Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Wyłącznik różnicowoprądowy - jak działa?

Opublikowany : 2020-07-30 - Kategorie : Gniazdka

wyłącznik różnicowoprądowy

Bardzo ważnym elementem instalacji elektrycznej praktycznie w każdym domu jest wyłącznik różnicowoprądowy. Jego głównym zadaniem jest wyłączenie prądu w momencie, gdy wykryje, że prąd wypływający z niego nie jest równy prądowi wpływającemu. Dzięki temu stanowi on efektywną ochronę dla podłączonych do sieci sprzętów elektronicznych przed awarią, co mogłoby doprowadzić do powstania pożaru oraz spełnia funkcję ochrony przeciwporażeniowej. Jaka jest budowa i zasada działania wyłącznika różnicowoprądowego? Jakie są jego rodzaje?

ZOBACZ PRODUKTY!

Co to jest wyłącznik różnicowoprądowy?

Wyłącznik różnicowoprądowy, często nazywany także różnicówką lub z angielskiego RCD (Residual Current protective Device) to zabezpieczenie, który w przypadku wykrycia prądów ujemnych wyłącza zasilanie. Jego głównym zadaniem jest ochrona instalacji elektrycznej, a także przed porażeniem prądem elektrycznym. Odcięcie zasilania następuje niemal natychmiast po wykryciu przez wyłącznik prądów ujemnych, dlatego też jest to jeden z elementów, który chroni przed wystąpieniem pożaru, który mógłby pojawić się wskutek awarii sprzętu elektronicznego podłączonego do sieci.

Obecnie wyłączniki różnicowoprądowe stosuje się we wszystkich nowszych budynkach. W ofertach wielu sklepów można znaleźć także wyłączniki nadprądowe, które mają wbudowany bezpiecznik różnicowy. Wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym może okazać się skuteczną ochroną domowej instalacji elektrycznej. Warto jednak dodać, że wyłącznik nadprądowy działa w momencie wykrycia przeciążenia elektrycznego lub zwarcia.

Zwarcie w sieci elektrycznej powstaje w momencie, gdy kabel fazowy zetknie się z przewodem neutralnym. Najczęściej ma to miejsce w przypadku stopienia się otoczki kabla lub jego przypadkowego przewiercenia. Natomiast przeciążenie elektryczne występuje w momencie pojawienia się podwyższonego prądu elektrycznego w obwodzie. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku następuje odcięcie dopływu prądu. Należy jednocześnie pamiętać, że wyłącznik nadprądowy nie stanowi ochrony przed porażeniem. Tego typu zabezpieczenie gwarantuje jedynie różnicówka, którą można kupić w naszym sklepie.

Wyłącznik różnicowoprądowy - schemat działania

Zasada działania wyłącznika różnicowoprądowego jest prosta. Wyłącznik natychmiast odcina zasilanie w momencie wykrycia prądu ujemnego w instalacji elektrycznej. Warto jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest prąd różnicowy. Można go określić przy pomocy definicji mówiącej, że prąd różnicowy jest sumą wartości chwilowych prądu płynącego przez wszystkie części czynne w określonym punkcie instalacji elektrycznej.

Bezpiecznik różnicowoprądowy zadziała w momencie, gdy wykryje prąd ujemny różnicowy znamionowy. Urządzenie musi posiadać wysoką czułość, aby móc zapewnić wysoką ochronę użytkowników przed ewentualnym porażeniem prądem elektrycznym lub wystąpieniem pożaru. W mieszkaniach i domach jednorodzinnych stosuje się RCD do 30 mA.

Wysoka czułość sprawia, że wyłącznik różnicowoprądowy zapewni znacznie wyższy poziom zabezpieczenia i ochrony domowników. Oczywiście, nie będzie to ochrona przed dotykiem odsłoniętych kabli znajdujących się w instalacji elektrycznej. Prąd ujemny będzie na tyle szybko wykryty, aby uchronić życie porażonej energią elektryczną osoby. Szybkie działanie to także podstawowy gwarant przeciwpożarowy.

Gdzie stosuje się wyłącznik różnicowoprądowy?

Wyłącznik różnicowoprądowy ma wszechstronne zastosowanie. Obecnie jest on stosowany uwzględniany i stosowany we wszystkich projektach domów i mieszkań. W starszych budynkach, jak na przykład bloki mieszkalne, nadal mogą znajdować się starsze instalacje elektryczne, w których zamontowanie wyłącznika różnicowoprądowego nie było możliwe ze względu na sieć typu PEN. Prawidłowo działający wyłącznik RCD wymaga podłączenia do osobnych przewodów typu N.

Przyjmuje się, że wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym powinien stanowić zabezpieczenie gniazdek elektrycznych ogólnego użytku. Nie ma też obowiązku podłączenia wyłącznika pod instalacje oświetleniowe, jednak jest to praktyka coraz częściej stosowana, która zabezpiecza przed dotknięciem kabli znajdujących się pod napięciem. Taka ochrona będzie bardzo istotna w przypadku, gdy użytkownik samodzielnie będzie podejmował się wymiany lub naprawy punktów oświetleniowych.

Wyłączniki różnicowoprądowe powinien być stosowany w miejscach, w których istnieje podwyższone ryzyko porażenia prądem elektrycznym. Wymienić tutaj można pomieszczenia o zwiększonej wilgotności jak łazienka, czy suszarnia lub pralnia. Zastosowanie wyłączników różnicowoprądowych nie ogranicza się tylko do instalacji wewnątrz budynków. Instaluje się je także w przypadku podłączenia do sieci elektrycznej architektury ogrodowej i altan. Należy jednak pamiętać, aby w tym przypadku wybierać urządzenia dedykowane do użytku zewnętrznego, a takie dostępne są w naszym sklepie.

Budowa wyłączników różnicowoprądowych

Wyłączniki różnicowoprądowe są niewielkimi urządzeniami, które swoją budową przypominają miniaturową skrzynkę. Ich głównym zadaniem jest kontrolowanie przepływu prądu, w taki sposób, aby suma płynącej energii elektrycznej zawsze wynosiła zero. W celu lepszego zrozumienia, jak działa wyłącznik różnicowoprądowy, najlepiej jest zajrzeć do jego wnętrza.

W ten sposób najprościej będzie zrozumieć, w jaki sposób te małe urządzenie może uchronić człowieka i jego dom przed tragedią. Budowa bezpiecznika obejmuje cztery główne podzespoły:

  • wyzwalacz różnicowy
  • obwód testowania
  • zestyki prądowe z przyciskiem uruchamiającym wyłącznik
  • przekładnik prądowy zwany również przekładnikiem Ferrantiego

Wyzwalacz różnicowy podłączony jest bezpośrednio do przekładnika Ferrantiego. Część ta może być spolaryzowana, czyli działająca przy określonej biegunowości prądu, bądź też niespolaryzowana i działać niezależnie od biegunowości. Jest to najważniejsza część, w jaką jest wyposażony wyłącznik różnicowoprądowy. Obwód testowania służy do sprawdzania poprawności działania urządzenia. Po jego włączeniu powinna uruchomić się symulacja obecności zbyt dużego prądu, a w następstwie odcięcie energii elektrycznej.

Zestyki prądowe z przyciskiem uruchamiającym wyłącznik, to element, do którego podłącza się przewód fazowy i neutralny. Obok znajduje się także przycisk, który uruchamia urządzenie. Zazwyczaj działający wyłącznik oznaczony jest kolorem czerwonym, co wówczas oznacza, że zestyki są połączone i płynie w nich prąd. Przekładnik prądowy jest kolejnym istotnym elementem urządzenia, którego poprawność działania opiera się na pomiarach wykonanych przez tę część. Zadaniem przekładnika jest porównanie prądów płynących w przewodach.

Wyłącznik różnicowoprądowy jednofazowy i trójfazowy

  • Wyłącznik różnicowoprądowy jednofazowy to jeden z rodzajów tego małego urządzenia. Stosuje się go w sieciach elektrycznych domowych, gdzie głównie odpowiada za ochronę obwodów elektrycznych na poziomie izolacji instalacji. Ma on z zadanie chronić ją przed uszkodzeniem, a także stanowić ochronę przed porażeniem prądowym w przypadku bezpośredniego i pośredniego dotyku. Wyłącznik ten jest podstawowym elementem instalacji elektrycznej w każdym domu i mieszkaniu.
  • Wyłącznik różnicowoprądowy trójfazowy zabezpiecza obwody elektryczne, które zostały opracowane z myślą o obwodach trójfazowych. Ten rodzaj urządzenia odpowiada za rozłączanie energii elektrycznej w momencie wykrycia zbyt dużej, niedopuszczalnej, różnicy pomiędzy prądem wpływający a wypływającym. Tak jak w przypadku wyłączników różnicowoprądowych jednofazowych, tak i ten rodzaj bezpieczników jest niezbędny we współczesnym budownictwie. Bogatą ofertę wyłączników trójfazowych oraz jednofazowych znaleźć można na stronie naszego sklepu.

ZOBACZ PRODUKTY!

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)