Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Wymiana gniazda elektrycznego – jak to zrobić?

Opublikowany : 2021-01-11 - Kategorie : Gniazdka

Gniazdka elektryczne zużywają się stosunkowo szybko – w końcu są szczególnie często używanym elementem aparatury elektrycznej w niemal każdej przestrzeni – w domu, w biurze, w zakładzie pracy czy w budynku użyteczności publicznej. Nierzadko ulegają awarii, pękają, zaczynają odstawać od ściany czy płytek. Klasyczne białe kontakty szybko się brudzą i zażółcają. A może pora zmienić stare gniazdko na bardziej praktyczne – z większą liczbą kontaktów i dodatkowymi zabezpieczeniami? Niezależnie od motywacji przychodzi pora, że gniazdko elektryczne trzeba wymienić. Czy to zadanie wyłącznie dla elektryka? Czy może można bez obaw wykonać tę operację samodzielnie? Podpowiadamy, jak krok po kroku bezpiecznie, szybko i dobrze przeprowadzić wymianę gniazda elektrycznego.

wymiana gniazdka

Wymiana gniazdka elektrycznego – jak się do tego dobrze przygotować?

Przed wymianą gniazdka elektrycznego trzeba oczywiście zaopatrzyć się w nowy element. W tym celu należy odwiedzić sklep budowlany lub skorzystać z oferty internetowej hurtowni Elmar. Warto wiedzieć, że nowoczesne, dostępne w sprzedaży detalicznej gniazdka i kontakty elektryczne zaskakuje formą i estetyką. Bogactwo kształtów i kolorów sprawia, że gniazdka mogą stać się gustownym elementem aranżacji wnętrza, nie zaś tylko potrzebną aparaturą, którą najchętniej ukryłoby się ze meblami czy zasłonami.

Wymiana kontaktu – na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego gniazdka?

Poza aspektem wizualnym, nowe gniazdko elektryczne powinno być też praktyczne i bezpieczne. Dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • liczbę kontaktów – powinna być dostosowana do umiejscowienia i częstotliwości korzystania z danego gniazdka; jeśli jest to kuchnia czy łazienka, warto rozważyć zakup gniazdka z kilkoma kontaktami – dzięki temu podpiąć będzie można wiele urządzeń, a stosowanie przedłużacza być może w ogóle nie będzie konieczne;
  • uziemienie – większość dostępnych w sprzedaży gniazdek jest już zaopatrzona w uziemienie, czyli charakterystyczny metalowy bolec na środku kontaktu; nie powinno się rezygnować z tego rozwiązania, bo zapewnia bezpieczeństwo podczas wszelkich awarii czy przepięć prądu;
  • dodatkowe zabezpieczenia – kontakty w łazience powinny być gniazdkami bryzgoszczelnymi, czyli dobrze zabezpieczonymi przed wodą za pomocą uszczelek i specjalnych klapek;
  • uniwersalne nakładki plastikowe – to także dodatkowe zabezpieczenie, które chroni najmłodszych; jeśli gniazdko będzie używane okazjonalnie, warto zawczasu zabezpieczyć je specjalną zatyczką, a zatem ukryć przed ciekawskim spojrzeniem i dotykiem dzieci;
  • wyłącznik – to praktyczne rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko strat energii, gdy do kontaktu podpięte są urządzenia, które nie zawsze są używane.

Wymiana gniazdek elektrycznych – które narzędzia będą potrzebne?

Poza samym nowym gniazdkiem, do wymiany zużytego elementu i zainstalowania nowego potrzebne będą jeszcze niezbędne narzędzia i gadżety:

  • śrubokręt
  • próbnik napięcia
  • czołówka
  • telefon z aparatem lub kartka i ołówek

Bezpieczna zmiana gniazda elektrycznego – co trzeba zrobić przed przystąpieniem do pracy?

Zanim rozpocznie się samodzielną wymianę gniazdka elektrycznego, koniecznie trzeba pomyśleć o własnym bezpieczeństwie. Krok pierwszy to wyłączenie zasilania instalacji. Trzeba odciąć prąd – najlepiej zrobić to za pomocą głównego wyłącznika na tablicy rozdzielczej lub przynajmniej tego, który zamknie ten konkretny obwód, którego częścią jest wymieniane gniazdko.

Po odłączeniu prądu ciężko będzie doświetlić miejsce pracy. Wiele osób próbuje poradzić sobie zwykłą latarką. Jednak trzeba trzymać ją w ręce, co jest wyjątkowo niepraktyczne. Dlatego dobrze zaopatrzyć się w czołówkę, której promień światła skieruje się prosto na ścianę z gniazdkiem.

Ostatni krok przed przystąpieniem do pracy to upewnienie się, że prąd nie dociera nie gniazdka. W tym celu potrzebny będzie próbnik napięcia – jego dioda nie może się zaświecić na czerwono. Po zdjęciu obudowy gniazda, lecz jeszcze przed demontażem kostki, warto zrobić zdjęcie połączenia i ułożenia przewodów, co znacznie ułatwi ich właściwe odtworzenie.

Wymiana gniazdka elektrycznego – jak to zrobić krok po kroku?

  1. Obudowę gniazdka należy odkręcić za pomocą śrubokrętu.
  2. Blaszki rozporowe trzeba delikatnie, umiejętnie poluzować.
  3. Teraz można już wyciągnąć gniazdko ze ściany.
  4. Dobrze jest zapamiętać ułożenie przewodów. Można zrobić im zdjęcie telefonem lub narysować prosty schemat na kartce.
  5. Następnie poluzować trzeba śruby uchwytów mocujących.
  6. Kable należy ostrożnie wyciągnąć z gniazdka.
  7. Teraz trzeba podłączyć przewody do nowego gniazdka (końcówki należy umieścić w uchwytach i dokręcić śruby).
  8. Kabel w dwukolorowej izolacji należy połączyć z bolcem, czyli uziemieniem gniazdka.
  9. Nowe gniazdko należy włożyć do otworu i dokręcić boczne śrubki – blaszki rozporowe muszą dobrze ustabilizować się w otworze.
  10. Teraz pozostało już tylko założyć i solidnie dokręcić obudowę gniazdka.

Po skończonej pracy należy włączyć bezpiecznik i sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak powinno. Kluczem do sukcesu wymiany gniazdka elektrycznego jest pamiętanie o tym, że gniazdko łączy się z resztą instalacji za pomocą trzech przewodów, z których każdy oznaczony jest innym kolorem:

  • kabel czarny lub brązowy to przewód napięciowy, który musi być doprowadzony do zacisków z lewej strony gniazdka;
  • kabel niebieski, czyli przewód neutralny – należy połączyć go z zaciskami z prawej strony gniazdka;
  • kabel żółto-zielony, czyli uziemiający – trzeba połączyć go z bolcem pośrodku gniazdka elektrycznego.

Czy zawsze konieczna jest wymiana gniazdka elektrycznego?

Stare, zużyte, widocznie nadszarpnięte przez czas gniazdko elektryczne zawsze dobrze jest wymienić na nowe. A co z gniazdkiem stosunkowo nowym, które mimo wszystko uległo jakiejś awarii?

Jak naprawić gniazdko wypadające ze ściany?

Wypadające ze ściany gniazdko do jedna z najczęstszych awarii. Co trzeba zrobić? Po wyłączeniu zasilania wystarczy je lekko dopchnąć. Jeśli nie przyniesie to rezultatów, a opór będzie wyczuwalny, należy zdjąć obudowę gniazdka i poluzować mocowanie, odkręcając śruby po obu jego stronach. Gniazdko trzeba wyjąć ze ściany i ponownie je do niej włożyć – tak, by całkowicie zmieściło się w otworze. Jeśli blaszki rozporowe będą dobrze ustabilizowane w ścianie, gniazdko nie będzie wypadać. Jeśli źródłem luzów w montażu gniazdka są ubytki w ścianie, należy je najpierw uzupełnić cementem lub gipsem.

Co zrobić, jeśli gniazdko przegrzewa się i dymi?

Przegrzewające się i dymiące gniazdko niepokoi, ale może mieć błahą przyczynę. Po zdjęciu obudowy i rozkręceniu gniazdka trzeba dobrze przypatrzyć się przewodom. Jeśli stykają się ze sobą lub jeśli kable są za długie, będą się nagrzewać i nadtapiać plastikową obudowę. W takim wypadku po wysunięciu kabli z uchwytów trzeba je skrócić obcęgami, a następnie ponownie dobrze zamontować gniazdko. Jeśli jednak gniazdko elektrycznie wciąż się rozgrzewa, trzeba pilnie wezwać elektryka – być może doszło do uszkodzenia obwodu elektrycznego.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)