczyć oczy. Nie poleca się go do sypialni czy innych miejsc odpoczynku.
  • Światło neutralne – pomiędzy 3300 K, a 5300 K. Najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Dobrze sprawdzi się w domach u osób, które nie przepadają za światłem ciepłym oraz w pomieszczeniach do pracy czy nauki. Kolory w świetle neutralnym prezentują się odpowiednio, a oczy nie męczą się zanadto.

Odcienie światła w jednym pomieszczeniu można łączyć. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zależnie od potrzeb użytkowników, zamontować ciepłe oświetlenie wraz z neutralnym lub nawet ciepłe z zimnym. Takie rozwiązanie pozwoli dopasować nastrój, który będzie panował w pomieszczeniu do zajęć zaplanowanych na dany dzień. 

Dobrym rozwiązaniem jest wybór ciepłego lub lekko ciepłego oświetlenia centralnego i uzupełnienie go chłodnym lub neutralnym oświetleniem punktowym. Trzeba zdecydować również, czy chcemy, by widoczny był konkretny punkt świetlny czy też światło powinno być rozproszone i przytłumione. Pierwsze rozwiązanie częściej stosuje się w przypadku zimnego i neutralnego światła.

FAQ:

1. Jak można oświetlić schody?

Stopnie można oświetlać na wiele sposobów, a to, który z nich wybierzemy, zależy od indywidualnych preferencji oraz planowanego stylu klatki schodowej. Można zdecydować się na taśmy LED, kinkiety, żyrandole lub oprawy schodowe w postaci oświetlenia przypodłogowego

2. Jaką temperaturę barwową światła wybrać?

Im wyższa liczba kelwinów (K), tym chłodniejszy będzie odcień światła. Najpopularniejszymi rozwiązaniami dobieranymi do oświetlania schodów w domu jest wybór ciepłego lub neutralnego światła. Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą różne temperatury oświetlenia. Wtedy trzeba wybrać światło centralne w innej temperaturze oraz dobrać do niego odmienne punkty świetlne.

3. Na co zwrócić uwagę, wybierając światło schodowe?

Światło powinno spełniać swoją funkcję i gwarantować bezpieczeństwo mieszkańcom. Istotny będzie również sposób zapalania i gaszenia oraz wybór jego formy. Warto sprawdzić, czy potrzebne będą puszki lub dodatkowe zasilacze.

Przeczytaj także:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)