Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Rozmieszczenie gniazdek i włączników – kluczowe informacje

Opublikowany : 2021-06-29 - Kategorie : Gniazdka

Urządzenia elektryczne towarzyszą dziś człowiekowi na każdym kroku i trudno wyobrazić sobie pozbawiony ich dom. Aby zagwarantować mieszkańcom pełną wygodę, trzeba odpowiednio zaplanować rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Wówczas potrzeba zastosowania przedłużaczy lub kucia w ścianie zostanie wyeliminowana. W tym tekście podpowiadamy, jak rozmieścić gniazdka i włączniki światła w domu.

Rozmieszczenie gniazdek i włączników

Projekt rozmieszczenia gniazdek i włączników

O tym, jak niekomfortowe jest nieprzemyślane rozmieszczenie gniazdek, prawdopodobnie przekonał się każdy, kto mieszkał w starych budynkach, na przykład przedwojennych kamienicach. Podczas montażu instalacji elektrycznej trudno było przewidzieć, z ilu sprzętów będą korzystać późniejsi lokatorzy, dlatego w takich budowlach często znaleźć można włączniki światła na różnej wysokości albo liczbę gniazdek niedopasowaną do charakteru pomieszczenia.

O rozplanowaniu lokalizacji gniazdek i włączników warto więc pomyśleć już na etapie projektowania domu. Trzeba rozrysować wstępnie ustawienie dużych mebli, aby gniazdka nie były ukryte za kanapą czy szafką. Ciekawym pomysłem jest również wyobrażenie sobie przebywania w takim pomieszczeniu oraz potencjalne potrzeby korzystania z urządzeń elektrycznych. Użytkownicy każdego pokoju mają nieco inne potrzeby, co także należy wziąć pod uwagę.

Wysokość gniazdek i włączników w kuchni i salonie

Kuchnia i salon to pomieszczenia, w których używa się najwięcej sprzętu elektrycznego: od mikserów czy robotów kuchennych aż po konsole do gier. W kuchni zaplanowanie wysokości gniazdek jest kluczowe: piekarnik, lodówka i zmywarka często wymagają podłączenia 10-20 cm od podłogi. Do mniejszych akcesoriów wysokość gniazdek od podłogi powinna wynosić około 110 cm lub 20 cm od blatu. Wielokrotne ramki Elmar pozwalają na montaż włączników światła podszafkowego razem z gniazdami elektrycznymi.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że w salonie gniazda elektryczne trzeba zamontować co 2,5 m. Nie warto kierować się jednak ogólnymi zasadami, a dopasować instalację do potrzeb użytkowników. Wysokość gniazdek od podłogi powinna być większa przy telewizorze wiszącym, aby ukryć przewody w ścianie lub za ekranem. W tym miejscu przyda się kilka wejść na dekoder telewizyjny, system gier czy nagłośnienie. Dwa gniazda po obydwu stronach kanapy, na wysokości 20 cm od podłogi umożliwią podłączenie lamp, ładowarek oraz odkurzacza.

Gniazda i włączniki w łazience

Tradycyjnie, ze względu na wilgoć, łazienkowe włączniki światła montuje się na zewnątrz pomieszczenia. Jeśli zaś chodzi o lokalizację gniazd wtykowych, bardzo przydatne mogą okazać się one przy lustrze. Szczoteczka do zębów, suszarka do włosów czy maszynka do golenia wymagają odpowiedniej wysokości gniazdek od podłogi. Norma w tym przypadku to około 140 cm, ale warto kierować się również wysokością umywalki czy szafki pod lustrem.

Wysokość gniazdek od podłogi w sypialni

W sypialni, jako miejscu wypoczynku, nie ma potrzeby instalacji zbyt wielu gniazdek elektrycznych. Wystarczą dwa po obydwu stronach łóżka, warto je jednak wyposażyć w wygodne wejścia USB do ładowarek, które posiadamy w ofercie w wielu wzorach i kolorach. Wysokość gniazdek od podłogi należy dopasować do wysokości łóżka lub stolików nocnych – zazwyczaj optymalna wysokość to 70 cm. Po obydwu stronach warto również zamontować włączniki światła oraz ściemniacze, aby zapewnić nastrój sprzyjający wypoczynkowi.

Wysokość montażu gniazd wtykowych w pokoju dziecka

W pokoju dziecinnym wysokość montażu gniazd wtykowych stanowi największy problem. Z jednej strony warto umieścić je z dala od ciekawskich paluszków, ale z drugiej trzeba pamiętać, że zbyt wysoko zlokalizowane gniazdka będą niewygodne w użytkowaniu, kiedy maluch stanie się nastolatkiem. Wówczas należy zamontować je przy biurku czy łóżku oraz zaopatrzyć w specjalne ramki z zabezpieczeniami dla dzieci dostępne w ofercie Elmar.

Warto w tym miejscu również przemyśleć wysokość włączników światła. Coraz częściej rodzice decydują się na jednolity montaż w całym domu, aby wszystkie przyciski były dostępne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Inni natomiast tylko włącznik w pokoju malucha instalują nieco niżej. Zazwyczaj odpowiednia odległość od podłogi to 80-100 cm. Dzięki temu szkrab bez problemu samodzielnie nauczy korzystać się z oświetlenia, a dorośli skorzystają z przycisku bez podnoszenia dłoni do góry.

Gniazdka i włączniki światła Elmar

Niezależnie od rozmieszczenia gniazdek i włączników w domu warto zadbać, aby były one idealnie dopasowane do wystroju. Elmar oferuje wiele różnorodnych ramek, gniazd wtykowych i przycisków światła, dzięki czemu każdy klient może wśród nich znaleźć coś dla siebie. Do pokoju dziecięcego oraz kuchni polecamy gniazdka bryzgoszczelne, natomiast do sypialni i salonu – wejścia ładowarek USB albo ściemniacze światła. Zapraszamy więc do zapoznania się z pełną ofertą sklepu.

FAQ

1. Kiedy zaplanować rozmieszczenie gniazdek i włączników w domu?

Najlepiej proces ten rozpocząć już przy rysunku planu nowego domu. Trzeba wówczas wziąć pod uwagę duże sprzęty, jak kanapy i szafki, aby gniazdka nie były za nimi ukryte. Warto również wyobrazić sobie, jakie urządzenia elektryczne mogą być potrzebne w danym pomieszczeniu i zaplanować odpowiednią liczbę gniazd.

2. Na jakiej wysokości gniazdka elektryczne warto zainstalować w pokoju dziecka?

Aby nauczyć malucha korzystania z elektryczności, włączniki światła należy zamontować na wysokości 80-100 cm od podłogi. Podobnie z gniazdami – trzeba je dopasować do rozmiarów łóżka oraz biurka i koniecznie odpowiednio zabezpieczyć przed ciekawskim maluchem.

3. Jaka powinna być wysokość montażu gniazd wtykowych w kuchni?

Do piekarnika, lodówki i zmywarki gniazdka warto zamontować 10-20 cm od podłogi. Do mniejszych akcesoriów idealną wysokością jest 110 cm od podłogi lub 20 cm od blatu szafki.

Przeczytaj także:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)