Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Na jakiej wysokości montować gniazdka elektryczne?

Opublikowany : 2022-06-09 - Kategorie : Gniazdka

Wiele osób podczas budowania nowego domu bądź jego modernizacji zastanawia się, na jakiej wysokości gniazdka elektryczne prawidłowo spełnią swoją funkcję. Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od wielu zmiennych, w tym od rodzaju pomieszczenia czy planowanego sposobu użytkowania danego gniazda. Ich odpowiednie rozmieszczenie oraz liczba, a także łatwy i prosty dostęp zwiększają komfort życia codziennego.

na jakiej wysokości gniazdka

Gniazda wtykowe – odpowiednia wysokość to podstawa


Gniazdka elektryczne pełnią w każdym pomieszczeniu domowym istotną funkcję. Podłącza się do nich zewnętrzne odbiorniki prądu, takie jak lampy wolnostojące, czajnik elektryczny, ładowarki oraz setki innych urządzeń, które do pracy wymagają stałego dostępu do sieci energetycznej. Od ich rozmieszczenia w całym domu zależy to, czy będą komfortowe w użytkowaniu, bezpieczne, a przy tym także atrakcyjne wizualnie. Źle rozplanowane włączniki światła, wyłącznik schodowy i inne miejsca źródeł prądu mogą negatywnie wpłynąć na aranżację i sprawić, że każdy zauważy najpierw kontrastowe gniazdko elektryczne, a nie kuchnię z pięknymi szafkami wiszącymi i luksusowymi urządzeniami AGD.

Wiele osób podczas remontu mieszkania niestety zapomina o tym, że zasady umieszczania gniazdek wewnątrz pomieszczenia są dość ściśle określone zasadami bezpieczeństwa ich użytkowania. Na szczęście praktycznie każdy certyfikowany elektryk się do nich stosuje.

Ogólną zasadą jest to, aby wszystkie gniazda wtykowe montować w poszczególnych pomieszczeniach na wysokości około 30 cm od podłogi. Dzięki temu zachowamy do nich łatwy dostęp, a ponadto będą także stosunkowo bezpieczne w razie ewentualnego zalania.

Na jakiej wysokości gniazdka w kuchni?


Gniazdka elektryczne w kuchni w centralnej części powinny znajdować się minimum 100 cm od podłogi, jeśli chcemy do nich podłączyć urządzenia wolnostojące, np. lodówkę lub inny sprzęt domowy o podobnej charakterystyce. Taka wysokość gniazdek elektrycznych jest w pełni bezpieczna także w przypadku zalania pomieszczenia i jest uznawana za normę.

W przypadku gniazdek w kuchni przeznaczonych do zmywarki jest inaczej. Ze względu na duże ryzyko zalania warto je umieścić na wysokości górnej krawędzi tego urządzenia i schować za szafką. Podobne zasady panują w przypadku pralek, które coraz częściej umieszcza się właśnie w pomieszczeniu kuchennym. Głównie w celu oszczędności miejsca, którego nierzadko brakuje w łazience.

Na jakiej wysokości zamontować gniazdka nad blatem roboczym? To bardzo proste zadanie – elektrycy wyznają zasadę, że gniazda wtykowe nad blat warto umieścić na wysokości od 100 cm do 140 cm od podłogi, lecz wartość ta może ulec zmianie. Zależy głównie od wysokości dolnych szafek. Warto, aby gniazda nie leżały bezpośrednio na blacie (najlepiej 10-15 cm nad nim) lub w górnej części wolnej przestrzeni pomiędzy górnymi, a dolnymi elementami zabudowy kuchennej.

Zatem jak rozmieścić gniazdka elektryczne przy blacie? Należy zachować przede wszystkim jak największą odległość od zlewozmywaka lub zdecydować się na wykorzystanie bryzgoszczelnych modeli w kuchni. Do takich modeli powinno się z łatwością podłączyć przewód od czajnika elektrycznego, ekspresu czy blendera.

Wysokość gniazdek od podłogi – norma


Planując rozmieszczenie gniazdek we własnym domu, zwróć uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo. Liczy się między innymi optymalna wysokość gniazd od poziomu podłogi. Zbyt nisko umieszczone mogą stać się niebezpieczne, szczególnie w pokoju dziecięcym, gdy dzieci potraktują te akcesoria jako zabawki. Ponadto ich rozmieszczenie powinno obejmować także ryzyko zalania wodą, co już stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich domowników.

Instalacja elektryczna zaplanowana w najmniejszych szczegółach gwarantuje stuprocentowe bezpieczeństwo. Warto, aby projekt został wykonany przez certyfikowanych elektryków.

Jaka wysokość montażu gniazdek elektrycznych w łazience?


Gniazdka elektryczne powinny zawsze zapewniać pełne bezpieczeństwo ich użytkowania. Łazienki są na tym polu zdecydowanie najbardziej wymagające. Panuje w nich duża wilgoć, woda często rozlewa się nawet po ścianach.

Wszystkie gniazdka i przełączniki światła powinny być osłonięte maskownicą, która chroni ich wnętrze przez zalaniem wodą i skutecznie zabezpiecza przed wystąpieniem dużego ryzyka porażenia prądem. Z reguły takie gniazda mają bardzo wysoki poziom szczelności IP, nawet 44. W dalszym ciągu jednak nie powinno się ich umieszczać bliżej, niż około 60 cm od prysznica i umywalki. Szeroki wybór gniazdek przeznaczonych do pomieszczeń, w których panuje duża wilgoć, dostępny jest w Hurtowni Elektrotechnicznej ELMAR.

Rozmieszczenie gniazdek w domu – na co zwracać uwagę?


Odpowiednia liczba gniazdek znacznie poprawia komfort życia w domu. Równie istotne jest ich prawidłowe rozmieszczenie. Warto jedno z nich zainstalować tuż przy drzwiach wejściowych, np. do ładowania hulajnogi elektrycznej, a inne np. na zewnątrz na tarasie lub balkonie. Doskonale jest także przewidzieć gniazda po obu stronach łóżka i to już na etapie budowy. Dzięki temu unikniesz kosztownej modyfikacji instalacji elektrycznej.

FAQ:


1. Na jakiej wysokości gniazdka elektryczne sprawdzą się najlepiej?

Gniazda elektryczne mogą być ozdobą ściany, jednak tylko w przypadku, gdy dobrze wkomponujemy je do aranżacji. W standardowych pokojach warto przeprowadzić montaż gniazdek na wysokości 30 cm.

2. Na jakiej wysokości zaplanować gniazdka w kuchni i łazience?

W łazienkach i kuchniach gniazdka elektryczne umieszcza się od 90 cm do nawet 140 cm od podłogi w przypadku urządzeń elektrycznych wolnostojących, np. jak pralki i lodówki. Warto także, aby od gniazdek w kuchni zainstalowanych przy blacie roboczym zachować od ich dolnej krawędzi około 10-15 cm odstępu.

3. Jaka wysokość montażu gniazdek elektrycznych w łazience jest bezpieczna?

Odpowiednio uszczelnione gniazdka w łazience powinno się montować w odległości około 60 cm nad brzegiem wanny lub w tej samej odległości np. od krawędzi umywalki. Są to miejsca znane jako strefy mokre. Warto wybierać modele, które umożliwią komfortowe korzystanie z gniazdek mimo zastosowania klapki zabezpieczającej.

Przeczytaj także:


Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)