Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Jakie wybrać żarówki energooszczędne?

Opublikowany : 2021-07-21 - Kategorie : Gniazdka

Żarówki energooszczędne to prawdopodobnie najczęściej wykorzystywane dzisiaj źródło światła. I nic dziwnego – mniejsze zużycie prądu nie tylko pozytywnie wpływa na środowisko naturalne, ale również na wysokość rachunków. Na rynku znajduje się jednak wiele rozwiązań wartych uwagi, co czasem utrudnia wybór. W tym artykule podpowiadamy, jakie żarówki energooszczędne kupić.

Żarówki energooszczędne

Żarówki energooszczędne – jak działają?

Zanim przejdziemy do wyszczególnienia konkretnych typów, warto opisać budowę i pracę żarówek energooszczędnych. Jak działają? Proces ten jest stosunkowo prosty. Żarówki energooszczędne ze zintegrowanym układem zapłonowym są wyposażone w specjalne szklane rurki wypełnione rtęcią w stanie gazowym oraz argonem. Zapłon zachodzi dzięki zjawisku wyładowania jarzeniowego – emitowane promieniowanie ultrafioletowe przetwarzane są przez luminofor (warstwa we wnętrzu szkła żarówki) na światło widzialne.

Ze względu na budowę i zastosowanie szkodliwych substancji, utylizacja zużytych żarówek energooszczędnych jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na środowisko oraz zdrowie ludzi. Niepoprawne utylizowanie takich odpadów może prowadzić do poważnych zatruć. Każdy użytkownik żarówek powinien więc wiedzieć, co robić po przepaleniu i gdzie wyrzucać żarówki energooszczędne. Zepsutą żarówkę można:

  • wyrzucić do specjalnego pojemnika na przepalone świetlówki,
  • oddać w sklepie podczas zakupu nowej żarówki,
  • oddać do punktu zbioru elektrośmieci.

Jeśli natomiast żarówka energooszczędna uległa pęknięciu, trzeba:

  1. przewietrzyć dobrze pomieszczenie,
  2. zebrać kawałki szkła gumowymi rękawiczkami,
  3. przetrzeć miejsca, gdzie leżały kawałki szkła mokrą ściereczką,
  4. do plastikowego worka wrzucić rękawiczki, szmatkę oraz kawałki żarówki i dokładnie go zawiązać,
  5. worek dostarczyć do punktu składowania odpadów oraz poinformować pracowników, co znajduje się w środku.

Rodzaje żarówek energooszczędnych

Powyżej opisaliśmy to, jak działają żarówki energooszczędne o tradycyjnym kształcie, warto jednak wiedzieć, że w sklepie Elmar dostępne są inne komponenty energooszczędne, które spełniają funkcję żarówek. Ciekawe rozwiązanie stanowią diody LED, ponieważ generują silne światło przy niewielkim poborze energii. Ich wielką zaletą jest także możliwość instalacji w formie paska LED, aby, w odróżnieniu od pojedynczej żarówki, równomiernie oświetlił całe pomieszczenie. Odpowiednio zainstalowane diody to świetna alternatywa dla żarówek energooszczędnych.

Inną opcją są żarówki halogenowe. Za ich wyborem przemawiają atrakcyjna cena oraz przedłużona żywotność. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek energooszczędnych halogeny świecą z taką samą mocą od momentu instalacji do przepalenia wolframowych żarników. Z powodzeniem można zastosować z nimi ściemniacz fazowy, zaś emitowane światło jest neutralnej barwy, najbardziej sprzyjającej ludzkim oczom. Każdy z trzech typów żarówek energooszczędnych ma swoje zalety i wady, warto więc zastanowić się, który z nich spełni oczekiwania użytkownika.

Jakie żarówki są najbardziej energooszczędne?

Chociaż przedstawione wyżej rodzaje energooszczędnych źródeł światła mają wiele zalet, każdy z nich posiada również i wady. W tym przypadku warto skupić się na ilości pobieranej energii. Żarówki halogenowe, mimo że są bardzo trwałe oraz odporne na częste włączanie i wyłączanie, pobierają tylko około 30% mniej prądu niż standardowe żarówki żarnikowe. Jest to rozwiązanie energooszczędne, ale w naszym sklepie znajdziesz także inne alternatywy.

Warto sprawdzić energooszczędność standardowych świetlówek kompaktowych. Tylko 20% energii potrzebnej do zasilenia klasycznych żarówek zużywają żarówki energooszczędne. Ile wat mają natomiast żarówki LED? Niektóre diody 4 W świecą z mocą 40 W żarówek żarnikowych, co oznacza, że paski LED pobierają jedynie 10% prądu w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań świetlnych. Według tych danych żarówki LED zużywają najmniej prądu z dostępnych na rynku źródeł światła, a więc wielbicielom niskich rachunków polecamy właśnie takie produkty.

Jakie żarówki energooszczędne wybrać?

Klientom, którzy nie wiedzą, jakie żarówki energooszczędne wybrać, radzimy kierować się własnymi potrzebami. Trzy prezentowane rodzaje mają odmienne cechy, które są wykorzystywane w różnych sytuacjach. Żarówki halogenowe sprawdzą się do instalacji, gdzie ważna jest trwałość źródła światła. Klasyczne świetlówki kompaktowe emitują zaś znacznie mniej ciepła. Natomiast diody LED polecamy zwolennikom równomiernej emisji światła we wnętrzu oraz osobom, którym zależy na znacznie niższych rachunkach za prąd.

Niezależnie od wybranego rodzaju warto kupować żarówki energooszczędne ze sprawdzonego źródła. Elmar oferuje zarówno halogeny o szerokim wyborze trzonków, świetlówki kompaktowe, jak i zaawansowane rozwiązania LED-owe. Z pewnością więc każdy klient będzie wiedział, jakie żarówki energooszczędne wybrać, aby sprostały one jego wymaganiom. Oprócz żarówek posiadamy również gniazda i włączniki, a także oprawy, czujniki ruchu oraz domofony. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym katalogiem firmy.

FAQ

1. Jakie żarówki energooszczędne wybrać?

Jeśli głównym kryterium doboru źródła światła jest energooszczędność, polecamy żarówki LED. Świetlówki kompaktowe to rozwiązanie dla tych, którzy oprócz energooszczędności cenią również przyjemną barwę światła. Halogeny również stanowią energooszczędną opcję idealną w miejscach, gdzie potrzeba trwałego źródła światła.

2. Jak działają żarówki energooszczędne?

Żarówki energooszczędne wyposażone są w szklane rurki wypełnione parą rtęci i argonem. To właśnie tam zachodzi zjawisko wyładowania jarzeniowego, które emituje promienie ultrafioletowe przetwarzane na światło widzialne o danej barwie.

3. Jakie żarówki są najbardziej energooszczędne?

Diody LED są najbardziej energooszczędnym źródłem światła, ponieważ pobierają tylko 10% energii potrzebnej do uruchomienia tradycyjnej żarówki żarnikowej. Świetlówki potrzebują 20%, natomiast halogeny – 30%.

4. Gdzie wyrzucać żarówki energooszczędne?

Jeśli żarówka jest tylko przepalona można oddać ją do sklepu, punktu przyjmującego elektrośmieci albo specjalnego pojemnika na świetlówki. Natomiast jeśli żarówka jest zbita, należy przewietrzyć pomieszczenie i ostrożnie zebrać całe szkło oraz wrzucić je do worka na śmieci. Zawiązany worek trzeba oddać do punktu składowania odpadów.

Przeczytaj także:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)