Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Jak podłączyć włącznik krzyżowy?

Opublikowany : 2021-10-08 - Kategorie : Gniazdka

Do podstawowych zadań i umiejętności elektryka należy podłączanie włącznika krzyżowego. Działanie tego elektrycznego łącznika instalacyjnego polega na możliwości włączania światła z co najmniej trzech różnych miejsc w mieszkaniu. Co więcej, włącznik krzyżowy stale zyskuje na swojej popularności. Jak go zamontować?

podłączanie włącznika krzyżowego

Co to są łączniki krzyżowe i łączniki schodowe?

Mieszkańcy niewielkich domów rodzinnych lub mieszkań często decydują się na włączniki pojedyncze, które przeznaczone są do kontroli światła w wybranym miejscu. Potrzeba zapalania światła z różnych punktów danej przestrzeni powoduje konieczność montażu włącznika krzyżowego. Tego typu rozwiązanie coraz częściej przewiduje nowoczesne budownictwo domów jednorodzinnych, w których występuje dwupoziomowość. Włącznik krzyżowy w swojej budowie może być podwójny lub pojedynczy.

Połączenie wyłączników schodowych

Prawidłowo zainstalowany włącznik krzyżowy pozwala na kontrolowanie oświetlenia z różnych miejsc mieszkania lub domu. Wyłącznik krzyżowy otaczają dwa łączniki schodowe. Ich docelowa liczba zależna jest od ilości włączników. Im więcej włączników krzyżowych znajduje się pomiędzy włącznikami schodowymi, tym z większej ilości miejsc możliwe jest włączenie lub wyłączenie światła. Łączniki krzyżowe przeznaczone są wyłącznie do kontroli energii elektrycznej o niskim napięciu. Łączniki schodowe znajdują się zarówno na początku, jak i końcu tego typu instalacji.

Jak podłączyć włącznik krzyżowy?

  1. Aby możliwe było podłączenie łącznika krzyżowego, konieczne są dwa włączniki schodowe.
  2. Przed przystąpieniem do instalacji łącznika elektrycznego należy wyłączyć napięcie zasilające.
  3. Łącznik krzyżowy umieszcza się pomiędzy dwoma łącznikami schodowymi. Przewody wychodzące z włącznika schodowego początkowego powinny być połączone z zaciskami wejściowymi łącznika krzyżowego, a następnie do łącznika schodowego końcowego. Przewody neutralne i ochronne powinny być wówczas połączone za pomocą złączek instalacyjnych.
  4. W przypadku potrzeby kontroli oświetlenia z 4 miejsc w danej przestrzeni użytkowej należy umieścić dwa włączniki krzyżowe pomiędzy schodowymi. (Liczba włączników schodowych nie zwiększa się).

Łącznik krzyżowy a wyłącznik schodowy — na czym polega różnica?

Łącznik schodowy umożliwia zapalanie światła jedynie z dwóch miejsc przestrzeni mieszkalnej. Znajduje się on najczęściej na dwóch poziomach budynku oddzielonych schodami (z czego wynika także jego nazwa). Kiedy pojawia się potrzeba wyłączania światła z trzech miejsc, konieczny staje się montaż włącznika krzyżowego. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w klatkach bloków mieszkalnych lub kamienic. Dalsza rozbudowa instalacji jest możliwa, dzięki dalszemu dodawaniu łączników krzyżowych.

Jak wybrać włącznik krzyżowy?

Bezpiecznie zainstalowany łącznik krzyżowy oraz wyłączniki schodowe pozostają niewidoczne dla użytkownika. Wybierając jego właściwy model, można skupić się dzięki temu wyłącznie na jego estetyce. Poszczególne włączniki krzyżowe można w dogodny sposób dopasować do określonej aranżacji wnętrza. Różnorodność akcesoriów elementów elektromechanicznych jest niemal nieograniczona. Dostosowując określony łącznik krzyżowy do swoich preferencji, można wybrać nie tylko jego kolor, ale także funkcje podświetlenia. Jego obecność sprawia, że łatwiej znaleźć włącznik w ciemności, co zwiększa nie tylko komfort jego użytkowania, ale i bezpieczeństwo.

Złoty włącznik krzyżowy

Coraz więcej klientów decyduje się na nieco mniej standardowe modele włączników krzyżowych. Doskonałym tego dowodem jest duże zainteresowanie włącznikiem krzyżowym złotym włącznikiem krzyżowym w sklepie internetowych Elmar. Jego matowa struktura doskonale wpasuje się zarówno do wnętrz nowoczesnych, awangardowych, jak i w stylu glamour. Na szczególną uwagę zasługuje także czarny włącznik krzyżowy wykonany z porcelany.

Hurtownia elektrotechniczna Elmar - włączniki schodowe

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą włączników krzyżowych naszej hurtowni elektrotechnicznej online. Asortyment składający się z kilkudziesięciu modeli produktu odpowie na potrzeby przeważającej liczby klientów. Jego zawartość skomponowana została na podstawie wnikliwych badań rynkowych oraz potrzeb klientów, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

Gdzie najczęściej stosuje się łączniki krzyżowe?

Elektryczny łącznik instalacyjny, jakim jest włącznik krzyżowy, najczęściej instaluje się na klatkach schodowych oraz w domach piętrowych. Spotykany jest niekiedy także w budynkach użytku publicznego, w których występują sale lub długie korytarze. Instalacja włącznika krzyżowego nie jest skomplikowanym procesem. Warto go natomiast zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych.

FAQ — najczęściej zadawane pytania

1. Jaka jest różnica pomiędzy włącznikiem krzyżowym a schodowym?

Włącznik schodowy pozwala na kontrolowanie światła jedynie z dwóch miejsc. Włącznik krzyżowy umożliwia natomiast regulację oświetlenia z kilku miejsc jednocześnie. Włącznik krzyżowy działa tylko w obecności włącznika krzyżowego.

2. Czy włącznik krzyżowy można zainstalować samodzielnie?

Przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa samodzielne połączenie włącznika krzyżowego ze schodowym jest możliwe. To zadanie warto jednak powierzyć fachowcowi.

3. Jak podłączyć włącznik krzyżowy?

Instalacja włącznika krzyżowego polega na połączeniu przewodów wychodzących z włącznika schodowego początkowego do zacisków włącznika krzyżowego, a następnie końcowego włącznika schodowego. Kolory poszczególnych przewodów ułatwiają ich właściwe rozpoznanie.

4. Jakie są rodzaje włączników krzyżowych?

Do dwóch najpopularniejszych włączników krzyżowych należy jego model pojedynczy lub podwójny. Podwójny włącznik krzyżowy pozwala na zapalenie niezależnie od siebie dwóch żarówek w lampach.

Przeczytaj także:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)