Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Oznaczenia żarówek – co oznaczają i jak je czytać?

Opublikowany : 2022-09-07 - Kategorie : Gniazdka

Lampy są jednym z ważniejszych źródeł oświetlenia w całej aranżacji. Ich podstawowym elementem są żarówki, które mogą emanować światłem o różnej barwie oraz nasyceniu. Dla wielu osób oznaczenie żarówek przypomina tajemnicze zaklęcie z magicznej księgi, a jego interpretacja okazuje się nie lada wyzwaniem – a to właśnie jest kluczowe w ich doborze. Jak zatem rozumieć oznaczenia na żarówkach? Odpowiadamy.

oznaczenie żarówek

Oznaczenie żarówek – ogólne parametry


Na opakowaniu każdej żarówki, bez względu na rodzaj i model, znajdują się oznaczenia danych technicznych. Warto znać symbole na żarówkach, aby móc odpowiednio dobrać je do swoich potrzeb.

Moc żarówki


Dla producentów punktem odniesienia przy oznakowaniu mocy są tradycyjne żarówki żarowe 100 W – dlatego też na opakowaniach żarówek często znajduje się porównanie tych dwóch wartości, np. żarówka LED 10 W = klasyczna żarówka 70 W.

Napięcie


Jednostką miary dla potencjału elektrycznego jest Wolt (V). Żarówki przeznaczone są do pracy pod różnym napięciem, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na tę wartość, ponieważ w niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie transformera.

Jasność żarówki – lumeny


Jasność to nic innego jak strumień świetlny, którym żarówka emanuje. Jednostką miary strumienia świetlnego są lumeny (lm). Im więcej dana żarówka ma lumenów, tym emitowane przez nią światło jest jaśniejsze. Jest to oznaczenie charakterystyczne dla oświetlenia LED.

Temperatura barwowa


Temperatura barwowa wyrażana jest w stopniach Kelwina (K). Na opakowaniach żarówek można znaleźć przeróżne wartości tej jednostki, ponieważ to od niej zależy emitowana barwa światła:

  • barwa ciepła – poniżej 3000 K,
  • barwa neutralna – od 3500 K do 5000 K,
  • barwa zimna – powyżej 5000 K.

Współczynnik oddawania barw


Jest to wskaźnik CRI, który informuje o tym, w jakim stopniu żarówka oddaje naturalne kolory oświetlanych przedmiotów. Przedział tego współczynnika wynosi od 1 do 100 – im większy wskaźnik CRI, tym większe oddanie naturalnych kolorów.

Energooszczędność


Jest to klasa efektywności energetycznej. Skala tego opisu opiera się na literach w kolejności alfabetycznej. Oznaczenie żarówek energooszczędnych to A+++, A++, A+ i A. Najmniejszą efektywność energetyczną mają żarówki, które są na końcu tej skali, np. F czy G.

Liczba cykli włączania i wyłączania, czas nagrzewania


Liczba cykli to wielkość, która decyduje o potencjalnej trwałości produktu. Czas nagrzewania natomiast informuje o tym, ile żarówka potrzebuje, aby osiągnąć pełny strumień światła. Jeżeli czas nagrzewania żarówki jest długi, wówczas lepiej nie instalować jej w miejscach, gdzie źródło światła potrzebne jest na krótką chwilę.

Gwinty żarówek oraz ich trzony


Na opakowaniach żarówek można zauważyć różne oznaczenia, takie jak np. żarówka E27. Co to znaczy? Jest to nic innego jak rodzaj gwintu oraz trzonu.

  • E27 – jest to najpopularniejszy typ gwintów w żarówkach. Takie źródła światła przystosowane są do pracy o napięciu 230 V. Ten rodzaj gwintu stosowany jest zarówno przy tradycyjnych żarówkach, jak i tych energooszczędnych oraz LED.
  • E14 – żarówki z tym gwintem najczęściej używane są do lampek oraz kinkietów. Ten rodzaj oświetlenia pracuje przy instalacjach o napięciu 230 V.
  • GU10 – żarówki z takim trzonem używane są głównie przy instalacjach sufitowych i punktowych. Żarówki GU10 dostosowane są do napięcia 230 V.
  • MR16 – źródła światła z trzonem MR16 występują w dwóch wersjach napięciowych (w przypadku żarówek LED jest to 12 V, natomiast przy innych instalacjach jest to wielkość 230 V). Wykorzystywane są głównie do oświetleń dekoracyjnych.
  • G9 – taki trzonek ma charakterystyczne nóżki przypominające pętelkę. Żarówki tego typu wykorzystywane są do oświetleń gablotek i mebli. Przystosowane są do napięcia 230 V.
  • G6,35 – jest to trzon, który ma pogrubione nóżki. Takie żarówki pracują przy instalacjach o napięciu 12 V.
  • G4 – jest to trzonek, który często występuje w lampach LED. Takie źródła światła dostosowane są do napięcia 12 V.

Oznaczenia żarówek LED i ich charakterystyka


Żarówki ledowe są o wiele bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki żarnikowe, ponieważ ich zużycie energii jest nawet o 90% mniejsze. W przypadku żarówek LED niski pobór prądu nie ma znaczenia na emanowany strumień światła – tak jak jest to w wypadku tradycyjnych żarówek. Lampy ledowe mają jeszcze inne zalety, którymi są:

  • duży strumień światła (nawet do 300 lm/W),
  • bardzo krótki czas osiągania pełnej jasności (poniżej 1 sekundy),
  • bardzo dobre oddanie barw światła,
  • możliwość uzyskania światła o różnej barwie,
  • nie zawierają toksyn, np. rtęci;
  • niewrażliwość na liczbę cyklów włączeń i wyłączeń (dzięki czemu mogą służyć nawet do 25 lat).

Oznaczenie żarówek halogenowych i ich cechy


Żarówki halogenowe są specjalną odmianą gazowych źródeł światła, w których oprócz gazu znajduje się halogen, czyli fluorowiec (najczęściej stosowanym rodzajem fluorowca w takich żarówkach jest jod). Zastosowanie halogenów w żarówce pozwala na zwiększenie temperatury barwowej żarnika do 3200 K, dzięki czemu wzrasta jej strumień świetlny – nawet do 18 lm/W. Główne cechy tych żarówek to:

  • wysoki wskaźnik CRI (100), dzięki czemu świetnie sprawdzają się w takich pomieszczeniach jak łazienka;
  • jednolite światło,
  • możliwość stosowania ściemniaczy,
  • obecność filtrów UV, dzięki czemu są nieszkodliwe dla oczu,
  • niska wartość strumienia świetlnego – dzięki temu takie żarówki dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach.

FAQ:


Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze żarówek?

Najważniejszymi informacjami, które można znaleźć na opakowaniach żarówek, jest ich moc, napięcie, strumień świetlny, temperatura barwowa, współczynnik oddawania barw, energooszczędność oraz liczba cykli włączania i wyłączania.

Oznaczenie żarówek ledowych – czego można się dowiedzieć?

Przy odpowiedniej interpretacji oznaczeń widocznych na opakowaniach, można zauważyć, że żarówki i diody LED mają bardzo dużą wartość strumienia świetlnego oraz oddania światła. W dodatku takie oświetlenie jest energooszczędne, ponieważ moc żarówki LED jest niewielkie w porównaniu do tradycyjnej żarówki.

Gdzie można znaleźć dobre żarówki LED?

Świetnie energooszczędne żarówki LED w przystępnej cenie znajdują się w ofercie sklepu Gniazdka.elamr.pl. Jest to hurtownia elektrotechniczna z dużym wyborem produktów – tak, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Przeczytaj także:


Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)