Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Do czego służy przekaźnik bistabilny? Co trzeba o nim wiedzieć?

Opublikowany : 2022-03-28 - Kategorie : Gniazdka

Czym jest przekaźnik bistabilny? Na rynku dostępne są różne warianty. Jednak każdy produkt jest charakterystycznym urządzeniem, z którym każdy miał kiedyś do czynienia. To dzięki niemu załączenie oświetlenia w wielu miejscach jest tak szybkie i proste. Co trzeba wiedzieć o przekaźniku bistabilnym?

przekaźnik bistabilny

Przekaźnik bistabilny − co to jest?


Przekaźnik bistabilny służy do zarządzania przepływem energii w obwodach elektrycznych. Umożliwia włączanie i wyłączanie światła z więcej niż jednej lokalizacji. Na podstawie wybranej aktywności − za pomocą pilota lub poprzez naciśnięcie przycisku − doprowadza do otwierania bądź zamykania obwodu. W ten sposób dochodzi do uruchomienia odbiornika.

Przekaźniki bistabilne dają nam możliwość sterowania oświetleniem w wielu strefach naraz, w dodatku z kilku różnych punktów. Tak działają między innymi lampy na klatkach schodowych. Za pomocą równolegle połączonych przycisków dzwonkowych możemy uruchomić je na jednym piętrze, a światło włączy się na wszystkich.

Przekaźnik bistabilny − zasada działania


Jak działa włącznik bistabilny? Schemat podłączenia zawiera parę symboli, które należy poznać. Nazwy przycisków sterujących to S1 i S2, natomiast sam przekaźnik bistabilny to PB. Uruchomienie takiego przycisku uwalnia energię, a przekaźnik impulsowy kieruje ją do odpowiedniego źródła światła. W zależności od rodzaju przekaźnika wyłącza je kolejny sygnał albo odcięcie potencjału następuje wraz z upływem czasu.

Przekaźniki bistabilne − rodzaje


Dostępne są różnorodne warianty przekaźników bistabilnych, które różnią się od siebie na wielu polach. Dzielą się pod względem napięcia, funkcji, konstrukcji, montażu czy sterowania. Najczęściej wyróżnia się przekaźniki:

  • czasowe − odbiornik zostaje wyłączony po wyznaczonym czasie;
  • ON/OFF − standardowy przekaźnik, który pozwala w każdej chwili odłączyć odbiornik;
  • sekwencyjne − zarządzają więcej niż jednym obwodem;
  • grupowe − steruje wszystkimi odbiornikami podłączonymi do poszczególnych przekaźników.

Przekaźnik może być montowany na szynie DIN lub puszce podtynkowej. Możemy również znaleźć mechaniczny lub elektroniczny przekaźnik bistabilny. Niektóre rodzaje cechują się również rozpoznawaniem czasu przytrzymania przycisku.

Podział ze względu na napięcie jest również bardzo istotny. Znajdziemy produkty, które można podłączyć do obwodów o małej mocy, np. 12 V czy też 24 V. Większą popularnością cieszą się jednak modele 230 V. Ten typ przekaźników bistabilnych wykorzystuje się np. w domowej instalacji oświetleniowej.

Przekaźniki impulsowe − zastosowanie


Załączenie oświetlenia lub innego urządzenia może odbyć się wszędzie. Przekaźnik bistabilny może więc znajdować się w każdym:

  • domu,
  • mieszkaniu,
  • biurze,
  • hali,
  • warsztacie,
  • hotelu,
  • klatce schodowej.

Takie urządzenie razem z przyciskami podświetlanymi to ogromne ułatwienie i oszczędność czasu. Korzystanie z przekaźnika jest niezwykle popularne, a zasada działania bardzo prosta.

Przekaźniki bistabilne czasowe


Dużym zainteresowaniem cieszą się przekaźniki bistabilne czasowe. Takie modele posiadają specjalny programator, który służy do ustalenia czasu włączenia oświetlenia. Będzie odcinał zasilanie zgodnie z tym, jak go zaprogramujemy. Często łączy się je również z czujnikami ruchu. To nowoczesne rozwiązanie, które ułatwia sprawne oświetlenie miejsc, w których regularnie pojawiają się nowe osoby. To również metoda na dotarcie gdzie chcemy bez potrzeby szukania włącznika. Gdzie spotykamy takie rozwiązania? Zwykle:

  • na klatkach schodowych;
  • w miejscach publicznych jak np. szkoła;
  • na podwórku czy w domowym przedsionku.

Coraz częściej słyszymy jednak o nietypowych zastosowaniach. Elektroniczny przekaźnik bistabilny przez łatwe i szybkie załączenie oświetlenia często wykorzystywany jest np. w łazienkach domowych. To rozwiązanie, które sprawdza się w rodzinach z wieloma małymi dziećmi, które mogą jeszcze nie dosięgać włączników.

Przekaźniki bistabilne − zalety


Dlaczego warto wybrać przycisk bistabilny? Tak ułatwione sterowanie oświetleniem sprawi, że gniazdka i włączniki z różnych punktów będą wygodnie zintegrowane. Nie trzeba tracić czasu np. na obejście całej hali, by nim manewrować. To również luksusowe rozwiązanie dla każdego, kto lubi włączanie i wyłączanie oświetlenia bezpośrednio z łóżka.

Elektroniczny przekaźnik stabilny jest więc inwestycją w łatwą i szybką obsługę światła. Dzięki niemu z łatwością trafimy kluczem do zamka, nawet kiedy na dworze będzie ciemno. Urządzenie z czujnikiem rozpozna nasz ruch. Nie można również zapomnieć o tym, że przekaźniki bistabilne pomagają oszczędzać energię, a tym samym nasze pieniądze. To wybór tych, którzy cenią sobie ekologię.

Przekaźnik bistabilny − co wiedzieć przed zakupem?


Na działanie przekaźnika wpływa wiele istotnych parametrów. Przy zakupie produktu warto sprawdzić kilka istotnych informacji. Ta wiedza pomoże nam wybrać właściwy elektroniczny przekaźnik bistabilny. Co okaże się najbardziej przydatne?

  • maksymalny prąd obciążenia AC,
  • zasilanie.

Warto również wiedzieć, czy:

  • ma odpowiedni rodzaj przyłącza (np. zaciski śrubowe);
  • współpracuje z przyciskami podświetlanymi, czy nie;
  • posiada pamięć pozycji styków, czy nie;
  • jest montowany w rozdzielnicy na szynie lub do puszki podtynkowej.

Należy oczywiście poznać też dedykowaną funkcję, co jest podstawą w wyborze przekaźnika bistabilnego.

FAQ:


1. Czym jest przekaźnik bistabilny?

Przekaźnik bistabilny umożliwia sterowanie obwodem za pomocą wysyłanego sygnału. Pozwala na jednorazowe załączenie oświetlenia w kilku miejscach czy też z wielu lokalizacji.

2. Gdzie można wykorzystać przekaźnik bistabilny?

Elektroniczny przekaźnik bistabilny często występuje na klatkach schodowych. Znajdziemy je również w wielu halach produkcyjnych, dużych warsztatach, hotelach, ale też w każdym domu, biurze czy mieszkaniu. Jego zastosowanie jest niezwykle uniwersalne, a zasadę działania łatwo zrozumieć.

3. Jakie są zalety przekaźnika bistabilnego?

Oświetlenie wyposażone w elektroniczny przekaźnik bistabilny jest energooszczędne. To dlatego, że pobiera prąd jedynie przy zmianie stanu. Dzięki temu oszczędzamy również pieniądze.

Przeczytaj także:


Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)