Ten sklep wykorzystuje technologię "Ciasteczek", która rozszerza możliwości działania sklepu.Więcej informacji znajdziesz na tej stronie >>

Kategorie

Kategorie produktów

Włącznik dotykowy – jak działa i jak go podłączyć?

Opublikowany : 2022-07-12 - Kategorie : Gniazdka

Współczesne trendy wnętrzarskie obracają się wokół nowoczesności, smart-home oraz skomputeryzowania. Widać to doskonale nawet po tak małych detalach, jak włączniki światła. Do niedawna w każdym domu można było spotkać standardowe łączniki oparte na jednym, dwóch lub większej liczbie klawiszy. Teraz jednak w nowoczesnym budownictwie można spotkać włącznik dotykowy. Jak działa ten sprzęt i jak go podłączyć? Dowiedz się już dziś!

włącznik dotykowy światła

Czym są i do czego służą włączniki dotykowe?


Konwencjonalne łączniki światła obsługuje się prosto i szybko za pomocą klawiszy. Wszyscy doskonale znamy sposób ich funkcjonowania, dlatego dokładnie wiemy, jak zachować się podczas wizyty w gościach, a ich sposób działania nikomu nie sprawia trudności, gdyż jest bardzo intuicyjny. Co jednak gdy na ścianie znajduje się nietypowy kwadrat ze świecącym elementem w jego centralnej części? Okazuje się, że to włączniki dotykowe, które stają się coraz ciekawszą alternatywą dla tradycyjnych łączników świetlnych. Warto poznać zasadę ich działania.

Włączniki dotykowe wyróżniają się przede wszystkim brakiem jakichkolwiek ruchomych części – cały zespół do sterowania oświetleniem obsługuje się dotykowo, tj. przez lekkie muśnięcie powierzchni we właściwym miejscu. Szklany panel zajmuje cały front włącznika, który dzięki temu jest w pełni płaski, a przy tym także łatwy w obsłudze – wystarczy przyłożyć palec do hartowanego szkła w miejscu oznaczonym za pomocą niewielkich diod LED.

Sterowanie dotykowe – nowoczesne oświetlenie LED do każdego domu


Dotykowy włącznik światła w kolorze białym czy czarnym to perfekcyjne uzupełnienie nowoczesnej aranżacji. Urządzenie jest bardzo minimalistyczne. Cały front składa się jedynie z dużej tafla hartowanego szkła, a na samym środku znajduje się subtelne podświetlenie miejsca, które należy dotknąć w celu włączenia i wyłączenia światła. Wygodne sterowanie jest zatem ogromną zaletą, której nie można pominąć. Jak jednak jest w kwestii dopasowania włącznika do wystroju domu?

W tej materii rozwiązanie jest proste – panele dotykowe wyglądają zdecydowanie najlepiej w nowoczesnych domach, w których stawia się na futurystyczne, minimalistyczne wyposażenie oraz ciekawą aranżację. To zatem doskonała propozycja dla osób, które chcą iść z duchem czasu i preferują nowoczesność ponad klasykę.

Włącznik dotykowy – schemat działania


Schemat działania włączników dotykowych dla użytkownika końcowego jest bardzo prosty – do uruchomienia lub wyłączenia światła wystarczy dotknąć palcem wyznaczonej powierzchni na szklanej, hartowanej płytce. Tak też w istocie jest, jednak to duże uproszczenie. Tak naprawdę operowanie światłem polega na zjawisku współdziałania przewodników i pola elektrycznego. Dotknięcie opuszkiem palca pola brzegowego wytworzonego w kondensatorze wyzwala uruchomienie włącznika poprzez zmianę pojemności dotykowej. Ze względu na to, że przycisk ten do zadziałania nie wymaga fizycznej zmiany położenia przycisku, jak w modelach konwencjonalnych, to większość z nich zachęca użytkowników możliwością sterowania pilotem za pomocą protokołu WiFi. W efekcie można uruchomić światło bądź je wyłączyć bez wstawania z fotela czy łóżka.

Podłączenie lampy z włącznikiem dotykowym


Podłączenie lampy jest bardzo proste, jednak wymaga zachowania odpowiedniej ostrożności. Całą czynność warto przeprowadzić na wyłączonym zasilaniu sieciowym w całym mieszkaniu bądź wybranym obwodzie. Przed montażem obrysuj otwory montażowe na suficie, wyznaczając wcześniej ścieżkę przewodów elektrycznych, aby ich nie uszkodzić w trakcie wiercenia. Dobrze sprawdza się reguła, że przewody idą poziomo lub pionowo do puszki elektrycznej, rzadko po skosie (jak już, to zazwyczaj ze względu na źle wykonaną instalację). Poluzuj wszystkie gniazda w kostce i dopasuj przewody wychodzące z sufitu do lampy. Liczy się przede wszystkim kolor oplotu, który definiuje to, z jakim kablem mamy do czynienia (fazowy czy neutralny). Potem wystarczy zamocować lampę na suficie za pomocą kołków dopasowanych do rodzaju sufitu (inny do betonu, inny do płyt g-k). Na koniec sprawdź pobór energii przez lampę i dostosuj ten parametr do możliwości swojej instalacji.

Dotykowy włącznik światła – podłączenie


Włącznik światła dotykowy to doskonałe urządzenie, które jednak wymaga przeprowadzenia procesu montażu w prawidłowy i zgodny z wymaganiami sposób. Przede wszystkim warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wyłącz prąd w całym domu lub tylko w obwodzie, do którego będzie podłączony obwód włączników dotykowych. Należy to zrobić także ze względu na sam włącznik – montaż przeprowadzony bez odłączenia prądu z pewnością doprowadzi do jego uszkodzenia.

Zacznij od odkręcenia panelu, dzięki czemu uzyskasz dostęp do miejsc montażowych, po czym podłącz do kostki wszystkie przewody wychodzące ze ściany. Należy to zrobić precyzyjnie i ze zwróceniem uwagi na schemat znajdujący się na wyłączniku bądź w instrukcji obsługi. Istotne jest, aby połączenie było trwałe i mocne.

Po tym etapie wystarczy zainstalować włącznik w puszce, po czym ponownie dokręcić panel frontowy i sprawdzić jego działanie. Śruby montażowe nie powinny być widoczne. Warto wiedzieć, że niektóre modele mogą wymagać samodzielnej kalibracji, aby dostosować się do działania. Dobrze jest odczekać kilka minut przed samodzielną obsługą.

FAQ:


Jak podłączyć włącznik dotykowy?

Podłączenie dotykowego włącznika światła niczym się nie różni od tradycyjnego, poza tym, ze procesu tego nie można przeprowadzać na działającej sieci energetycznej. Odłącz panel frontowy, poluźnij wszystkie gniazda do podłączenia przewodów i podłącz kable w odpowiedni sposób zgodny z informacją w ulotce. Umieść włącznik w puszce i sprawdź jego działanie.

Zalety włączników dotykowych.

Włączniki dotykowe są nowoczesne, wręcz nieco futurystyczne, można je obsługiwać zdalnie za pomocą WiFi. Są także bardzo komfortowe ze względu na delikatne, subtelne światło, które podświetla rejon dotykowy.

Czy warto kupić włącznik dotykowy?

Zdecydowanie tak! Włączniki dotykowe są łatwe w podłączeniu, pasują zarówno do salonu, jak i kuchni, sypialni czy przedpokoju, a przy tym także zapewniają łatwe wyłączanie i włączanie światła. Płaski panel sprawia, że są także bardzo łatwe w czyszczeniu.

Przeczytaj także:


Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)